mama, kobieta, ciąża, babcia

Młodsza, zdrowsza i ładniejsza - czy bycie w ciąży się opłaca?

Nie myśl o tym, ile teraz ważysz i czego nie możesz robić, o rozstępach i kiepskim samopoczuciu. Skup się raczej na tym, ile zyskujesz. A korzyści wcale nie jest mało.
mama, kobieta, ciąża, babcia

Dobrze znasz skutki uboczne bycia w ciąży – nudności, zmęczenie, obrzęki, emocjonalna huśtawka... jednak stan, w którym jesteś, nie bez powodu zwany jest „błogosławionym”. Nawet się nie spodziewasz, ile zyskujesz na tym, że pod twoim sercem rośnie maleńki człowieczek...

W ciąży dostaniesz od dziecka komórki macierzyste

Ich niezwykłość polega na tym, że są zdolne do nieograniczonej liczby podziałów i mogą przemienić się w każdy typ komórki ciała. Pojawiają się w życiu płodowym po podziale zapłodnionego jaja. Komórki macierzyste występują również we krwi pępowinowej. Potem są w szpiku kostnym, jelitach, naskórku, tkance nerwowej, krwi, siatkówce oka. Te, które trafiają przez łożysko od dziecka do twojego ciała, zostają w nim przez wiele lat po porodzie. Czekają na chwilę, gdy staną się potrzebne. Krążą w twojej krwi i osiedlają się na różnych organach wymagających naprawy, np. tarczycy, jelitach, szyjce macicy, pęcherzyku żółciowym, pomagają w gojeniu ran – w ciąży, ale także długo, długo po niej. Może w ten sposób dziecko próbuje ci się zrewanżować za ciążowe trudy?

Redakcja poleca: Co to jest AZS i jakie są objawy tej choroby? – Film
Atopowe zapalenie skóry, czyli AZS, to najczęstsza choroba skóry, jaka przytrafia się dzieciom. Jak można ją rozpoznać? Objawy AZS wylicza dermatolog – obejrzyj nasz film!

W ciąży otrzymasz więcej substancji odżywczych

Na początku ciąży organizm produkuje dużo hormonów, które rozluźniają mięśnie gładkie, m.in. w przewodzie pokarmowym. Z tego powodu jedzenie przesuwa się w jelitach wolniej. Ma to dobre i złe strony – oznacza zaparcia (czytaj też: Dietetyczne sztuczki na zaparcia), ale też daje organizmowi czas na skuteczniejsze wchłanianie substancji odżywczych. Więcej ich dostaje się do twojego organizmu, a wraz z krwią – przez łożysko do dziecka.

Dzięki ciąży unikniesz chorób jajników i endometriozy

Zatrzymanie cyklu miesięcznego w ciąży pomaga pokonać kobiece dolegliwości – na przykład związane z przerostem błony śluzowej macicy (endometrium). Czasem zdarza się, że komórki podobne do tych występujących w macicy rozwijają się poza nią, np. w jednym z jajników lub jajowodów, jelicie, otrzewnej. Skutek? Powstają stany zapalne i torbiele. Ciąża temu przeciwdziała.

Czytaj też: Torbiel na jajniku - to powinnaś wiedzieć

Jeśli jesteś alergiczką, w ciąży poczujesz się lepiej

Objawy alergii w ciąży mogą się osłabić. Gdy spodziewasz się dziecka, w twoim organizmie rośnie produkcja kortykosteroidów, hormonów o działaniu przeciwzapalnym i hamującym procesy alergiczne. Są one wykorzystywane w leczeniu chorób uczuleniowych. Ty dostajesz je od natury w prezencie! Docenisz to, jeśli zmagasz się z alergią skórną – jej objawy złagodnieją. Poprawia się też stan zdrowia kobiet cierpiących na choroby autoimmunologiczne, np. reumatoidalne zapalenie stawów, stwardnienie rozsiane.

Czytaj też: Jesteś alergiczką - sprawdź, na co jeszcze możesz być uczulona?W ciąży mogą zmniejszyć się objawy astmy

U sporej liczby ciężarnych dochodzi do ustąpienia dolegliwości. Częściowo dzieje się tak dzięki wspomnianym kortykosteroidom – u 1/3 mam zmniejszają one objawy alergii wziewnej, choć także u 1/3 je nasilają. Dolegliwości astmatyczne ustępują też dlatego, że w ciąży zmniejsza się stężenie przeciwciał odpowiedzialnych za reakcje alergiczne (IgE). Ostatni miesiąc ciąży i pierwszy po porodzie to okres najlepszego samopoczucia. Acha, i jeszcze jedno... Otóż wpływ na twoją formę ma płeć dziecka. U większości kobiet spodziewających się syna astma przebiega łagodniej!

Czytaj też: Lepiej mieć syna czy córkę?

Dzięki ciąży zyskasz lepszą ochronę przed rakiem piersi

Jest jeden warunek – pierwsze dziecko powinnaś urodzić przed 25. urodzinami. Wtedy ciąża chroni przed negatywnym działaniem estrogenów, żeńskich hormonów płciowych. Kobiety, które nigdy nie zostały mamami, należą do grupy podwyższonego ryzyka w przypadku tej choroby.

W ciąży na nowo odkryjesz swoją kobiecość

Niemal od pierwszych tygodni ciąży piersi powiększają się i stają się wrażliwsze na dotyk. Dotyczy to także innych stref erogennych. Możesz więc czerpać większą satysfakcję ze współżycia. A ponieważ wyglądasz superkobieco, a ciąża wzmaga zainteresowanie seksem (szczególnie w drugim trymestrze), wykorzystaj ten okres, by nawiązać jeszcze bliższą więź z... tatą malucha. To tylko niektóre udowodnione naukowo korzyści, jakimi obdarowuje cię twój błogosławiony stan. Na pewno sama odkryjesz ich więcej. Czas oczekiwania na dziecko, jak żaden inny moment w życiu, zmienia spojrzenie na świat. Na o wiele, wiele lepsze!

Czytaj też: Laktacja w ciąży - czy to normalne?

Ciąża i niezwykły salon piękności

Czy wiesz, że ciąża odmładza. Dzięki niej twoja skóra będzie młodsza? O kilka lat! Potwierdzi to każdy dermatolog. Wytwarzane teraz hormony zapewniają bowiem nie tylko prawidłowy rozwój maluszka, wpływają też korzystnie na komórki twojej skóry. Nawet jeśli narzekasz na niewielkie, przejściowe problemy (przebarwienia, trądzik), skóra jest lepiej ukrwiona, ma ładny kolor, łagodnieją rysy twarzy. To nie wszystko. Aż do porodu będziesz mieć mocniejsze paznokcie. Twoje włosy staną się gęstsze, bo hormony ciążowe spowolnią normalny cykl ich wypadania.

Polecamy: Jak uniknąć rozstępów, dbać o skórę na brzuchu, twarz i piersi?

Oceń artykuł

Ocena 6 na 1 głos

Zobacz także

Popularne tematy