GRY
 
 

Wczesne wykrycie autyzmu to szansa na dobry rozwój dziecka

Jeśli dwulatek nie patrzy na ciebie, gdy do niego mówisz, nie naśladuje twoich gestów, nie reaguje na swoje imię, idź z nim do psychologa. Mogą to być zaburzenia ze spektrum autyzmu. Dzięki szybko podjętej terapii dziecko może dobrze się rozwijać.

Dzieci bawią się klockami
fot. Fotolia
- Niepokojące objawy zauważyliśmy już przed 18. miesiącem życia – mówi mama Wojtka, chłopca z autyzmem, a jego tata dodaje – Droga do diagnozy była upiorna. Wizyty u kolejnych lekarzy kończyły się skierowaniem na dalsze konsultacje. W tym czasie patrzyliśmy, jak tracimy naszego syna. Lekarz pierwszego kontaktu nie zauważył żadnych nieprawidłowości w rozwoju dziecka. Przeciwnie, uspokajał nas, twierdząc, że "rozwój jest prawidłowy" i "jak skończy trzy lata, to zacznie mówić". Gdybyśmy od razu trafili do właściwego ośrodka, to może ostatnie święta byłby i dla nas wspólnym przeżywaniem radości. 

Ważne wczesne wykrycie autyzmu

Ok. 1500 urodzonych w 2015 roku w Polsce dzieci będzie miało postawioną diagnozę: autyzm. W ciągu trzech lat od narodzin rodzice będą obserwować, jak ich dzieci tracą nabyte umiejętności – przestaną patrzeć na rodziców i reagować uśmiechem na uśmiech – i nie rozwijają nowych.
- Radość z pierwszych wypowiedzianych słów zakończy się na "dada" i ponad połowa dzieci nie wypowie nigdy słów "kocham Cię"- mówi psychiatra Michał Wroniszewski, prezes Fundacji SYNAPSIS, ojciec 31-letniego niemówiącego autystycznego Dominika.
W Polsce nie ma systemowego wczesnego wykrywania zaburzeń ze spektrum autyzmu. Wielu rodziców zgłaszających lekarzom wątpliwości co do rozwoju dzieci słyszy: "Przesadza Pani, każdy ma swoje tempo rozwoju", "Proszę nie histeryzować". Fundacja SYNPSIS, w ramach działań informacyjnych skierowanych do rodziców mówi: "Rodzice, obserwujcie swoje dzieci i szukajcie odpowiedzi na swoje wątpliwości. Szukajcie lekarzy i psychologów, którzy razem z Wami będą chcieli obserwować rozwój dziecka i reagować, jeśli wystąpią nieprawidłowości."
Średnia wieku dzieci, u których w Polsce diagnozuje się autyzm, to w dużych miastach ok. 4 lat (o 2 lata za późno), ale w wielu regionach nawet w wieku 6-7 lat.
Redakcja poleca: Kiedy niemowlę siada? - film
Kiedy warto pomagać dziecku w nauce siadania, czy można nosić dziecko w nosidełku i sadzać w leżaczku? Jakie ćwiczenia zachęcą niemowlę do siadania?

Pierwszy Program Wczesnego Wykrywania Autyzmu

Wczesna diagnoza i intensywna terapia może prowadzić do poprawy funkcjonowania dziecka z autyzmem w stopniu zbliżonym lub równoznacznym z wyleczeniem. Według szacunków Fundacji SYNAPSIS może to dotyczyć 10-15% dzieci. U pozostałych szybko zdiagnozowanych i objętych terapią dzieci można znacznie ograniczyć skutki niepełnosprawności, zwiększyć szanse na samodzielność. Od 2014 roku funkcjonuje "Badabada" - Program Wczesnego Wykrywania Autyzmu, uruchomiony przez Fundację SYNAPSIS. To pierwszy w Polsce program, który zapewnia rodzicom, lekarzom, psychologom, pedagogom i innym specjalistom pracującym z dziećmi, dostęp do innowacyjnych narzędzi umożliwiających kontrolowanie rozwoju dziecka i diagnozowanie autyzmu wcześniej, niż było to możliwe dotychczas.
Na stronie www.badabada.pl możesz sprawdzić, czy twoje dziecko rozwija się prawidłowo i czy nie wykazuje cech autyzmu. Jest tam szereg pytań dotyczących zdrowia i rozwoju dziecka  w wieku 16-30 miesięcy. Niepomyślny wynik nie świadczy o tym, że dziecko ma autyzm, warto jednak zgłosić się do specjalisty na rozmowę i dalszą diagnozę.

 
Już u niemowlęcia można wykryć pewne cechy predysponujące do autyzmu. Warto jak najszybciej pomóc dziecku.

- Od dawna coś mnie niepokoiło w rozwoju córki, ale wciąż odsuwałam od siebie tę myśl. Na stronę "Badabada" weszłam dość przypadkowo, szukając informacji o prawidłowym rozwoju dziecka. Wypełniłam tam kwestionariusz i płakałam cały wieczór. Uzyskany wynik oznaczał, że powinnam się zgłosić z dzieckiem na konsultację. Straszne było to oczekiwanie, ale już jestem po. Na szczęście to nie autyzm, choć nie wszystko jest też w porządku. Dostałam wskazówki co robić dalej, do jakiego specjalisty się zgłosić. Wierzę, że będzie dobrze – mówi mama Julki.
Czytaj też: Autyzm u dziecka - gdzie szukać pomocy

Na co zwrócić uwagę

Przed ukończeniem 2. roku życia dziecko powinno osiągnąć kluczowe kompetencje społeczne:
  • kontakt wzrokowy – wielokrotnie w ciągu dnia, przy równych okazjach dziecko patrzy w oczy rodzica,
  • reakcja na imię – dziecko odwraca się i patrzy na rodzica, gdy jest wołane po imieniu,
  • wskazywanie informujące – dziecko potrafi wskazać palcem interesujący go, oddalony przedmiot (np. zabawkę, lecący samolot, jadący samochód), próbując w ten sposób zwrócić uwagę dorosłego na ten przedmiot,
  • uwspólnianie uwagi - patrzy na Ciebie podczas wykonywania jakiejś czynności, potem na to, co robisz i ponownie na Ciebie,
  • naśladowanie – dziecko potrafi naśladować po dorosłym proste gesty (np. "jaki duży", "mniam mniam", "brawo"), dźwięki (np. odgłosy zwierzątek), czynności (np. stukanie, mieszanie w kubeczku itp.),
  • zabawa "na niby" -  dziecko bawi się na niby, np. karmiąc lalę, udając mamę, kierowcę ciężarówki, itp.

Jeśli Twoje dziecko skończyło już 2 lata i nie opanowało powyższych umiejętności lub wycofało się z nich, skontaktuj się koniecznie ze specjalistą.
- Nie ma lekarstwa na autyzm. Ale jest Fundacja SYNAPSIS, która od 25 lat zmienia świat dla ludzi z autyzmem przybliżając ich do samodzielności – mówi Marek Łyskawa, koordynator "Badabada".
Można wspomóc fundację i program wczesnego wykrywania autyzmu, przekazując darowiznę na www.badabada.pl.

(Źródło: Materiały Badabada: Programu Wczesnego Wykrywania Autyzmu Fundacji Synapsis)

Czytaj też: Ważna ankieta przed szczepieniem dziecka przeciw odrze
 

Ocena (3 oceny)

4.0
Doładuj
Przeładuj