jak spędzać czas z dzieckiem
fot. Adobe Stock

Macierzyństwo – do jakich wspomnień najchętniej wracamy? [#PureMoments #PureLove]

Prawda jest taka, że wszystko, radości czy troski, które nas spotykają, nie trwają długo – zostają po nich jedynie wspomnienia. Warto więc zadbać o to, aby były one jak najpiękniejsze. Takie, by chciało się do nich wracać!
jak spędzać czas z dzieckiem
fot. Adobe Stock

Każdy z nas ma swoją własną historię, utkaną z pięknych doświadczeń, o których chciałoby się pamiętać. Szczególnie ważne są wspomnienia, które dotyczą naszych dzieci. Chwile te często wywołują uśmiech na twarzy i powodują, że odnajdujemy w nich spokój i wytchnienie. Które są najcenniejsze? 

Pierwszy kontakt

Pamiętasz, gdy po porodzie po raz pierwszy przytuliłaś swojego maluszka? To chwila, która na całe życie zapada w pamięć. Powstanie więzi między matką a dzieckiem tworzy się już na etapie ciąży. Dziecko, będąc w brzuchu, poznaje twój głos i rytm bicia serca. Gdy już przyjdzie na świat, to właśnie ty stajesz się dla niego ostoją bezpieczeństwa. Ogromne znaczenie ma kontakt „skóra do skóry”, który polega na położeniu nagiego noworodka na ciele mamy, także po to, aby oboje mogli nawiązać kontakt wzrokowy. Potrzeba bliskości jest bowiem obok zaspokojenia głodu najważniejszą potrzebą nowo narodzonego dziecka.

Wspólna drzemka

Od niepamiętnych czasów dzieci spały z rodzicami w jednym łóżku. Jedni rodzice wciąż kultywują tę tradycję, inni wolą, by ich pociecha spała we własnym łóżeczku. Wybór należy do nas, niemniej jednak warto pozwolić sobie na odrobinę wypoczynku w ciągu dnia – np. na wspólną drzemkę razem z dzieckiem. Przebywając blisko mamy, maluszek czuje się bezpieczny i kochany.

Zabawa z maluchem

Wspólna zabawa to nie jest tylko zabijanie czasu. Przynosi mnóstwo korzyści: odpręża, uczy, rozwija zmysły i, co bardzo ważne, wzmacnia relację między tobą a dzieckiem. Nawet najprostsza zabawa uczy koncentracji, ćwiczy zdolności motoryczne i poszerza horyzonty. Wybierając zabawki dla maluchów, coraz częściej sięgamy po takie, które są zrobione z naturalnych tworzyw – np. z drewna. Szukamy pomysłów na zabawy z różnorodnymi fakturami, aby móc wspierać rozwój integracji sensorycznej. Świadome wychowywanie i kontakt z przedmiotami, które są jak najbardziej zbliżone do natury, sprawia, że nasze dziecko mniej się denerwuje i łatwiej nawiązuje relacje. A my, dzięki temu zyskujemy kolejne, piękne wspomnienia.

Spacer w parku

Wycieczka na łono natury to dla niemowlęcia wspaniała przygoda i okazja do poznawania świata. Kształtujemy w ten sposób jego wrażliwość i szacunek do przyrody.

  • Staraj się spacerować z maluchem jak najczęściej – uczęszczane trasy zapiszą się w waszych wspólnych wspomnieniach.
  • Zabierz dziecko do pobliskiego parku i opowiadaj o tym, co widzisz.
  • Jeżeli masz taką możliwość, dobrym pomysłem jest też spacer po lesie. Można wówczas obserwować, jak rozwija się przyroda w zależności od pory roku. Poza tym leśne powietrzne jest wolne od zanieczyszczeń i wpływa korzystnie na nasz organizm.
Nawet jeśli mieszkacie w mieście, wystarczy odejść kawałek dalej, aby znaleźć się z dala od hałasu i zatłoczonych ulic. A wracając, możemy zabrać ze sobą kilka naturalnych pamiątek, takich jak szyszka czy piękny kamień.

Szykowanie wyprawki

Jako mama z pewnością masz w szafie pierwsze zakupione śpioszki lub kocyk, który wybrałaś dla swojej pociechy. Szykując wyprawkę dla dziecka, chciałaś, aby wszystkie rzeczy, były dobrej jakości. Odpowiednie ubranka to podstawa, ale istotny jest również wybór akcesoriów i produktów pielęgnacyjnych. Sięgajmy po te, bardziej naturalne, które pomogą nam efektywnie pielęgnować nasze maleństwo. Takie są np. nowe pieluszki Pampers Pure Protection, z dodatkiem najwyższej jakości bawełny, miękkich włókien pochodzenia roślinnego, pozyskanej w odpowiedzialny sposób pulpy celulozowej oraz innych, starannie dobranych materiałów. Nadal zapewniają do 12 godzin ochrony skóry, której rodzice oczekują od Pampers. Ponieważ są hipoalergiczne, nadają się nawet dla wyjątkowo wrażliwej skóry dziecka. Mają wskaźnik wilgotności, dzięki któremu będziesz wiedziała, że czas zmienić pieluszkę. Dzięki temu, że nie zawierają parabenów, chloru ani sztucznych zapachów, będziesz wiedziała, że to, co wybierasz dla swojej pociechy, jest najwyższej jakości.


 

Materiał powstał przy współpracy z: Pampers

Zobacz także

Popularne tematy