kobieta, mama, szpital, poród

Jaki wybrać szpital do porodu

Kiedyś kobiety musiały rodzić w szpitalu rejonowym. Dziś możesz rodzić gdzie i jak chcesz, nawet na drugim końcu Polski. Przeczytaj, jak wybrać najlepszy szpital do porodu.
kobieta, mama, szpital, poród
Kobieta w ciąży ma naprawdę duży wybór, gdzie może urodzić. Jak wybrać ten najlepszy szpital do porodu? Zdecydować się na prywatną klinikę czy w zwykły szpital? A jeśli zwykły, to w który, skoro różnią się one między sobą nie tylko wyposażeniem, ale i podejściem do rodzących?

Wolisz rodzić w zwyczajnej, podzielonej na boksy sali porodowej czy w przytulnym pokoiku z magnetofonem? Przy porodzie chcesz być z mężem, siostrą, przyjaciółką, mamą czy bez nikogo? Na zwykłym łóżku porodowym czy chciałabyś urodzić w wodzie? Ze znieczuleniem czy bez? 

Dobrze się zastanów nad wyborem szpitala do porodu

Przemyśl dobrze wybór porodówki, bo każda z tych opcji ma swoje plusy i minusy:

  • ​poród w prywatnej klinice jest komfortowy,  ale trzeba za niego słono zapłacić
  • szpital cieszący się dobrą opinią może być oblężony (np. w Warszawie i Wrocławiu na niektórych porodówkach regularnie brakuje miejsc)
  • w szpitalu klinicznym może ci towarzyszyć grupa studentów, co dla wielu rodzących może być denerwujące lub niekomfortowe
Nie da się mieć wszystkiego naraz, dlatego zastanów się, co jest dla ciebie ważne. Dla niektórych mam ogromne znaczenie ma osobna sala, na której będą leżeć po porodzie, dla innych nie jest to istotne; jedne chcą, żeby mąż był przy porodzie, inne sobie tego nie życzą itd. Dopiero potem poszukaj placówki, która sprosta twoim oczekiwaniom. Koniecznie weź pod uwagę odległość szpitala od twojego domu: to nie musi być najbliższa porodówka, ale wybieranie takiej, do której dojazd trwa bardzo długo, nie ma sensu.
Redakcja poleca: Jak wygląda sala porodowa - film
Zwiedzamy porodówkę razem z położną - zobacz, jak wygląda łóżko porodowe, worek sako i kącik noworodkowy.

Gdzie szukać informacji o dobrej porodówce

Informacje na temat porodówek znajdziesz na stronach fundacji „Rodzić po ludzku”: (www.rodzicpoludzku.pl). Pytaj też znajomych i przejrzyj listy dyskusyjne dotyczące ciąży i porodu. Możesz trafić na sprzeczne opinie (jedne mamy będą wychwalać szpital, inne narzekać), jednak te, które się powtarzają, warto wziąć sobie do serca. Ważne są szczegóły – czyjaś niepochlebna opinia może wynikać z innych niż twoje oczekiwań.

Porodówka - pytaj o wszystko

W każdej placówce obowiązują nieco inne zasady, poza tym  sytuacja może się  zmieniać z miesiąca na miesiąc. Dlatego nawet jeśli wiesz już dużo o porodówkach, zadzwoń do wybranych szpitali i pytaj o wszystko, co cię interesuje. Czy będziesz mogła wybrać pozycje w czasie porodu? W której fazie? Czy w razie potrzeby możesz liczyć na znieczulenie? Jakiego typu? Czy musisz za coś płacić, a jeśli tak, to ile?  Gdzie urodzisz, jeśli sala do porodu rodzinnego będzie zajęta i nie będziesz mogła z niej skorzystać?

I na koniec: przy wyborze porodówki bądź elastyczna

Zdarza się, że nie wszystko przebiega zgodnie z planem. Gotowość na zmiany w scenariuszu oszczędzi ci frustracji, jeśli to, co sobie wymarzyłaś (bo na przykład pojawią się jakieś komplikacje albo nie zdążysz już dojechać do wybranego szpitala) okaże się niewykonalne. Pamiętaj, że dobro dziecka jest ważniejsze niż kolor ścian, muzyka czy osobna sala. Poza tym tak naprawdę wystrój sali czy nawet konieczność zrobienia lewatywy albo ogolenia się nie będą miały dla ciebie wielkiego znaczenia w czasie porodu. Najważniejsze, byś czuła się bezpiecznie.

Przed porodem

Zadzwoń  do szpitala i zapytaj, czy możesz obejrzeć porodówkę (nie zawsze jest to możliwe). Warto to zrobić. Oswoisz się z wyglądem sali, ale też poznasz drogę do szpitala i zorientujesz się, gdzie jest izba przyjęć.

Czytaj też:

Oceń artykuł

Ocena 6 na 1 głos

Zobacz także

Popularne tematy