objawy zaburzeń hormonalnych
fot. Fotolia

Tycie, zmęczenie, wypadanie włosów – to mogą być problemy hormonalne!

Jeśli od dłuższego czasu czujesz się zmęczona, masz wahania nastroju, popsuła ci się cera – warto powiedzieć o tym lekarzowi. Być może powodem jest nieprawidłowa praca hormonów. Przyda się wizyta u endokrynologa i badania hormonów.
Karolina Stępniewska
objawy zaburzeń hormonalnych
fot. Fotolia
Hormony regulują pracę całego organizmu. Zmęczenie, problem ze wzrokiem, włosami i cerą, huśtawka emocjonalna – to tylko część objawów zaburzeń hormonalnych. Sprawdź, jakie symptomy wskazują na nieprawidłową pracę hormonów i co może być tego przyczyną.

Objawy zaburzeń hormonalnych

Hormony mają potężną moc i mogą bardzo nam pomóc lub... zaszkodzić. Poniższe objawy mogą wskazywać na zaburzenia hormonalne:
  • tycie – jeśli zdrowo się odżywiasz i nic nie zmieniłaś w swojej diecie, a nagle zaczęłaś przybierać na wadze, powiedz o tym lekarzowi. Może to być objaw insulinooporności lub niedoczynności tarczycy.
  • wahania nastroju – łatwo się denerwujesz, szybko wybuchasz, nie radzisz sobie z emocjami? To częsty objaw zaburzeń hormonalnych. Takie emocje mogą zwiastować także depresję.
  • intensywne wypadanie włosów – jeśli po ciąży wypadają ci włosy, nie masz raczej powodów do obaw – to naturalny proces. Jeśli jednak bez wyraźnej przyczyny twoje włosy zaczęły nadmiernie wypadać, winne mogą być właśnie hormony.
  • pogorszenie wzroku – problemy ze wzrokiem mogą sygnalizować zaburzenia pracy tarczycy.
  • długie i obfite miesiączki – zwykle nasuwają od razu skojarzenia z zaburzeniami hormonalnymi. Okres u kobiet z problemami hormonalnymi może być nieregularny, bardzo bolesny, może też całkowicie zaniknąć. Często występują również krwawienia międzymiesiączkowe.
  • problemy skórne – trądzik, wysypka, zmiany barwnikowe, niechciane włoski na twarzy, a nawet zmarszczki – za to wszystko również mogą odpowiadać problemy z hormonami: testosteronem, estrogenem, progesteronem, niedoczynnością kory nadnerczy, nieprawidłową pracą tarczycy.
Redakcja poleca: Panowie! Wiele zależy od was, czy kobieta będzie miała ochotę na seks po porodzie [WIDEO]
Młoda mama musi mieć czas dla siebie, aby na nowo poczuć pożądanie - mówi seksuolog dr Sylwia Jędrzejewska. Zobacz film, z którego dowiesz się, co lub kto pomoże na nowo czerpać radość z seksu.

Przyczyny problemów hormonalnych

Zaburzenia hormonalne mogą mieć wiele przyczyn, m.in.:
  • predyspozycje genetyczne;
  • stres;
  • stan emocjonalny;
  • dieta.
Jeśli zaobserwowałaś u siebie powyższe objawy, poproś lekarza pierwszego kontaktu o skierowanie na badania odpowiednich hormonów lub skierowanie do endokrynologa.

Zobacz też:
Oceń artykuł

Ocena 6 na 2 głosy

Zobacz także

Popularne tematy