przyczyny obumarcia ciąży
fot. Fotolia

Jakie są najczęstsze przyczyny obumarcia ciąży?

Dlaczego dochodzi do poronienia? Przeczytaj o najczęstszych przyczynach obumarcia ciąży.
Karolina Stępniewska
przyczyny obumarcia ciąży
fot. Fotolia
Przyczyny obumarcia ciąży mogą być genetyczne, spowodowane wiekiem matki, chorobą lub urazem. Do poronienia dochodzi w 50 proc. przypadków jeszcze przed zagnieżdżeniem zarodka lub zaraz po implantacji (ok. 25 proc.). Czasem dochodzi do poronienia tak wcześnie, że pojawiające się krwawienie kobieta odbiera jako spóźnioną miesiączkę (tzw. ciąża biochemiczna). Szacuje się, że ze 100 zapłodnionych komórek rodzi się tylko około 30 dzieci. Jakie są najczęstsze przyczyny obumarcia ciąży?

Przyczyny obumarcia ciąży

Do najczęstszych przyczyn poronień zalicza się:
  • Wady genetyczne zarodka – to przyczyna ok. 60-80 proc. wczesnych poronień
  • Choroba – niektóre infekcje wirusowe lub bakteryjne mogą prowadzić do obumarcia ciąży, tak samo jak niektóre przewlekłe choroby, na które cierpi matka (m.in. choroby autoimmunologiczne)
  • Wiek matki – ryzyko obumarcia ciąży w jej wczesnym stadium zwiększa się po 35 r.ż. matki
  • Używki – alkohol, nikotyna i narkotyki znacznie zwiększają ryzyko obumarcia ciąży
  • Nieprawidłowości anatomiczne – zmiany w budowie macicy i narządów rodnych kobiety (m.in. endometrioza, mięśniaki macicy), mogą prowadzić do poronienia lub przedwczesnego porodu
  • zaburzenia hormonalne – niski poziom progesteronu może uniemożliwić zagnieżdżenie zapłodnionej komórki jajowej lub zaburzyć wczesny rozwój ciąży i doprowadzić do jej obumarcia
  • zaburzenia immunologiczne – przeciwciała matki odrzucają płód – dzieje się tak, kiedy jej układ odpornościowy nie rozpoznaje męskiego nasienia i odczytuje je jako obce białko, wysyłając w jego stronę przeciwciała. Podobnie może być w przebiegu konfliktu serologicznego.
Zobacz też:
Redakcja poleca: Zagrożenie poronieniem – co mówi ginekolog?
Jakie mogą być objawy poronienia? Kiedy można zajść w ciążę po poronieniu? Zobacz, co radzi Grzegorz Południewski, ginekolog.
Oceń artykuł

Ocena 5 na 1 głos

Zobacz także

Popularne tematy