Leki bezpieczne w ciąży

W ciąży dopadły cię ból głowy, brzucha, przeziębienie? Lekarstwa na pewno by ci pomogły. Sprawdź, które nie zaszkodzą dziecku.
Trudno przejść całą ciążę bez przeziębień i innych podobnych kłopotów. Zdarzają się one większości kobiet i nie stanowią zagrożenia dla malucha. Ale powinnaś brać wtedy tylko te leki, które są dla dziecka bezpieczne. Jak sobie radzić?

Leki na nudności w ciąży

Zwykle dokuczają rano. Co ważne, może je potęgować przyjmowanie preparatów z żelazem.
Co możesz wziąć: witaminę B6, wypróbuj też herbatkę imbirową albo miętową. Gdy nudności są bardzo dokuczliwe, poproś lekarza, żeby przepisał ci środki przeciwwymiotne, np. Zofran, Diphergan.
Redakcja poleca: Jak leczyć przeziębienie w ciąży - film
Jakie leki możesz stosować na własną rękę, gdy w ciąży zacznie dokuczać ci katar, kaszel i podwyższona temperatura?

Leki na bóle głowy w ciąży

Migreny (jeśli masz do nich skłonność) mogą nasilić sięw ciąży. Uwaga: zdarza się, że silne bóle głowy w drugiej połowie ciąży sygnalizują wzrost ciśnienia tętniczego. Wymaga to szybkiej konsultacji z lekarzem!
Co możesz wziąć: Pomogą zimne kompresy na czoło, masaże skroni. Gdy ból jest uciążliwy, możesz sięgnąć po paracetamol (Apap, Panadol).

Leki na przeziębienie w ciąży

Przeziębienie może przytrafić się o każdej porze roku, a szczególnie jesienią i zimą.
Co możesz wziąć: na katar – sól fizjologiczną, inhalacje (np. z preparatu Inhalol). Na kaszel – syrop z cebuli, babki lancetowatej, homeopatyczny. Na ból gardła – tabletki do ssania (np. podbiał z tymiankiem). Lekarz może przepisać Bioparox (antybiotyk działający miejscowo). Wypróbuj też homeopatię.

Leki na infekcję z gorączką w ciąży

Gorączka towarzyszy zwykle poważniejszej infekcji i wymaga wizyty u lekarza. Może on zapisać antybiotyk.
Co możesz wziąć: Bezpieczne są antybiotyki z grupy penicylin (ampicylina, amoksycylina), cefalosporyn oraz erytromycyna, metronidazol, nitrofurantoina i miejscowo stosowana nystatyna. Na gorączkę – paracetamol.

Leki na bóle brzucha w ciąży

Na ogół nie są powodem do niepokoju. Ale zgłoś się do lekarza, gdy przedłużają się, pojawiają się w regularnych odstępach, towarzyszą im plamienie, gorączka, wymioty, biegunka.
Co możesz wziąć: Środki rozkurczowe: No-Spa, Galospa, Scopolan (czopki). Warto wypróbować preparaty z magnezem (Magnefar, Magne B6).

Leki na żylaki w ciąży

Często pojawiają się w ciąży. By im zapobiec, noś obuwie na niskim obcasie. Siedząc, wysoko układaj nogi.
Co możesz wziąć: leki działające przeciwobrzękowo, przeciwzapalnie, ochronnie na naczynia krwionośne (maść kasztanowa, Venoruton, Cyclo3Fort).

Zobacz też: Jesienne infekcje w ciąży

Leki na zaparcia i hemoroidy w ciąży

Za sprawą działania hormonów ciążowych jelita rozciągają się i pracują mniej wydajnie (i stąd zaparcia). Wizyta w toalecie jest tym bardziej przykra, gdy dokuczają żylaki odbytu.
Co możesz wziąć: na hemoroidy – czopki i maści (Procto-Glyvenol, Hemorectal, Aesculan, Posterisan, Anusol, Cyclo3Fort, Avenoc). Na zaparcia pomoże dieta bogata w błonnik, a także syrop z fig i czopki glicerynowe.

Leki na zatrucie pokarmowe w ciąży

Choć zwykle nie jest groźne, wymioty i biegunka mogą prowadzić do odwodnienia. Trzeba na to uważać.
Co możesz wziąć: Smectę, węgiel aktywowany, Gastrolit (uzupełnia składniki mineralne i płyny).

Leki na infekcję dróg moczowych w ciąży

Każda taka dolegliwość wymaga konsultacji z lekarzem, bo nieleczona może nawet prowadzić do przedwczesnego porodu.
Co możesz wziąć: Urosept (odkaża drogi moczowe), wywar z korzenia pietruszki (też działa odkażająco). Możesz brać witaminę C, żurawinę (zakwaszają mocz).

Leki na uczulenie w ciąży

Jeśli jesteś alergiczką, spytaj swojego lekarza, czy możesz brać dotychczasowe leki. Pamiętaj, że w ciąży podatność na uczulenia wzrasta.
Co możesz wziąć: Preparaty wapnia oraz np. Zyrtec. Jeżeli cierpisz na astmę oskrzelową, możesz, pod kontrolą lekarza, stosować leki rozkurczowe i steroidowe wziewne.

Leki na skurcze nóg w ciąży

Skurcze pojawiają się głównie pod koniec ciąży, kiedy w organizmie zaczyna brakować potasu.
Co możesz wziąć: Sprawdzają się banany i sok pomidorowy. Pomaga też witamina B11 oraz preparaty magnezu z potasem, np. Aspargin.

Leki na zgagę w ciąży

Pod wpływem hormonów ciążowych mięśnie u wejścia do żołądka rozluźniają się i mniej skutecznie utrzymują jego zawartość. Kwasy żołądkowe dostają się do przełyku i powodują pieczenie, czyli tzw. zgagę.
Co możesz wziąć: Rennie.

Zobacz też: Leki na przeziębienie w ciąży
Oceń artykuł

Ocena 3 na 10 głosy

Zobacz także

Popularne tematy