zabawki dla noworodka, karuzelka dla noworodka, czarno-białe zabawki dla noworodka, co lubi noworodek
fot. Fotolia

Czy noworodkowi warto kupować zabawki?

Zastanawiasz się, jakie zabawki warto kupić noworodkowi. Sprawdź, co radzi psycholog, Bożena Cieślak-Osik.
Konsultacja: Bożena Cieślak-Osik, położna, psycholog
zabawki dla noworodka, karuzelka dla noworodka, czarno-białe zabawki dla noworodka, co lubi noworodek
fot. Fotolia
Czy trzytygodniowy noworodek już może się bawić. A jeśli tak, to co dla niego kupować. Zabawki wieszane nad łóżeczkiem czy takie do rączki? Dominika

Nawet noworodek może się bawić (i w dodatku bardzo lubi to robić, zabawę przecież trenował w twoim brzuchu). Pierwsze zabawki, które dajemy takiemu dziecku powinny być w miarę duże i mieć wyraziste kolory (żółty, pomarańczowy, czerwony, zielony, czarny). Mogą to być np. balony zawieszone nad łóżeczkiem, grzechotki lub poruszające się karuzelki (jeśli wieszamy coś nad łóżeczkiem dziecka, uważajmy, żeby nie zwisały sznurki, które mogą być zagrożeniem nawet dla takiego maluszka).

Małe dzieci bardzo lubią zabawki, które wydają różne dźwięki (ale uwaga, muszą być niezbyt głośne!). Dobre są też tzw. zabawki wielofunkcyjne. Dziecko, gdy będzie nieco starsze, zacznie ich używać na różne sposoby: przyglądać się im, próbować dosięgnąć, posłuchać dźwięków, jakie wydają.

Trzytygodniowemu noworodkowi nie podawaj jednak zabawek do rączki, chyba że są to mięciutkie grzechotki. Dziecko ma jeszcze nieskoordynowane ruchy rączek, mogłoby więc niechcący uderzyć się w główkę. I jeszcze jedno: zabawek nie powinno być zbyt dużo, jedna lub dwie na początek zupełnie wystarczą.

Czytaj też:
Redakcja poleca: Jak reagować na histerię dziecka [WIDEO]
Wielu rodziców, których dziecko robi sceny w miejscach publicznych, zastanawia się, jak reagować na histerię dziecka. W takiej sytuacji nie warto zwracać uwagi na reakcję i krytyczne uwagi otoczenia. Najważniejsze jest zapewnienie maluchowi bezpieczeństwa. Na rozmowę przyjdzie czas, gdy dziecko się uspokoi.
Bożena Cieślak-Osik
Konsultacja: Bożena Cieślak-Osik, położna, psycholog

Pracuje w Szpitalu Klinicznym WUM w Warszawie. Jest jedną z pierwszych w Polsce trenerek oceniających niemowlęta według skali Brazeltona.

Oceń artykuł

Ocena 6 na 1 głos

Zobacz także

Popularne tematy