Mama karmi dziecko piersią
fot. Fotolia

Jakie witaminy dla niemowlaka? Czy konieczna jest witamina D i K?

Choć mleko mamy jest najbardziej wartościowym pokarmem dla niemowlęcia, to dzieci karmione piersią powinny dostawać dodatkowo niektóre witaminy. Przeczytaj, jakie witaminy trzeba podawać niemowlakowi dodatkowe w 1. roku życia.
Mama karmi dziecko piersią
fot. Fotolia
Wraz z mlekiem mamy maluch dostaje mnóstwo ważnych składników odżywczych i substancji potrzebnych do prawidłowego rozwoju: przeciwciał, hormonów, witamin i  innych unikalnych substancji. Jednak nie wszystkie witaminy, m.in. witamina D i K, są w mleku mamy w odpowiednich ilościach...  Zobacz, dlaczego te witaminy są niezbędne dla niemowlaka.

Jakie witaminy są w mleku mamy?

Są ich dwie grupy – rozpuszczalne w wodzie: B1, B2, B6, B12, kwas pantotenowy (witamina B5), kwas foliowy. I rozpuszczalne w tłuszczach: A, E, D i K. Tych pierwszych wystarczy tyle, ile jest w mleku mamy. Wyjątek stanowi witamina B12, którą powinny przyjmować mamy wegetarianki. Natomiast ilość niektórych witamin z drugiej grupy nie jest wystarczająca, więc należy je dawać dziecku.

Witaminy dla dzieci - ranking i opinie
Redakcja poleca: Kiedy dawać dzieciom witaminę D i w jakiej dawce? Radzi ekspert [WIDEO]
Prof. Paweł Płudowski o witaminie D wie wszystko. Nam opowiedział o tym, jakie dawki wit. D3 podawać niemowlętom i dzieciom, czy latem wystarczy słońce i ile witaminy powinni przyjmować rodzice.

Jakie witaminy podawać dodatkowo niemowlakowi?

Pokarm kobiecy zawiera zbyt mało witaminy D potrzebnej niemowlętom. Dlatego dzieci karmione wyłącznie piersią przez pierwsze półrocze powinny dostawać odpowiednią dawkę tych witamin, by nie były narażone na jej niedobór. Także niemowlęta karmione mlekiem modyfikowanym powinny przyjmować witaminę D w ilości 400 j.m. (skonsultuj z lekarzem, czy twoje dziecko wypija wystarczającą dawkę witaminy D wraz z mlekiem). W drugim półroczu życia dawka witaminy D wynosi 400-600 j.m.

Niedobór witaminy D w ciąży

Witaminy D potrzebuje też kobieta w ciąży. Jeśli przyszła mama ma niedobór witaminy D, to dziecku już w okresie życia płodowego i po narodzinach też będzie brakować tej witaminy. Jej niedobór wpływa negatywnie na wzrost płodu, przyczynia się do przedwczesnych porodów i niższej masy urodzeniowej. Poza tym odpowiedni poziom witaminy D jest niezbędny, żeby zagnieżdżony w macicy zarodek nie został odrzucony przez organizm mamy.

Ile witaminy D potrzebuje przyszła mama?

Podczas ciąży (zwłaszcza w ostatnim trymestrze) kobieta powinna przyjmować ok. 1000 j.m. witaminy D dziennie. Warto o tym pamiętać, ponieważ większość preparatów witaminowych dla kobiet w ciąży zawiera tylko 400 j.m. tej witaminy. Oczywiście część potrzebnej dawki może pochodzić z jedzenia (tłuste ryby morskie, wątroba, mleko, jajka, sery, masło, śmietana), ale nie zawsze jest to ilość wystarczająca. Z tego powodu w wielu krajach zaleca się kobietom w ciąży większe dawki witaminy D (np. takie są rekomendacje Kanadyjskiego Towarzystwa Ginekologicznego), niż to jest przyjęte w Polsce.

Do czego witamina D potrzebna jest po narodzinach?

Witamina D odgrywa szczególną rolę w pierwszym roku życia. Zapobiega rozwojowi krzywicy oraz jest niezbędna, by dziecko miało mocne kości i zęby. Chroni przed niektórymi chorobami mogącymi pojawić się w przyszłości, np. osteoporozą. Zmniejsza też ryzyko wystąpienia tzw. chorób autoimmunologicznych, jak reumatoidalne zapalenie stawów, stwardnienie rozsiane. Gdy w pierwszych 12. miesiącach życia dziecku brakuje odpowiedniej dawki witaminy D, przyczynia się to do częstszych zachorowań na cukrzycę insulinozależną (typu 1). Ponadto zwiększa się ryzyko powstawania niektórych chorób nowotworowych i chorób układu nerwowego. Warto pamiętać, że witamina D powstaje w skórze pod wpływem słońca. Nie można więc zapominać o codziennych spacerach.

Polecamy: Witaminy w ciąży - brać, czy nie

Czy podawać niemowlakowi witaminę K?

Noworodki są szczególnie narażone na niedobór witaminy K z powodu ograniczonego przenikania jej przez łożysko. Niedobór witaminy K może spowodować krwawienia wewnętrzne wynikające z niedoboru czynników krzepnięcia (choroba krwotoczna noworodków). Z tego względu witaminę K podaje się noworodkowi w szpitalu po porodzie w formie zastrzyku. Witamina K też niezbędna w procesie mineralizacji kości. Zbyt mała jej ilość prowadzi do mniejszej wytrzymałości kości i niedoboru masy kostnej. Podanie witaminy K zapobiega zwapnieniu naczyń krwionośnych i miażdżycy, zmniejsza ryzyko wystąpienia niektórych chorób nowotworowych.

Ile witaminy K potrzebuje niemowlę?

Nowe zalecenia dotyczące podawania witaminy K niemowlętom:
  • Każdy zdrowy noworodek urodzony o czasie tuż po porodzie dostaje 1 mg witaminy K w zastrzyku domięśniowym.
  • Do niedawna dziecko karmione tylko piersią, od 2. tygodnia do końca 3. miesiąca, dostawało doustnie 25  µg witaminy K, według nowych zaleceń Polskiego Towarzystwa Neonatologicznego teraz witaminę K podaje się tylko w szpitalu po porodzie.

Ile witaminy D potrzebuje niemowlę?

  • Dziecko karmione piersią od pierwszego dnia życia potrzebuje 400 j.m. witaminy D na dobę przez pierwsze pół roku życia, potem dzienna dawka wynosi 400-600 j.m.
  • Niemowlę karmione mlekiem modyfikowanym otrzymuje witaminę D3 w mieszance i nie musi dodatkowo jej dostawać, jeśli wypija odpowiednią ilość mleka (poradź się lekarza) - dzienna dawka w pierwszych 6 miesiącach życia to 400 j.m., w drugim 400-600 j.m.
  • Niemowlę karmione piersią i butelką (karmienie mieszane) też potrzebuje 400 j.m. witaminy D. Dawkę ustala lekarz.
Konsultacja: dr hab. n. med. Zenon Piotr Halaba, pediatra, neonatolog, Klinika Ginekologii, Położnictwa i Ginekologii Onkologicznej w Bytomiu, Śląski Uniwersytet Medyczny w Katowicach.

Zobacz też:
Oceń artykuł

Ocena 4 na 7 głosy

Zobacz także

Popularne tematy