niemowlę, stópki, rączki, zabawa
fot. fotolia

Wszystko o stópkach niemowlęcia

Wszystko, co młodzi rodzice powinni wiedzieć o stópkach swojego noworodka i niemowlaka. Przeczytaj, jak zbudowane są stópki niemowlęcia, jak należy o nie dbać, co to jest odruch Babińskiego i o innych ważnych rzeczach na temat stópek dziecka.
niemowlę, stópki, rączki, zabawa
fot. fotolia
Malutkie dziecko stopniowo odkrywa i poznaje całe swoje ciało. Zaznajamia się też ze stópkami. Chce wiedzieć, jakie są, jak smakują i do czego właściwie służą.

Niemowlęce stópki

Na początku wielkością przypominają dłonie noworodka i jeszcze przez kilka miesięcy te proporcje się nie zmienią. Na razie stópki nie są niemowlęciu potrzebne. Dopiero za kilka miesięcy zaczną pomagać mu odpychać się przy raczkowaniu, podciąganiu się do stania, stawianiu pierwszych kroków. Niemowlę dopiero musi je... odkryć. Zrobi to ok. 6. miesiąca życia.

Późno? To dlatego, że stópki są na końcu długiej listy części ciała, z którymi dziecko się zaznajamia. Odkrywanie własnego ciała zaczyna się od góry, czyli od główki. Najpierw dziecko uczy się nią świadomie obracać w stronę dobiegającego dźwięku, potem ogląda swoje rączki, następnie trenuje tułów: obracanie na boczki, plecki i z powrotem. Aż przychodzi czas na nóżki. Dziecko układa rączki na swoich kolankach - to znak, że właśnie je odkryło, a teraz bada je i sprawdza ich położenie względem pozostałych części ciała.

To niezwykle ważny etap w rozwoju! W końcu, za pierwszym razem zapewne przez przypadek, machając nóżkami, brzdąc dojrzy własne stópki. Zobaczy je i... zapragnie sprawdzić, co to jest. Jak wyglądają – więc będzie się teraz im przyglądał; jakie są – więc będzie ich dotykał, chwytał je; jak smakują – więc będzie je wkładał do buzi! Niemowlę w czasie ząbkowania wkłada do buzi wszystko co popadnie – własne stópki także. Gryzienie i ssanie ich przynosi mu ulgę!
Redakcja poleca: Kiedy dziecko zaczyna chodzić - film
Zobacz, jak dziecko stawia pierwsze kroki. Nasz ekspert tłumaczy, przez jakie etapy w nauce chodzenia dziecko powinno przejść.

Mięśnie stóp u niemowlęcia

Za każdym razem, gdy niemowlę bawi się i macha nóżkami, ćwiczy mięśnie stóp, a także trenuje koordynację między częściami ciała (musi złapać rączkami stopę, trafić nią do buzi itp).

W stopach mieszczą się aż 54 mięśnie. I wszystkie one muszą dobrze działać, by dziecko zaczęło chodzić. Zapewnij więc dziecku swobodę i możliwość wszechstronnego ćwiczenia stópek. Nie krępuj ich ciasnymi śpioszkami ani sztywnymi bucikami, skoro jeszcze nie chodzi.

Odruch Babińskiego u noworodków

Na podstawie badania stópek noworodka lekarz potrafi dużo powiedzieć o rozwoju mózgu malutkiego dziecka!

Na początku XX wieku francuski lekarz, syn polskiego emigranta i prekursor neurochirurgii światowej, Józef Babiński odkrył i opisał pewną reakcję nazwaną potem odruchem Babińskiego. Jeśli połaskotać dziecko w spód stopy, można się spodziewać, że dziecko rozsunie paluszki wachlarzowato – odegnie je na zewnątrz. To jeden z bezwarunkowych odruchów niemowlęcych.

Babiński stwierdził, że jest to jeden z ważnych odruchów świadczących o prawidłowym rozwoju układu nerwowego. Utrzymuje się on do końca 2. roku życia. Jednak jego interpretacja nie jest prosta, dlatego jest on sprawdzany tylko przez lekarzy. Odruch Babińskiego kontroluje się u noworodków także współcześnie.

Masowanie stópek niemowlęcia

Czy wiesz, że głaszcząc i masując stópki maluszka, pobudzasz receptory odpowiadające różnym częściom ciała, które właśnie w nich się znajdują? Łagodny i krótki masaż stópek (ok. 1 minuty) możesz robić już noworodkowi. Dłonią posmarowaną oliwką delikatnie gładź stópki i leciutko naciskaj ich podeszwę i paluszki.

Niemowlęciu warto robić trochę dłuższy, kilkuminutowy masaż. Chwytając i masując koniuszki palców, stymulujesz mózg (ponieważ w ich opuszkach znajdują się odpowiednie receptory). Pod spodem stópki, u nasady palców, są natomiast receptory odpowiedzialne za wzrok, a nieco poniżej – za serce i płuca.

Dlaczego stópki niemowlęcia są płaskie?

Podeszwy stópek niemowlęcia nie mają jeszcze wyrobionego sklepienia i wypukłości chronione są poduszeczkami tłuszczu. Zdrowe stopy w 1. roku życia dziecka właśnie takie mają być!

Gdy dziecko nauczy się chodzić, poduszeczki tłuszczowe znikną. Z czasem, dzięki bieganiu i chodzeniu, stópki odpowiednio się uformują – powinno się to stać przed 4. urodzinami.

Pilnuj, by dziecko nosiło odpowiednie buciki, biegało boso po piasku i trawie. Ale uwaga! To nie to samo co chodzenie na bosaka po twardej podłodze. Z tym nie wolno przesadzać, bo bieganie po twardym podłożu w mieszkaniu nie jest dla stóp zdrowe, może wręcz przyczyniać się do płaskostopia. Lepiej, by w domu dziecko miało na nóżkach kapciuszki.

Konsultacja: Artur Bartochowski, fizjoterapeuta. Pracuje w Zakładzie Usprawniania Leczniczego w Instytucie Matki i Dziecka w Warszawie. Zajmuje się rehabilitacją niemowląt i dzieci. Wykorzystuje przy tym metodę NDT-Bobath.
Oceń artykuł

Ocena 6 na 2 głosy

Zobacz także

Popularne tematy