prawdopodobieństwo zajścia w ciążę w dni płodne
fot. AdobeStock

Prawdopodobieństwo zajścia w ciążę w dni płodne

Kiedy najszybciej zajść w ciążę? Dni płodne to czas, w którym występują największe szanse na spłodzenie maluszka. Jednak to, jak szybko zajdziesz w ciążę, zależy od wielu czynników.
Dominika Bielas
prawdopodobieństwo zajścia w ciążę w dni płodne
fot. AdobeStock
Żeby zajść w ciążę, trzeba uprawiać seks w odpowiednie dni. Kobieta jest płodna przez 5-6 dni w ciągu całego cyklu. Jeśli nie wiesz, kiedy wypadają ci dni płodne, możesz skorzystać z kalendarza dni płodnych. Jak pokazują badania, co druga para w Polsce potrzebuje przynajmniej sześciu miesięcy, by doszło do zapłodnienia. Nawet u młodego, zdrowego małżeństwa szansa na poczęcie w płodne dni jest zaledwie 30-procentowa. Tylko niewielkiemu odsetkowi udaje się w pierwszym cyklu. Wiele par musi czekać kilka miesięcy, czasem dłużej.

Spis treści
  1. Kiedy jest największe prawdopodobieństwo zajścia w ciążę?
  2. Jak szybko zajść w ciążę?
  3. Indeks Pearla

Kiedy jest największe prawdopodobieństwo zajścia w ciążę?

Jeśli zastanawiasz się, kiedy jest najlepszy czas, żeby zajść w ciążę - zdecydowanie są to dni płodne. 
Dni najbardziej płodne przy 28-dniowym cyklu przypadają mniej więcej od 8. do 15. dnia cyklu. Największe szanse na zajście w ciążę masz, kochając się regularnie co 2-3 dni  - w ten sposób nie „przegapisz” dni płodnych. Pary, które kochają się rzadziej, największe szanse na poczęcie dziecka mają, kochając się tuż przed owulacją:
  • 35% szans na zajście w ciążę to dzień przed owulacją
  • 25% w dniu owulacji.
Redakcja poleca: Kiedy można zajść w ciążę? Nie tylko w dni płodne! [FILM]
Najłatwiej zajść w ciążę w czasie dni płodnych, ale współżycie w innych dniach cyklu miesiączkowego także może skutkować zapłodnieniem. Lekarze potwierdzają, że czasem można zajść w ciążę tuż po okresie. O ile jednak poznasz dokładny dzień owulacji, łatwo obliczysz, kiedy nie możesz zajść w ciążę.

Jak szybko zajść w ciążę?

Ponieważ coraz więcej par ma problem z poczęciem maluszka, dużą uwagę zwraca się nie tylko na zdrowie, ale i na styl życia przyszłych rodziców. Zaleca się, byś na 3 miesiące przed planowaną ciążą zaczęła przyjmować kwas foliowy, zrezygnowała z palenia papierosów, picia alkoholu, czy zażywania narkotyków, ogranicz także stres. Znaczenie może mieć otyłość, czy nadmierny wysiłek fizyczny, a także nieodpowiednia dieta.

Lekarze zwracają także uwagę na wiek przyszłych rodziców. Obecnie ludzie coraz później decydują się na powiększenie rodziny, co nie jest bez znaczenia. Średnia statystyka starania się o dziecko przez pary wygląda następująco: 30 proc. kobiet zachodzi w ciążę w pierwszym cyklu (starania trwają miesiąc); 59 proc. zachodzi w ciążę w trzecim cyklu (3 miesiące); 80 proc. zachodzi w ciążę w szóstym cyklu (6 miesięcy); 85 proc. zachodzi w ciążę w dwunastym cyklu (rok).

Lekarze proponują wykonie gruntownych badań po około 12 miesiącach nieudanych prób. Problem czasowej niepłodności dotyka obecnie co piątą parę. Najczęstsze problemy to:  

Indeks Pearla

Wskaźnik Pearla przedstawia ilość niepożądanych ciąż w przeciągu roku, do jakich doszło w wyniku regularnego pożycia seksualnego u 100 par stosujących daną metodę antykoncepcji. Jednocześnie wskaźnik określa, że w przypadku braku stosowania antykoncepcji prawdopodobieństwo zajścia w ciążę wynosi 85. Oznacza to, że na sto par (czyli w sumie 1300 cykli ciągu roku) dochodzi do 85 zapłodnień.

Zobacz także:
Oceń artykuł

Ocena 5 na 7 głosy

Zobacz także

Popularne tematy