GRY
 
 

Czy noworodkowi warto kupować zabawki?

Zastanawiasz się, jakie zabawki warto kupić noworodkowi. Sprawdź, co radzi psycholog, Bożena Cieślak-Osik.

Konsultacja: Bożena Cieślak-Osik, położna, psycholog
zabawki dla noworodka, karuzelka dla noworodka, czarno-białe zabawki dla noworodka, co lubi noworodek
fot. Fotolia
Czy trzytygodniowy noworodek już może się bawić. A jeśli tak, to co dla niego kupować. Zabawki wieszane nad łóżeczkiem czy takie do rączki? Dominika

Nawet noworodek może się bawić (i w dodatku bardzo lubi to robić, zabawę przecież trenował w twoim brzuchu). Pierwsze zabawki, które dajemy takiemu dziecku powinny być w miarę duże i mieć wyraziste kolory (żółty, pomarańczowy, czerwony, zielony, czarny). Mogą to być np. balony zawieszone nad łóżeczkiem, grzechotki lub poruszające się karuzelki (jeśli wieszamy coś nad łóżeczkiem dziecka, uważajmy, żeby nie zwisały sznurki, które mogą być zagrożeniem nawet dla takiego maluszka).

Małe dzieci bardzo lubią zabawki, które wydają różne dźwięki (ale uwaga, muszą być niezbyt głośne!). Dobre są też tzw. zabawki wielofunkcyjne. Dziecko, gdy będzie nieco starsze, zacznie ich używać na różne sposoby: przyglądać się im, próbować dosięgnąć, posłuchać dźwięków, jakie wydają.

Trzytygodniowemu noworodkowi nie podawaj jednak zabawek do rączki, chyba że są to mięciutkie grzechotki. Dziecko ma jeszcze nieskoordynowane ruchy rączek, mogłoby więc niechcący uderzyć się w główkę. I jeszcze jedno: zabawek nie powinno być zbyt dużo, jedna lub dwie na początek zupełnie wystarczą.

Czytaj też:
Redakcja poleca: 10 najczęściej popełnianych błędów wychowawczych
Starasz się być świetnym rodzicem, a twój maluch nadal jest niegrzeczny? Czasem warto spojrzeć na siebie, by odkryć, gdzie leży problem...
Bożena Cieślak-Osik
Konsultacja: Bożena Cieślak-Osik, położna, psycholog

Pracuje w Szpitalu Klinicznym WUM w Warszawie. Jest jedną z pierwszych w Polsce trenerek oceniających niemowlęta według skali Brazeltona.

Ocena (1 ocena)

6.0
Doładuj
Przeładuj

Popularne tematy

To Cię zainteresuje

Narzędzia dla mam

Więcej

Sezon infekcji

Karm piersią, polecamy!