GRY
 
 

Jakie szczepienia dla przyszłego przedszkolaka?

zapytajnik3.jpg
Od września mój synek idzie do żłobka. Szymek będzie miał dwa lata. Czy powinniśmy go na coś dodatkowo zaszczepić, by chronić go przed chorobami, na które będzie narażony w grupie maluchów? Rodzice

Moim zdaniem warto uodpornić synka przeciwko chorobom wywoływanym przez pneumokoki. Te groźna bakteria często atakują dzieci poniżej piątego roku życia, szczególnie jeśli przebywają w grupie z innymi maluchami, np. w żłobku i przedszkolu. Po drugim roku życia wystarczy podać dziecku jedną dawkę szczepionki, która uodporni go przeciwko 10 lub 13 serotypom pneumokoków – to zależy od rodzaju wybranej szczepionki. Warto też zaszczepić synka przeciwko wirusowemu zapaleniu wątroby typu A. Natomiast jesienią – przeciwko grypie.

Odpowiada: Katarzyna Nowicka, pediatra neonatolog, specjalista chorób dziecięcych, pracuje w Klinice Neonatologii i Intensywnej Terapii Noworodka w Instytucie Matki i Dziecka w Warszawie.
Redakcja poleca: Jak szczepionki są badane, zanim zostaną wprowadzone na rynek? [WIDEO]
Rodzice często obawiają się, że szczepionki są eksperymentem, a dopiero po latach okaże się, jakie naprawdę wywołały skutki. Dlatego zapytaliśmy prof. Ewę Augustynowicz, jak badane są szczepionki i czy odpowiadają za to tylko producenci?
Doładuj
Przeładuj