jakie są objawy szkarlatyny
fot. Fotolia

Jakie są objawy szkarlatyny?

Pierwsze objawy szkarlatyny są często mylone z anginą, ale niektóre są charakterystyczne tylko dla tej choroby. Przeczytaj, po czym poznać, że dziecko ma szkarlatynę.
Karolina Stępniewska
jakie są objawy szkarlatyny
fot. Fotolia
Objawy szkarlatyny często mylone są z anginą, bo na początku choroby są podobne. Szkarlatyną, zwaną też płonicą, można zresztą zarazić się od osoby chorej na anginę. Szkarlatynę wywołują bakterie streptococcus pyogenes – paciorkowiec z grupy A.

Objawy szkarlatyny

Płonica u dziecka najczęściej zaczyna się nagle. Od momentu zarażenia do pojawienia się pierwszych objawów szkarlatyny upływa na ogół 2-5 dni. Objawy szkarlatyny to: 
  • Gorączka - temperatura ciała przy szkarlatynie jest wysoka, może sięgać nawet 40 st. C.
  • Ból brzucha. Mogą wystąpić także wymioty.
  • Ból gardła - chory na szkarlatynę ma zaczerwienione gardło, może pojawić się też nalot na migdałkach.
  • Ból mięśni oraz (nie zawsze) powiększone węzły chłonne na szyi.
  • Wysypka - zmiany skórne przy szkarlatynie pojawiają się razem z gorączką lub dzień później. Drobne (wielkości główki od szpilki), zlewające się czerwone plamki znajdują się na piersiach, plecach, szyi i pośladkach, a także w zgięciach łokci, pod pachami, pod kolanami i w pachwinach (tu powstają wyraźne, czerwone linie). Wysypka przy szkarlatynie występuje także na twarzy, oprócz skóry wokół nosa i ust, przez co powstaje biały trójkąt - trójkąt Fiłatowa. Po 2 (lub kilku) dniach plamki schodzą, a po kolejnych kilku skóra zaczyna się najczęściej łuszczyć. Łuszczyć się mogą  nawet podeszwy stóp i wnętrza dłoni.
  • Malinowy język jest charakterystyczny dla szkarlatyny. Na początku choroby język jest obłożony białym nalotem, potem zmienia kolor na intensywnie czerwony i wyraźnie widoczne są powiększone brodawki smakowe.
Zobacz też:
Redakcja poleca: Jak rozpoznać szkarlatynę u dziecka? [WIDEO]
Szkarlatyna to typowa choroba zakaźna dzieci w wieku przedszkolnym. Zobacz, co ją powoduje, jak ją rozpoznać i nie pomylić z anginą?
Oceń artykuł

Ocena 4 na 3 głosy

Zobacz także

Popularne tematy