Jakie cechy mają dzieci urodzone w czerwcu?
fot. AdobeStock

Czerwcowe dzieci są wyjątkowe. Oto argumenty

Przełom wiosny i lata to świetny moment na urodzenie dziecka. Ze statystyk wynika, że dzieci, które przychodzą na świat w czerwcu, mogą w życiu wiele osiągnąć. 
Małgorzata Wódz
Jakie cechy mają dzieci urodzone w czerwcu?
fot. AdobeStock
Wcale nie chodzi nam o znaki zodiaku i horoskopy. Od dawna nie tylko astrologowie sprawdzają, jak data urodzenia wpływa na naszą osobowości i zdrowie. Jesteś czerwcową mamą, zobacz, co o dzieciach urodzonych na przełomie wiosny i lata mówią różne badania naukowe i statystyki. Poznaj listę sławnych osób, które urodziły się w czerwcu.

Później chodzą spać

Twoje dziecko urodziło się w czerwcu? Przygotuj się, że trudno ci będzie zagonić je do łóżka, a ty wieczorem będziesz mieć mniej czasu dla siebie. Tak wynika z badań opublikowanych w magazynie Sleep amerykańskiego Towarzystwa Badań nad Snem. Dowiedziono w nich, że osoby, które urodziły się wiosną i latem chodzą spać zdecydowanie później. Wydaje się to naturalne – dni są dłuższe, ciemność zapada później, na co organizm może reagować przedłużoną aktywnością. Na pociechę możemy dodać, że jeszcze później niż czerwcowe dzieci chodzą spać osoby urodzone w sierpniu. Prof. Vincenz Natale z Uniwersytetu w Bolonii wyliczył, że kładą się spać średnio około w pół do pierwszej w nocy. 
Redakcja poleca: Jak nie krzyczeć na dziecko – jak przestać krzyczeć? Jak krzyk wpływa na dziecko? [WIDEO]
Jeśli zastanawiasz się, jak nie krzyczeć na dziecko, najważniejszy krok do sukcesu masz już za sobą. Krzyczenie na dziecko przynosi bowiem fatalne skutki i wyrabia w maluchu nawyk rozwiązywania problemów podniesionym głosem. A to nie jest dobry kapitał na przyszłość. Psycholog wyjaśnia, czy można krzyczeć na dziecko, i jak przestać to robić.

Mają większą szansę na Nobla

Choć twoje dziecko będzie aż o pół roku młodsze od kolegów z klasy, którzy urodzili się w styczniu, ma spore szanse na odniesienie naukowych sukcesów. I to całkiem sporych. Z analizy dat urodzenia laureatów Nagrody Nobla wynika, że wśród noblistów najwięcej jest osób urodzonych w czerwcu (np. Czesław Miłosz – patrz też niżej). Może właśnie siedząc do późna w nocy twój maluch będzie pracował nad czymś, za co w przyszłości zdobędzie światowe uznanie. 

Są optymistami

Dzieci urodzone latem częściej mają pogodne usposobienie. Nic w tym dziwnego – chyba nic bardziej niż słoneczny letni dzień nie nastraja do pogodnego spojrzenia na życie. Ale optymizm to nie wszystko. Przygotuj się, że czerwcowy maluch będzie też bardzo towarzyski, pomysłowy i wytrzymały. Te cechy tworzą temperament hipertymiczny, który, zdaniem badaczy z Uniwersytetu Semmelweis (Węgry), przeważa u osób urodzonych w tym miesiącu. 

Mogą mieć zmienne nastroje

Ponieważ w czerwcu kończy się wiosna i zaczyna lato, zdaniem badaczy niektóre czerwcowe dzieci może również cechować huśtawka nastrojów, intensywność w przeżywaniu emocji, częsta zmiany poczucia własnej wartości ale też – bardzo przydatna w życiu cecha – kreatywność. 

Nie szukają silnych wrażeń

Skłonność do ryzyka to cecha, która częściej ujawnia się u dzieci urodzonych zimą. To z zimowych noworodków częściej wyrastają osoby, które lubią poczuć dreszczyk emocji. Dowodzą tego badania, które pokazują zależność poziomu dopaminy od czasu urodzenia. U dzieci, które przyszły na świat w maju i czerwcu poziom tego neuroprzekaźnika jest niższy. Jest zatem mniejsza szansa, że twoje dziecko pokocha szybką jazdę na rowerze bez kasku i bez trzymania kierownicy.

Są wyższe

Taki wniosek płynie z badań prowadzonych na Uniwersytecie Cambridge. Dzieci, które urodziły się latem, przewyższają wzrostem rówieśników, którzy przyszli na świat zimą. Są również od nich cięższe i zdrowsze. 

Mogą mieć kłopoty ze wzrokiem i cukrem

Badanie opublikowane w piśmie „Archives of Disease in Childhood" w 1999 roku wykazało, że dzieci urodzone latem mają większe ryzyko zachorowania na cukrzycę typu 1. Mogą też mieć problemy ze wzrokiem. Ich powodem jest ostre letnie słońce. Zdaniem naukowców duże dawki promieni słonecznych, na jakie jest narażone jest dziecko w okresie noworodkowym, mogą przyczynić się do rozwoju krótkowzroczności. Badania potwierdziły, że najbardziej zagrożone tą wadą wzroku są osoby urodzone w czerwcu i lipcu.

Łatwiej się nimi opiekować

W okresie niemowlęcym zajmowanie się dzieckiem, które przyszło na świat w czerwcu jest bardzo proste. Letnie maluszki nie potrzebują zbyt wielu ubranek. Nie masz kłopotu z zakładaniem dziecku ciepłych kombinezonów, puchatych czap, owijaniem go w gruby kocyk. Od pierwszych dni po narodzinach możesz też wychodzić z dzieckiem na spacery. Przy wysokich temperaturach wystarczy pieluszka i lekka narzutka, np. tetrowa lub flanelowa pieluszka albo ażurowy kocyk. 

Znani ludzie, którzy urodzili się w czerwcu:

 • Angelina Jolie (aktorka) – ur. 4 czerwca 1975
 • Anita Lipnicka (piosenkarka) – ur. 13 czerwca 1975
 • Bronisław Komorowski (polityk, były prezydent Polski) – ur. 4 czerwca 1952
 • Czesław Miłosz (pisarz, laureat Nagrody Nobla) – ur. 30 czerwca 1911
 • Donald Trump (prezydent USA) – 14 czerwca 1946
 • Elon Musk (przedsiębiorca, m.in. szef SpaceX) – ur. 28 czerwca 1971
 • Heidi Klum (modelka) – ur. 1 czerwca 1973
 • Hugh Laurie (aktor) – ur. 11 czerwca 1959
 • Jan Matejko (malarz) – 24 czerwca 1838
 • Johnny Depp (aktor) – ur. 9 czerwca 1963
 • Kamil Grosicki (piłkarz) – ur. 8 czerwca 1988
 • Książę Filip (mąż królowej Elżbiety II) – ur. 10 czerwca 1921
 • Książę William (wnuk królowej, następca brytyjskiego tronu) – ur. 21 czerwca 1982
 • Lana Del Rey (piosenkarka) – ur. 21 czerwca 1985
 • Lionel Messi (piłkarz) – ur. 24 czerwca 1987
 • Maciej Stuhr (aktor) – ur. 23 czerwca 1975
 • Meryl Streep (aktorka) – ur. 22 czerwca 1949
 • Michael Phelps (pływak) – ur. 30 czerwca 1985
 • ​Natalie Portman (aktorka) – ur. 9 czerwca 1981
 • Nicole Kidman (aktorka) – ur. 20 czerwca 1967
 • Paul McCartney (muzyk) – ur. 18 czerwca 1942 
 • Rafael Nadal (tenisista) – ur. 3 czerwca 1986

​Twoje dziecko jest inne? Nie zapominaj, że to jedynie statystyczne zestawienia. Cechy, które opisaliśmy, po prostu częściej występują u czerwcowych maluchów, ale nie muszą się pojawić. Każda pora roku i każdy miesiąc jest dobry, żeby urodzić dziecko i cieszyć się rodzicielstwem. Co tam Nobel...

Źródło: Motherly

Zobacz też: 
Oceń artykuł

Ocena 6 na 5 głosy

Zobacz także

Popularne tematy