Jak ubrać dziecko na narty? [WIDEO]

Ubieranie aktywnego dziecka na dwór zimą nie jest łatwe. Co mu założyć, żeby na zmianę nie marzło ani się nie pociło, bo to grozi przeziębieniem? Zapytaliśmy eksperta marki Wed'ze, jakie ubrania zakładać dziecku, gdy idziemy na narty czy sanki.
Dobry strój na zimowy spacer czy strój narciarski to podstawa, zwłaszcza u dzieci. Ubrania powinny być: nieprzemakalne i wygodne oraz gwarantować odpowiednią temperaturę organizmowi młodego narciarza. Przegrzanie lub wyziębienie jest równoznaczne z płaczem, brakiem koncentracji i... rychłym przeziębieniem u malucha.

Na co zwracać uwagę ubierając dziecko na stok?

Jak ubrać dziecko na sanki lub narty, zapytaliśmy Dariusza Bergera, lidera marki Wed'ze Decathlon. Ogólna rada: ubieraj dziecko na cebulkę. Dlaczego lepiej ubierać dziecko warstwami, niż włożyć jedną superciepłą kurtkę? Ponieważ dwie, trzy warstwy lepiej grzeją. Powietrze między nimi stanowi świetny izolator. Poza tym dodatkową warstwę łatwiej będzie zdjąć, jeśli zrobi się cieplej.
  • Pierwsza warstwa to ciepłe majtki, podkoszulek z długim rękawem i rajstopy. Rękawy i nogawki nie mogą być obciskające, gdyż hamuje to krążenie i ciało nie może się samo rozgrzewać. Przed wyjazdem w góry warto zainwestować w bieliznę termoaktywną. Odprowadza ona pot na zewnątrz, pozostawiając skórę suchą.
  • Druga warstwa to ubranie dzienne, czyli to, co dziecko nosi w domu. Unikaj dużych dekoltów. Najwygodniejsze są golfy, które chronią nawet przy rozpiętej kurtce. Spodnie powinny mieć dość szerokie nogawki. Na tyle, by weszły pod nie rajstopy lub legginsy.
  • W trzeciej warstwie uwzględniamy ciepłą kurtkę z kapturem lub kombinezon, z nieprzemakalnego, oddychającego i nieprzepuszczającego wiatru materiału. Jeśli kurtka, to zakrywająca pupę, koniecznie z membraną i tzw. pasem śnieżnym, który zapobiega dostawaniu się wilgoci i śniegu za pas spodni. Ale na zabawy na śniegu lepszy jest kombinezon – plecki na pewno będą w nim dobrze chronione. Warto, by miał gumy na dole nogawek, które można zahaczyć o buty i zapobiec moknięciu nóżek dziecka.

Jak wybrać kask i gogle narciarskie?

Wybierając kask i gogle dla dziecka, pamiętaj: 
  • Kask narciarski powinien mieć atest, certyfikat bezpieczeństwa. Poza tym, ostatnio producenci stawiają na miękkie uszy w kaskach, aby dziecko lepiej słyszało rodziców czy instruktora narciarskiego.
  • Gogle narciarskie również wymagają starannego wyboru. Zwróć uwagę na rodzaj szybki w nich. Gdy jest słońce, warto zaopatrzyć się w odpowiednią lustrzankę, która będzie rozpraszała promienie słoneczne. Podczas brzydkiej pogody warto mieć szybkę jasną, która poprawi widzenie.

Po co są szelki instruktorskie

Dariusz Berger zwraca uwagę, by początkującym narciarzom podarować szelki instruktorskie. Pozwalają one na:
  1. Sterowanie dzieckiem, by jechało w lewą lub prawą stronę
  2. Zatrzymanie dziecka w sytuacji dla niego niebezpiecznej
  3. Ciągnięcie dziecka po stoku, co uczy je podstawowych ruchów na nartach.

Zobacz też: Hartowanie dziecka zimą

 
Oceń artykuł

Ocena 6 na 1 głos

Zobacz także

Popularne tematy