zakupy, dieta, zaburzenia hormonalne, dieta
fot. Fotolia

Masz zaburzenia hormonalne? To może być wina złej diety

Wyniki badań hormonalnych odbiegają od normy? Przeczytaj, jakie produkty w diecie mogą powodować zaburzenia poziomu hormonów u kobiet i mężczyzn. Poznaj zalecenia dietetyka dla par starających się o dziecko.
Joanna Karwat
Konsultacja: dr inż. Tomasz Czernecki
zakupy, dieta, zaburzenia hormonalne, dieta
fot. Fotolia
Jakie produkty w diecie mogą powodować zaburzenia hormonalne wyjaśnia dr inż. Tomasz Czernecki, dietetyk genetyczny z laboratorium Vitagenum. Zdaniem eksperta, pary starające się o dziecko powinny zwracać uwagę na jakość i ilość produktów w diecie. Zwłaszcza tych, które mogą wpływać na poziom hormonów, np. estrogenów. U kobiet zła dieta może być przyczyną zaburzeń miesiączki (trudniej obliczyć dni płodne), zaś u mężczyzn może pogorszyć się jakość nasienia.

Zaburzenia hormonalne a dieta – wskazówki dla kobiet

Twoja płodność zależy od odpowiedniego poziomu hormonów. Jeśli starasz się o dziecko, dbaj o to, by twoja dieta nie powodowała zaburzeń hormonalnych. Oto zalecenia dietetyczne dla przyszłej mamy:
  • Kontroluj ilość błonnika. Kobiety starające się o dziecko powinny ostrożnie podchodzić do ilości produktów wysokobłonnikowych, np. z otrębami, jeżeli ich dieta uboga jest w tłuszcze. W tym przypadku może dojść do obniżenia stężenia żeńskich hormonów płciowych. 
  • Jedz soję. Kobiety, w przeciwieństwie do mężczyzn, powinny sięgnąć po soję i produkty sojowe oraz pamiętać o prawidłowej podaży witaminy D3 i kwasu foliowego, a najlepiej folianów obecnych w zielonych warzywach.
  • Nie stosuj drakońskich diet odchudzających. Do zaburzeń hormonalnych  może doprowadzić jadłospis o zbyt małej podaży energii i nadmierna redukcja (odchudzanie) tkanki tłuszczowej. Kobiety z nadwagą również będą miały problem z utrzymaniem równowagi hormonalnej, dlatego tak ważne jest utrzymanie prawidłowej zawartości tkanki tłuszczowej. 
Przeczytaj: Waga wpływa na płodność
Redakcja poleca: Panowie! Wiele zależy od was, czy kobieta będzie miała ochotę na seks po porodzie [WIDEO]
Młoda mama musi mieć czas dla siebie, aby na nowo poczuć pożądanie - mówi seksuolog dr Sylwia Jędrzejewska. Zobacz film, z którego dowiesz się, co lub kto pomoże na nowo czerpać radość z seksu.

Zaburzenia hormonalne a dieta – wskazówki dla mężczyzn

Jak wynika z badania przeprowadzonego w ramach kampanii „Płodny Polak”, co 8 mężczyzna nigdy nie zdecyduje się na zbadanie nasienia. Regularne badania krwi (włącznie z kontrolą poziomu hormonów) też robi niewielu. Tymczasem przyczyną braku ciąży i długich starań o dziecko mogą być zaburzenia hormonalne (i związana z nimi niepłodność) po stronie mężczyzny. Bywa, że przyczyną złych wyników badań hormonalnych nie jest choroba, tylko... zła dieta.
Oto zalecenia dietetyczne dla przyszłych ojców:
  • Unikaj bisfenolu. W przypadku mężczyzn niekorzystny wpływ na zachowania równowagi hormonalnej mogą wywierać produkty, które stanowią źródło syntetycznych estrogenów. Bisfenolu A (BPA) może nie znajdziemy w żywności, ale związek ten otacza nas każdego dnia. Może wchodzić w skład butelek, z których pijemy wodę lub innych plastikowych pojemników z którymi żywność ma kontakt. Szczególnie niebezpieczne może okazać się podgrzewanie posiłków w plastikowych pojemnikach, które nie są do tego przystosowane lub ogrzewanie pożywienia w puszkach metalowych (np. gotowanie mleka kondensowanego lub karmelu w puszce). Spotykamy się z nim również robiąc zakupy w sklepie, gdyż każdy paragon stanowi jego źródło. Co ciekawe, z  uwagi na jego szkodliwość, zabronione jest wykorzystywanie BPA do produkcji butelek dla dzieci. 
  • Zrezygnuj z tłustych serów. Mężczyźni będący miłośnikami tłustych serów, pełnotłustych przetworów mlecznych, jeżeli starają się o dziecko, powinni ograniczyć ilość tych produktów w swojej diecie. Nie oddziałują one pozytywnie na jakość nasienia. Dobrym rozwiązaniem będzie zamiana pełnotłustych produktów mlecznych na te o obniżonej zawartości tłuszczu np. śmietany na jogurt. Wysokie spożycie produktów, które stanowią źródło nasyconych kwasów tłuszczowych, negatywnie wpływa na budowę morfologiczną plemników. Warto zamiast większej ilości tych tłuszczy włączyć do diety kwasy tłuszczowe omega-3.
  • Ogranicz ilość soi. Spożycie soi i jej produktów oraz smażonych potraw, nawet 1 lub 2 razy w tygodniu, może wywierać negatywny wpływ na objętość nasienia.
  • Nie pij słodkich napojów typu cola. Niewskazane jest spożycie napojów typu cola w ilości 1-3 butelek w tygodniu. Jeżeli włączamy je do diety ze względu na ich właściwości pobudzające -  warto je zastąpić kawą. Nawet 1 filiżanka kawy tygodniowo powoduje wzrost jakości nasienia.
Przeczytaj także:
Jak poprawić jakość plemników?
Najczęstsze przyczyny męskiej niepłodności
12 badań, które trzeba zrobić przed ciążą

 
dr inż. Tomasz Czernecki
Konsultacja: dr inż. Tomasz Czernecki

dietetyk genetyczny, pracownik naukowy Katedry Biotechnologii, Żywienia Człowieka i Towaroznawstwa Żywności Uniwersytetu Przyrodniczego w Lublinie, współzałożyciel laboratorium Vitagenum, www.vitagenum.pl

Oceń artykuł

Ocena 6 na 3 głosy

Zobacz także

Popularne tematy