Objawy porodu to m.in. obniżenie miednicy, odejście czopa sluzowego, skurcze przepowiadające
fot. Fotolia

8 sygnałów świadczących o porodzie

Fałszywy alarm czy prawdziwy początek porodu. Skąd będziesz wiedzieć, że dziecko jest już w drodze?
Objawy porodu to m.in. obniżenie miednicy, odejście czopa sluzowego, skurcze przepowiadające
fot. Fotolia

Objawy porodu będziesz obserwować przez ostatnie tygodnie ciąży. Niektóre objawy pojawiają się wcześniej, inne przed samym porodem. Jeśli chcesz wiedzieć, czy to już porodów i czy zaraz zaczniesz rodzić, poznaj 8 objawów porodu, które wskazują na to, że to już poród.

Objawy porodu: 8 sygnałów, że poród już blisko

Pod koniec ciąży obserwujesz swój organizm uważnie, żeby nie przegapić oznak zbliżającego się porodu. Oto jakich objawów porodu powinnaś wypatrywać:

Redakcja poleca: Tak zaczyna się poród - film
Po czym poznać, że pora jechać na porodówkę? Poznaj pierwsze objawy porodu.

1. Obniża się miednica

Na trzy–cztery tygodnie, a czasem na kilka dni przed początkiem porodu, główka dziecka schodzi do kanału rodnego. Brzuch „opuści się”, dlatego łatwiej będzie Ci oddychać. Gdy to nastąpi, obserwuj inne objawy, które mogą (choć nie muszą) pojawić się wkrótce.
 

2. Odchodzi czop śluzowy

Ten „korek” przez całą ciążę chroni szyjkę macicy przed infekcją. Kiedy zaczyna się ona rozwierać na kilka dni lub godzin przed porodem, czop wypada. Często jest to lekko zakrwawiona masa śluzu, ale możesz też zauważyć zwiększoną ilość wydzieliny (od bezbarwnej, przez różową, do brązowej).
 

3. Pojawiają się skurcze przepowiadające poród

Skurcze przepowiadające pojawiają się najczęściej w ciągu trzech–czterech tygodni przed porodem. Są niebolesne, nieregularne, ich częstotliwość i natężenie się nie zwiększa, słabną lub zanikają, kiedy zaczynasz chodzić lub zmieniasz pozycję. Potraktuj je jako okazję do ćwiczeń oddechowych, które znasz ze szkoły rodzenia!
 

4. Często biegasz do toalety

Parcie na pęcherz, luźne stolce, a nawet biegunka i wymioty to znak, że Twój organizm próbuje się „oczyścić” przed porodem.

 

5. Czujesz przypływ energii przed porodem

Na dzień lub dwa przed porodem możesz poczuć potrzebę zabrania się za porządki, przygotowywanie rzeczy dla dziecka, wyprawki itd. Nie przepracowuj się jednak – w czasie porodu będziesz potrzebować bardzo dużo sił.


6. Masz inne, nietypowe objawy porodu

O zbliżającym się porodzie może też świadczyć:
  • kołatanie serca
  • ogólny niepokój
  • bóle głowy
  • uczucie gorąca
  • zmniejszenie masy ciała (kilka dni przed porodem spada ona od 0,5 do 1 kg)
  • brak apetytu
  • może też pobolewać cię brzuch, jak przed miesiączką
  • pojawi się tępy ból w plecach
  • niektóre kobiety skarżą się wówczas także na ból ud – główka malca, wstawiona do kanału rodnego, uciska bowiem nerwy.

Objawy tuż przed porodem

Trudno powiedzieć, ile czasu minie, nim przytulisz maluszka, ale miej pod ręką rzeczy do szpitala, gdy...
 

7. Odchodzą wody płodowe

Najczęściej wody płodowe sączą się one powoli, rzadko wypływają silnym strumieniem. Świadczy to o tym, że poród rozpocznie się w ciągu kilku godzin. Czas zadzwonić do położnej!

Między nogi włóż grubą podpaskę lub biały ręcznik, który pochłonie płyn. Przyjrzyj mu się – powinien być przezroczysty lub białawy. Jeżeli wody będą zielone lub brązowe, jak najszybciej jedź do szpitala!
 

8. Pojawiają się skurcze porodowe

Pierwsze mogą być bezbolesne, ale ich intensywność będzie rosła. Zazwyczaj rozpoczynają się w górnej części brzucha i promieniują na cały brzuch oraz dolną część pleców. Każdy może trwać 15–30 sekund, z czasem wydłuża się do 30–90. Przerwy między skurczami stale się skracają (na początku to 10–20 minut). Zadzwoń do położnej, gdy odstępy wyniosą 5–7 minut (te zalecenia mogą się różnić, np. w zależności od tego, jak daleko masz do szpitala).

Jeśli skurcze mają ten sam rytm bez względu na to, czy stoisz, chodzisz, czy leżysz, to znak, że Twoje dziecko na pewno rozpoczęło swoją pierwszą w życiu podróż! Życzymy Wam powodzenia!
 

Zobacz też:

Oceń artykuł

Ocena 4 na 2 głosy

Zobacz także

Popularne tematy