GRY
 
 

Leki bezpieczne w ciąży

W ciąży dopadły cię ból głowy, brzucha, przeziębienie? Lekarstwa na pewno by ci pomogły. Sprawdź, które nie zaszkodzą dziecku.

Trudno przejść całą ciążę bez przeziębień i innych podobnych kłopotów. Zdarzają się one większości kobiet i nie stanowią zagrożenia dla malucha. Ale powinnaś brać wtedy tylko te leki, które są dla dziecka bezpieczne. Jak sobie radzić?

Leki na nudności w ciąży

Zwykle dokuczają rano. Co ważne, może je potęgować przyjmowanie preparatów z żelazem.
Co możesz wziąć: witaminę B6, wypróbuj też herbatkę imbirową albo miętową. Gdy nudności są bardzo dokuczliwe, poproś lekarza, żeby przepisał ci środki przeciwwymiotne, np. Zofran, Diphergan.
Redakcja poleca: Jak leczyć przeziębienie w ciąży - film
Jakie leki możesz stosować na własną rękę, gdy w ciąży zacznie dokuczać ci katar, kaszel i podwyższona temperatura?

Leki na bóle głowy w ciąży

Migreny (jeśli masz do nich skłonność) mogą nasilić sięw ciąży. Uwaga: zdarza się, że silne bóle głowy w drugiej połowie ciąży sygnalizują wzrost ciśnienia tętniczego. Wymaga to szybkiej konsultacji z lekarzem!
Co możesz wziąć: Pomogą zimne kompresy na czoło, masaże skroni. Gdy ból jest uciążliwy, możesz sięgnąć po paracetamol (Apap, Panadol).

Leki na przeziębienie w ciąży

Przeziębienie może przytrafić się o każdej porze roku, a szczególnie jesienią i zimą.
Co możesz wziąć: na katar – sól fizjologiczną, inhalacje (np. z preparatu Inhalol). Na kaszel – syrop z cebuli, babki lancetowatej, homeopatyczny. Na ból gardła – tabletki do ssania (np. podbiał z tymiankiem). Lekarz może przepisać Bioparox (antybiotyk działający miejscowo). Wypróbuj też homeopatię.

Leki na infekcję z gorączką w ciąży

Gorączka towarzyszy zwykle poważniejszej infekcji i wymaga wizyty u lekarza. Może on zapisać antybiotyk.
Co możesz wziąć: Bezpieczne są antybiotyki z grupy penicylin (ampicylina, amoksycylina), cefalosporyn oraz erytromycyna, metronidazol, nitrofurantoina i miejscowo stosowana nystatyna. Na gorączkę – paracetamol.

Leki na bóle brzucha w ciąży

Na ogół nie są powodem do niepokoju. Ale zgłoś się do lekarza, gdy przedłużają się, pojawiają się w regularnych odstępach, towarzyszą im plamienie, gorączka, wymioty, biegunka.
Co możesz wziąć: Środki rozkurczowe: No-Spa, Galospa, Scopolan (czopki). Warto wypróbować preparaty z magnezem (Magnefar, Magne B6).

Leki na żylaki w ciąży

Często pojawiają się w ciąży. By im zapobiec, noś obuwie na niskim obcasie. Siedząc, wysoko układaj nogi.
Co możesz wziąć: leki działające przeciwobrzękowo, przeciwzapalnie, ochronnie na naczynia krwionośne (maść kasztanowa, Venoruton, Cyclo3Fort).

Zobacz też: Jesienne infekcje w ciąży
Doładuj
Przeładuj