jakie leki na covid w domu
fot. Adobe Stock

Jakie leki na COVID przyjmować w domu

Warto wiedzieć jakie leki na COVID-19 można przyjmować w domu, ponieważ pandemia koronawirusa się rozwija. Każdy z nas może zostać zakażony, niektórzy z nas zachorują. Większość ludzi przechodzi chorobę dość łagodnie, co nie oznacza złego samopoczucia, gorączki i męczącego kaszlu.
Ewa Janczak-Cwil
jakie leki na covid w domu
fot. Adobe Stock
Im więcej jest zakażeń i im więcej zajętych w szpitalach łóżek, tym bardziej warto postarać się o to, aby w przypadku zakażenia koronawirusem przejść chorobę bez konieczności wzywania karetki. Pomogą w tym leki, które można przyjmować w domu podczas choroby COVID-19. Niestety nie zawsze leczenie w warunkach domowych wystarczy, dlatego podpowiadamy, kiedy koniecznie trzeba wezwać pomoc do chorego.

Spis treści:

Jakie leki brać przy koronawirusie

Większość ludzi chorujących na COVID-19 ma dość łagodny przebieg choroby. Objawy koronawirusa są podobne do grypy, jednak obserwuje się różnice między grypą a COVIDem. W przypadku COVID najczęściej pojawia się gorączka, bóle mięśni, ogólne złe samopoczucie, utrata węchu i smaku (niekoniecznie), może pojawiać się ból gardła, głowy, katar i suchy, uciążliwy kaszel. Dolegliwości trwają od kilku do kilkunastu dni i jeśli nie pojawiają się bardziej niepokojące objawy, COVID-19 można przechodzić w domu.

Leki, jakie warto brać przy koronawirusie to te, które łagodzą objawy. I jest to obecnie jedyna możliwość leczenia w domu, gdyż nie powstał, jak dotąd, lek zwalczający samego wirusa. Zanim zacznie się przyjmować lekarstwa, warto porozumieć się z lekarzem rodzinnym i z nim skonsultować dobór leków, zwłaszcza jeśli pacjent chory na COVID-19 przyjmuje na stałe inne leki.

Do objawowego leczenia choroby wywołanej koronawirusem stosuje się:
 • leki przeciwgorączkowe (paracetamol, ibuprofen),
 • leki zwalczające bóle mięśniowe i bóle głowy (jak wyżej),
 • krople ograniczające obrzęk śluzówki nosa,
 • leki zwalczające ból gardła,
 • syropy czy tabletki na kaszel.

Pomocne mogą też okazać się wszelkie domowe sposoby na przeziębienie, kaszel i katar. Poza leczeniem farmakologicznym warto dużo wypoczywać i regularnie się nawadniać. Jedno i drugie pozwala organizmowi podjąć walkę z wirusem, dając szansę na zwalczenie infekcji i uniknięcie ciężkiego przebiegu choroby.

Osoba chora nie powinna wychodzić z domu, a przebywający z nią pod jednym dachem domownicy powinni zachować ostrożność. O tym, jak to zrobić, pisaliśmy w materiale: Jak zajmować się chorym na COVID-19.
Redakcja poleca: Figury niemożliwe – drewniane schodki [ILUZJA]
Figury niemożliwe są szczególnym typem złudzeń optycznych. Są to figury, które co prawda można narysować zgodnie ze wszystkimi zasadami perspektywy, jednak w rzeczywistości nie uda się takiej figury skonstruować.

Przeciwzapalne leki a COVID-19

Można stosować wszelkie niesteroidowe przeciwzapalne leki (NLPZ), które działają także przeciwgorączkowo i przeciwbólowo. Należą do nich lekarstwa zawierające następujące substancje aktywne:
 • kwas acetylosalicylowy (nie dla dzieci do 12. roku życia),
 • fenylobutazon,
 • indometacyna,
 • diklofenak,
 • ibuprofen,
 • naproksen,
 • nabumeton,
 • meloksykam,
 • nimesulid,
 • celekoksyb.

W przypadku przyjmowania innych farmaceutyków trzeba skonsultować się z lekarzem, aby tak dobrać przeciwzapalny lek, żeby nie doszło do niepożądanej reakcji między jednocześnie przyjmowanymi lekarstwami.

Aspiryna a COVID-19

Opublikowano badania, które sugerują, że przyjmowanie aspiryny (kwasu acetylosalicylowego) zmniejsza ryzyko konieczności leczenia na oddziale intensywnej terapii, skraca czas, kiedy konieczna jest mechaniczna wentylacja pacjenta oraz zmniejsza śmiertelność szpitalną chorych na COVID-19. Jak na razie jest to jedyne badanie, które pokazuje, że działanie aspiryny może być korzystne w leczeniu tej choroby. Naukowcy podkreślają jednak, że aby to ostatecznie potwierdzić, konieczne są dalsze badania.
Uwaga! Kwasu salicylowego, a więc aspiryny NIE WOLNO stosować u dzieci do 12. roku życia! Przed przyjęciem każdego leku zawsze czytaj ulotkę!

Pulsoksymetr a COVID-19

Bardzo przydatne w badaniu przebiegu zakażenia koronawirusem i COVID-19 są pulsyksometry dla dzieci i dorosłych. Badają one wysycenie krwi tlenem. Parametr ten spada u niektórych chorych, a stan ten wymaga leczenia szpitalnego.

Jeśli nie masz pulsyksometru, chorego trzeba obserwować. W przypadku pojawienia się duszności, uporczywego bólu w klatce piersiowej, sinienia ust lub twarzy, kłopotów z nawiązaniem logicznego kontaktu, koniecznie trzeba wezwać pomoc, informując o tym, że chory jest zakażony koronawirusem SARS-CoV-2 (o ile wcześniej został wykonany test i wypadł pozytywnie).

Kolejnym przydatnym akcesorium jest dobry termometr. Najlepszy jest bezdotykowy, szybki i dokładny. Tak działają termometry na podczerwień, które w kilka sekund podają wynik pomiaru. Gorączkę powyżej 38 stopni warto zbijać, zwłaszcza u dzieci, gdyż utrzymująca się wysoka temperatura bardzo obciąża organizm.

Źródło: portal Anesthesia & Analgesia

Sprawdź także:
Oceń artykuł

Ocena 6 na 2 głosy

Zobacz także

Popularne tematy