zabawki dla niemowlaka
fot. Fotolia

Czarno-białe zabawki? Dla niemowlęcia są idealne!

Dziecko już od pierwszych tygodni życia potrzebuje stymulacji zmysłów. Czy dziecku w pierwszym półroczu są niezbędne zabawki? Oczywiście! Wybierz te, które mają kontrastowe kolory – czarno-białe zabawki są najlepsze dla niemowlaka.
Martyna Pstrąg
zabawki dla niemowlaka
fot. Fotolia

Pierwsze zabawki dziecka

Czy zabawki są naprawdę potrzebne dziecku w pierwszym półroczu życia? Maluch już od pierwszych tygodni życia potrzebuje stymulacji zmysłów – co do tego nie ma żadnych wątpliwości. Czy są do tego niezbędne zabawki? Oczywiście, jednak musisz wybierać szczególne, ponieważ dziecko rodzi się z nie do końca wykształconym wzrokiem i na początku nie widzi zbyt wyraźnie.

By ćwiczyć jego oczka, świetnym pomysłem będą czarno-białe zabawki, które dziecko, dzięki kontrastowym kolorom, będzie widziało bez trudu. Nie łudź się – w pierwszych miesiącach życia niemowlę nie doceni pięknego odcienia ścian w jego pokoju, czy różowo-żółtej małpki, która tak cię wzruszyła w czasie kompletowania wyprawki w sklepie.

Oczy noworodka nie są do końca przygotowane na to, że spotka je w świecie tak wiele bodźców. Dlatego potrzebują pewnego rodzaju treningu, by zaczęły widzieć coraz lepiej i coraz więcej. W pierwszym miesiącu życia to właśnie zabawki o dużym kontraście są najbardziej atrakcyjne dla dziecka. Inne kolory niż czarny, biały i czerwony, dziecko zaczyna rozpoznawać dopiero około 4. miesiąca życia (także różne odcienie szarości czy np. barwy pastelowe).

Zobacz też: Jakie zabawki dla niemowlaka - sprawdź opinie rodziców!
Redakcja poleca: Jak się bawić z niemowlakiem - film
Jakie zabawki będą odpowiednie dla niemowlaka i czego nie można robić, opiekując się dzieckiem?

Rozwój wzroku dziecka

Te czarno-białe rozwiązania przy zabawkach mają też inną funkcję – dziecko powoli zaczyna rozpoznawać kolory – pojedynczo, zaczynając od najprostszych i najbardziej wyrazistych i dopiero z czasem dodawać do nich kolejne. Taki stopniowy trening wzroku jest dla dziecka najlepszy – zbyt duża ilość kolorów nie rozprasza.

Gdy niemowlę ma 3-4 miesiące, w jego mózgu wytworzyła się już wystarczająca ilość neuronów, by mogło płynnie poruszać oczkami – wcześniej robiło to raczej mechanicznie i poruszało całą główką, odwracając ją w daną stronę.

Po 3. miesiącu życia dziecko zaczyna skupiać wzrok na szczegółach – to idealny moment by do jego dwukolorowych zabawek dodać jakiś trzeci kolor. Może być to np. czerwony szczegół w czarno-białej miękkiej książeczce czy kolorowy ptaszek zawieszony w wózku.
 
 
Zobacz też: Wyprawka dla noworodka
Oceń artykuł

Ocena 6 na 1 głos

Zobacz także

Popularne tematy