fot. Fotolia

Które mleko lepsze dla dziecka? – nowe badania

Dziecko powinno pić mleko, bo to najlepsze źródło łatwo przyswajalnego wapnia. Nowe badania wskazują, które mleko przynosi największe korzyści dla dzieci.
Ewa Podleśna-Ślusarczyk
fot. Fotolia
Dziecko, które nie jest już karmione piersią, ani mieszanką, (ze względu na wiek), a nie ma też alergii, może zacząć swoją przygodę z mlekiem krowim.

W dawnych czasach zalecano podawanie dzieciom mleka pełnotłustego, gdyż było najbardziej pożywne. W 2009 r. zmieniono jednak zalecenia, by podawać dzieciom mleko półtłuste, ze względu na niższą zawartość tłuszczu. FSA (Food Standards Agency) wydało oświadczenie, że małe dzieci spożywają zbyt duże ilości tłuszczy w różnej postaci, co może sprzyjać w przyszłości zatykaniem tętnic. Sugerowano więc, by podawać mleko półtłuste w ramach profilaktyki.

Teraz po kilku latach przebadano ponad 2000 tys. dzieci karmionych mlekiem półtłustym oraz pełnotłustym. Wyniki tych badań okazały się zaskakujące. Kanadyjskie badania, opublikowane w American Journal of Clinical Nutrition, wykazały, że te dzieci, które spożywały produkty mleczne pełnotłuste, miały indeks masy ciała niższy, niż te dzieci spożywające produkty półtłuste.
Dodatkowym atutem było to, że dzieci, którym rodzice podawali produkty pełnotłuste miały wyższy poziom witaminy D, która chroni układ odpornościowy i kości.

Kierujący badaniami dr Jonathon Maguire, pediatra w Szpitalu św. Michała w Toronto, powiedział:
„Dzieci, które piją jedną filiżankę mleka pełnotłustego każdego dnia, miały porównywalny poziom witaminy D do tych dzieci, które piły prawie trzy razy więcej mleka odtłuszczonego. Może tak być, ponieważ witamina D jest rozpuszczalna w tłuszczach, a nie w wodzie”- dodaje.- „Dzieci, które piją mleko o niższej zawartości tłuszczu, nie mają mniej tkanki tłuszczowej, a także nie korzystają z wyższych poziomów witaminy D w mleku pełnym".

W związku z wynikami tych badań zaleca się, by dzieci w wieku 2-6 lat, piły mleko pełnotłuste. Dzięki temu, że będą odczuwały sytość po mleku o wyższej zawartości tłuszczu, będą mniej narażone na sięganie po przekąski o wysokiej kaloryczności.

A Wy jakie mleko podajecie dzieciom?

Czytaj także: Przewodnik po mlekach modyfikowanych.

źródło: essentialbaby.com
Redakcja poleca: Co po kolei w diecie niemowlęcia: mówi prof. Socha – film
Jabłko, śliwka czy banan, dlaczego lepiej podawać dziecku jedno warzywo niż zmiksowaną zupę z kilku warzyw i dlaczego nie trzeba bać się produktów, które potencjalnie mogą alergizować: wyjaśnia prof. Piotr Socha z Centrum Zdrowia Dziecka.
Oceń artykuł

Ocena 6 na 2 głosy

Zobacz także

Popularne tematy