szczepionki dla wcześniaków
fot. Adobe Stock

Szczepionki dla wcześniaków – są inne czy takie same jak u donoszonych dzieci?

Wcześniaki, czyli dzieci urodzone przed ukończeniem 37. tygodnia ciąży, są niemal we wszystkich przypadkach szczepione w takim samym terminie, jak dzieci z ciąż donoszonych. Różnice dotyczą jednak wcześniaków o masie ciała poniżej 2000 g oraz rodzajów podawanych szczepionek.
Katarzyna Pinkosz
szczepionki dla wcześniaków
fot. Adobe Stock
Szczepionki dla wcześniaków w znakomitej większości to te same preparaty, jakich używa się do szczepienia dzieci zdrowych, donoszonych. Wyjątkiem są szczepionki przeciw pneumokokom oraz wysoko skojarzona szczepionka 5w1. Tych bardziej nowoczesnych preparatów NFZ nie refunduje w przypadku dzieci donoszonych – na szczęście wcześniakom należą się one bezpłatnie.

Darmowe szczepionki dla wcześniaków

Refundowane szczepienia dla wcześniaków obejmują wszystkie szczepionki z obowiązkowego Programu Szczepień Ochronnych. Są jednak pewne różnice w podawaniu tych szczepionek u dzieci urodzonych przed terminem.

Dzieci urodzone przedwcześnie (przed ukończeniem 37. tygodnia ciąży) otrzymują bezpłatnie:
  • szczepionki z bezkomórkowym składnikiem krztuśca (szczepionka wysoko skojarzona 5w1 tj. DTaP-IPV-Hib (przeciw błonicy, tężcowi, krztuścowi, poliomyelitis, Haemophilus influenzae typu B),
  • szczepionki przeciw pneumokokom; do podania w możliwie szybkim terminie ze względu na ryzyko zakażenia pneumokokami. Przy szczepieniu rozpoczynanym w pierwszych miesiącach życia obowiązuje schemat 3+1, przy szczepieniu rozpoczynanym w 6. (lub później) miesiącu życia stosuje się schemat 2+1.
    Ważne! W przypadku wcześniaków bardzo istotne jest terminowe podanie dawki przypominającej między 12 a 15 miesiącem życia, co ma szczególne znaczenie dla utrzymania ochrony przeciw zakażeniom pneumokokami.
    Dzieci urodzone przed ukończeniem 27. tygodnia ciąży są szczepione preparatem PCV-13, pozostałe – preparatem PCV-10.
  • szczepionka przeciw WZW B (wirusowemu zapaleniu wątroby typu B) podawana jest dzieciom z masą ciała poniżej 2000 g w schemacie 4 dawek.
  • szczepionka BCG (przeciw gruźlicy) podawana jest dzieciom, które osiągnęły masę ciała 2000 g.
     
Dodatkowo wcześniakom zalecane są szczepienia przeciw rotawirusom (płatne).

Kalendarz szczepień wcześniaka

Choć może to dziwić, jeśli chodzi o terminy szczepień, wcześniaki traktuje się tak samo jak dzieci urodzone o czasie, czyli szczepi w takich samych terminach jak dzieci donoszone. Wynika to z troski o zdrowie najmłodszych i konieczność chronienia ich przed groźnymi chorobami.
Jeśli lekarze nie widzą przeciwwskazań, a wcześniak waży minimum 2000 g, różnicy w terminie podawania szczepionek nie ma żadnej. W przypadku, gdy przedwcześnie urodzone dziecko waży mniej niż 2000 g, szczepienie BCG, czyli przeciwko gruźlicy, przesuwa się do czasu, aż dziecko osiągnie minimalną wymaganą masę ciała.

Więcej o wcześniaku:
Oceń artykuł

Ocena 6 na 2 głosy

Zobacz także

Popularne tematy