miś, przytulanka, samochód, pas
fot. © Pascal Huot - Fotolia.com

Najczęstsze błędy popełniane przez rodziców montujących foteliki samochodowe

Foteliki samochodowe są po to, aby dziecko w aucie było bezpieczne. Często o tym zapominamy podczas zakupów, kierując się ceną i wyglądem fotelika. O czym warto pamiętać kupując fotelik samochodowy? Jakie błędy popełniamy przy jego montażu?
miś, przytulanka, samochód, pas
fot. © Pascal Huot - Fotolia.com

Zamontowanie fotelika samochodowego dla dziecka w pojazdach osobowych jest prawnym wymogiem. Brak fotelika grozi mandatem w wysokości 150 zł (6 punktów karnych). Przepisy ustawy Prawo o ruchu drogowym mówią, że dziecko mające poniżej 150 cm wzrostu musi być przewożone w specjalnym foteliku samochodowym. Wyjątkiem jest sytuacja, gdy na rynku nie ma dostępnych fotelików odpowiadających wadze dziecka lub w samochodzie podróżuje 3 dzieci i nie ma możliwości zamontowania trzeciego fotelika. Często zapominamy, że wybór fotelika samochodowego  to nie wszystko. Żeby fotelik spełniał swoją funkcję i przewożenie dzieci było bezpieczne – należy go właściwie zamontować

Jak prawidłowo zamontować fotelik samochodowy?

O tym powinnaś pamiętać, montując fotelik samochodowy:

Wybierając fotelik weź pod uwagę wzrost i wagę dziecka.
Kupując fotelik sprawdź, czy pasuje do twojego samochodu.
Ustaw fotelik pod odpowiednim kątem.
Fotelik musi być stabilny.
Sprawdź, czy pasy bezpieczeństwa są prawidłowo zapięte.
Dwa razy się zastanów przed wyborem podstawki samochodowej. 
Redakcja poleca: Dziecko chodzi na palcach – czy to norma, czy zaburzenie? [WIDEO]
Przyczyn, dlaczego dziecko chodzi na palcach, może być wiele – od niegroźnych po powody chorobowe, np. porażenie mózgowe lub obciążenia genetyczne. Chodzenie na palcach u dziecka wymaga konsultacji ze specjalistą, aby w razie potrzeby wdrożyć leczenie.

Fotelik dla noworodka i niemowlaka: o czym pamiętać?

Na rynku jest wiele rodzajów fotelików samochodowych. Ich dobór zależy od wagi dziecka. W fotelikach dla noworodków i niemowląt, o najniżej klasie wagowej – 0-13 kg – należy sprawdzić, czy głowa dziecka nie wystaje poza stelaż i jak ustawione są ramiona. Foteliki w tej klasie są montowane zawsze tyłem do kierunku jazdy. Noworodek i niemowlę ma jeszcze bardzo delikatny kręgosłup, któremu należy zapewnić odpowiednie podparcie. Podczas wypadku siła nacisku w foteliku 0-13 kg jest rozłożona na całą powierzchnię pleców. Zmniejsza tym samym obciążenie szyi. 
 
W przypadku fotelików dla noworodków i niemowlaków, należy pamiętać, aby cała podstawa dotykała siedziska kanapy samochodowej. Dodatkowo, kąt nachylenia pomiędzy pionem a linią pleców dziecka, powinien wynosić od 30 do 45 stopni. Często w ogóle nie zwracamy na to uwagi. Tymczasem, gdy fotelik jest ustawiony pod nieprawidłowym kątem nachylenia – nie spełnia swojej funkcji. Co więcej, siła nacisku podczas hamowania będzie oddziaływała na głowę i szyję dziecka. Podczas wypadku konsekwencje mogą być bardzo poważne. 

Zobacz także: Jak układać dziecko w foteliku samochodowym? (video)

Nieprawidłowy dobór fotelika do posiadanego samochodu

Samochody mają różnie wyprofilowane siedziska i może to wpłynąć na prawidłowy montaż fotelika samochodowego. Często jednak o tym zapominamy, kierując się ceną lub wyglądem fotelika. Należy zatem sprawdzić czy fotelik w samochodzie jest stabilny – nie może się kołysać i przesuwać po zamontowaniu.

Pamiętaj! Sprawdź, czy fotelik pasuje do twojego modelu samochodu, przed jego zakupem. 

Fotelik dla starszego dziecka

Tak jak w przypadku fotelików dla noworodków i niemowlaków, tak samo przy zakupie następnego fotelika, należy wybrać model pasujący do wagi dziecka. Należy również dokładne zapoznać się z instrukcją. Montaż powinien przebiegać zgodnie z zaleceniami producenta. Istotną kwestią w przypadku montażu fotelików przodem do kierunku jazdy są prawidłowo przeprowadzone pasy bezpieczeństwa. To one utrzymują fotelik i dziecko w bezpiecznej pozycji. Należy o tym pamiętać za każdym razem, gdy podróżujemy z dzieckiem. Pasy bezpieczeństwa muszą być dobrze zapięte, nie mogą być splątane, a zagłówek powinien być ustawiony na odpowiedniej wysokości. 
 
Montując fotelik przodem do kierunku jazdy, powinniśmy wykorzystać wszystkie mocowania, które wpływają na stabilność fotelika. Pasy powinny przylegać do ciała dziecka. Fotelik dla noworodka zamieniamy na fotelik samochodowy dla starszego dziecka tylko w razie konieczności. Nie decydujmy się na ten krok tylko dlatego, że chcemy jak najszybciej widzieć twarz dziecka w tylnym lusterku. Lepiej też zdecydować się na fotelik montowany tyłem do kierunku jazdy, znajdziesz je także w wersji dla starszych dzieci. Są dużo bezpieczniejsze.

Nieprawidłowo zapięte pasy bezpieczeństwa

Spiesząc się, niekiedy nie zwracamy uwagi na prawidłowe zapięcie pasów bezpieczeństwa. Wydaje nam się, że dziecko siedzi wygodnie, ma prawidłową postawę, chwytamy pasy, słyszymy charakterystyczny „klik” i spokojnie siadamy za kierownicą. Tymczasem, nieprawidłowo zapięte pasy mogą wpłynąć na bezpieczeństwo dziecka podczas wypadku. Pasy samochodowe powinny być starannie przewleczone przez obudowę, nie mogą się zaginać. Powinny być dobrze napięte, nie mogą ocierać szyi dziecka. W przypadku fotelików dla noworodków – nigdy nie wieszaj niczego na uchwycie do przenoszenia fotelika. Powinien być ustawiony według zaleceń producenta. 
 
Na funkcję pasów bezpieczeństwa wpływa także ubranie dziecka w okresie zimowym. Kurtka może sprawić, że pasy nie będą odpowiednio dopasowane do ciała. Powinniśmy zdejmować kurtkę dziecka przed zapięciem go w foteliku. Podczas jazdy należy również zwrócić uwagę czy dziecko nie przekłada rąk przez pasy i nie umieszcza ich pod pachą. Kilkuletnim dzieciom można już wytłumaczyć do czego jest potrzebny fotelik samochodowy i jaką funkcję pełnią pasy bezpieczeństwa. Należy te informacje powtarzać, aby dziecko dobrze je zapamiętało.

Podstawka zamiast fotelika?

Nie da się jednak ukryć, że dość często zbyt szybko chcemy z fotelika zrezygnować na rzecz samej podstawki samochodowej. Niektórzy rodzice, mogą się zastanawiać, od kiedy przesadzić dziecko na podstawkę. I czy w ogóle jest to dozwolone? Otóż, według przepisów możemy przewozić dziecko w foteliku ochronnym lub „(…) innym urządzeniu do przewożenia dzieci, odpowiadającym wadze i wzrostowi dziecka oraz właściwym warunkom technicznym.” – Art. 39 punkt 3 Kodeksu Drogowego. 
Podstawka jest tańsza od tradycyjnych fotelików samochodowych. Nie posiada jednak żadnych zabezpieczeń głowy, ani górnych części ciała.  Wystarczy przyjrzeć się testom zderzeniowym. 


Dziecko na podstawce uderza głową w szybę, nie ma stabilnego oparcia po bokach. Samo siedzisko niekiedy jest źle dobrane i podczas jazdy się przemieszcza. Podstawkę montuje się przeplatając dolną część pasów pod łokietnikami – wzdłuż miednicy dziecka. Siedzisko nie posiada żadnych dodatkowych uchwytów na pasy. Podstawka samochodowa nie gwarantuje takiego samego bezpieczeństwa, co fotelik samochodowy. Jedyne przed czym nas uchroni, to przed mandatem. 

Polecamy:

Oceń artykuł

Ocena 6 na 2 głosy

Zobacz także

Popularne tematy