Jakie są metody leczenia polipów macicy?
fot. Fotolia

Masz polipy macicy? Poznaj metody ich leczenia

Zdiagnozowano u ciebie polipa macicy i zastanawiasz się, czy trzeba go usunąć? Przeczytaj o sposobach leczenia polipów.
Karolina Stępniewska
Jakie są metody leczenia polipów macicy?
fot. Fotolia
To, jaką metodę leczenia polipów macicy wybierze lekarz, uzależnione jest od kilku czynników. Polipy macicy są zwykle łagodnymi zmianami w obrębie jamy macicy i często nie dają żadnych objawów, mogą jednak utrudniać zajście w ciążę lub być przyczyną poronień. Jest kilka sposobów leczenia polipów macicy i polipów szyjkowych, o wyborze metody decyduje lekarz, biorąc pod uwagę indywidualny przypadek pacjentki.

Jak się leczy polipy macicy?

Leczenie polipów macicy najczęściej rozpoczyna się od leków hormonalnych. Jeśli nie przynoszą pożądanych efektów, lekarz proponuje bardziej inwazyjne metody leczenia polipa. Polipy macicy można usunąć przez łyżeczkowanie jamy macicy (starsza, bardziej inwazyjna metoda, zwykle przeznaczona dla kobiet, które już rodziły) lub nowoczesny zabieg histeroskopii. Łyżeczkowanie wykonuje się w znieczuleniu ogólnym. Po usunięciu polipa macicy wykonywane jest badanie histopatologiczne, w którym bada się materiał na obecność komórek nowotworowych. 

Zobacz też:
Redakcja poleca: Jak przygotować dziecko do pójścia do przedszkola? [WIDEO]
Aby dobrze przygotować dziecko do pójścia do przedszkola, należy umożliwić mu wcześniejszy kontakt z innymi dziećmi oraz pozwolić na poznanie przedszkola, do którego będzie uczęszczało. Warto również czytać książki o przedszkolu dla dzieci, a także – o czym często rodzice zapominają – zadbać o swoje pozytywne nastawienie, to też ma duże znaczenie!
Oceń artykuł

Ocena 5 na 2 głosy

Zobacz także

Popularne tematy