Zakazane kosmetyki dla noworodka: 4 rzeczy, których lepiej się pozbyć

Masz już gotową wyprawkę dla noworodka, ale wciąż zastanawiasz się, jakich kosmetyków używać w pierwszych dniach po porodzie? Popularne kosmetyki dla dzieci nie zawsze sprawdzają się u noworodków, a niektóre mogą wręcz narobić szkód, podrażnić skórę i wywołać stany zapalne. Sprawdź, jakie produkty lepiej wyrzucić z noworodkowej kosmetyczki, jakich używać z umiarem, a jakich tylko w awaryjnych sytuacjach.
Magdalena Drab
noworodek, dziecko, kosmetyki dla noworodka
fot. Adobe Stock
W przypadku noworodków świetnie sprawdza się zasada: im mniej, tym lepiej. To nieprawda, że delikatna skóra maluszka potrzebuje mnóstwa specyfików, które będą ją chronić i wzmacniać. Owszem, na liście noworodkowych kosmetyków jest kilka stałych, niezbędnych pozycji, jak krem na słońce i mróz, łagodny płyn do kąpieli i sól fizjologiczna. Ale reszta, mimo że od lat kojarzona właśnie z noworodkami, wcale nie jest konieczna. Które kosmetyki mogą zaszkodzić?

Krem na odparzenia

Często stosowane profilaktycznie i, zgodnie z nowymi zaleceniami ekspertów, całkiem niepotrzebnie. Zdrowa, gładka skóra dziecka musi przede wszystkim oddychać, więc jeśli zmieniasz pieluchę wystarczająco często (najrzadziej co 3 godziny) i wietrzysz pupę noworodka, nic niepokojącego nie powinno się dziać. Gruba warstwa kremu uniemożliwia swobodne oddychanie, często działa wysuszająco, a dodatkowo – wymaga mocnego tarcia skóry podczas przewijania. Po każdym zabrudzeniu pieluszki przemywaj pupę dziecka ciepłą wodą (pod kranem, nie wacikami), a ryzyko powstania odparzeń zmniejszysz do minimum. Jeżeli koniecznie chcesz coś nałożyć na skórę noworodka, oprósz pupę mąką ziemniaczaną i dopiero załóż pieluchę. Co innego  w sytuacjach awaryjnych - na podrażnienia i zaczerwienienia lub, co gorsza, popękaną i piekącą skórę, potrzebny jest specjalny krem i lecznicza maść.

Krem Sudokrem - sprawdź opinie rodziców!

Chusteczki nawilżane

Choć bardzo wygodne i stworzone dla niemowląt, często zawierają np. konserwanty, które mogą działać drażniąco na skórę noworodka i których w pierwszych miesiącach życia dziecka lepiej unikać. Poza tym używając chusteczek nawilżanych, zwykle mocno pocieramy delikatną, wrażliwą skórę w pachwinach i miejscach intymnych – takie mechaniczne tarcie może uszkodzić naskórek! Oczywiście chusteczki nawilżane czasem się przydają, a poza domem czy w podróży bywają wybawieniem, stosuj je jednak z umiarem i wyczuciem.

Najlepsze chusteczki nawilżane dla niemowląt - sprawdź opinie rodziców!

Preparaty z alkoholem

Mimo że od dawna nie zaleca się stosowania środków  z alkoholem do pielęgnacji pępka noworodka, wciąż polecają go niektóre położne w szpitalach. Nie ma żadnej potrzeby spryskiwania kikuta pępowiny roztworem alkoholu, tym bardziej, że pępek goi się wtedy dłużej! Przyczyna? Niszczenie naturalnej flory bakteryjnej wokół pępka. Wystarczy dbać o czystość okolic pępka - tak, można, a nawet trzeba go myć, a potem delikatnie i dokładnie osuszać.

Kosmetyki dla niemowląt

Na kosmetykach dla noworodka powinna być wyraźna informacja, że można je stosować „od pierwszych dni życia”. Niedopuszczalne jest kąpanie tygodniowego dziecka w płynie dla starszych dzieci czy w żelu dla dorosłych, który zawiera składniki nieprzebadane pod kątem potrzeb małych dzieci. Skóra noworodka jest niedojrzała i zbyt wrażliwa, a używanie źle dobranych kosmetyków to prosta droga do powstania podrażnień i wystąpienia reakcji alergicznych. Dla noworodka idealny będzie za to emolient, który nie dość, że umyje, to jeszcze pozostawi na skórze barierę ochronną.
 
Redakcja poleca: 5 najlepszych kosmetyków dla niemowlaka - film
Sprawdź, jakie kosmetyki są bezpieczne dla skóry i włosów niemowlaka, a jakich nie wolno stosować u dzieci.
Doładuj
Przeładuj

Popularne tematy

To Cię zainteresuje

Narzędzia dla mam

Więcej

Rozszerzanie diety

Wakacje z niemowlakiem