GRY
 
 

Znamy ulubiony zapach noworodka

Jeden zapach cię drażni, a inny wprawia w dobry nastrój. Twoje dziecko też czuje podobnie. Co więcej – pewne wonie są dla niego równie ważne jak dla ciebie ulubione perfumy.

mama, noworodek

Czy wiesz, że z zamkniętymi oczami jesteś w stanie rozpoznać własne dziecko? Nie są ci do tego potrzebne nawet ręce – wystarczy tylko nos. Zmysł zapachu może pomóc każdej mamie, choć pewnie żadnej nie przyszłoby do głowy, by z takiej umiejętności korzystać. Jeśli po porodzie przynajmniej przez pół godziny trzymałaś maleństwo w ramionach, nie powinnaś już pomylić go z żadnym innym dzieckiem na świecie. Zadziwiające – prawda? Ale na tym nie koniec dziwów.

Noworodek ma bardzo rozwinięty zmysł węchu

Niemowlę, które przychodzi na świat, nie ma doskonałego wzroku, nie umie mówić i nie jest w stanie samo się o siebie zatroszczyć. Jest zdane na swoich bliskich, głównie mamę, która zwykle też je karmi. Aby lepiej radzić sobie na świecie, rodzi się z bardzo czułym węchem. To on pozwala zdobywać najważniejsze informacje: czy jestem bezpieczny i gdzie mogę coś zjeść. To wszystko koduje w sobie twój zapach. Bo to w twoich ramionach dziecko czuje się najbezpieczniej. Niemowlęta, którym lepiej uda się zapamiętać zapach mamy, rzadziej sprawiają trudności podczas karmienia piersią.
Redakcja poleca: Czemu zmieniły się zasady podawania wit. K noworodkom? Mówi pediatra [WIDEO]
Jeszcze niedawno noworodki dostawały kropelki z wit. K przez prawie całe 3. miesiące życia – teraz to się zmieniło. Pediatra tłumaczy, dlaczego.

Na początku noworodek uczy się zapachu mamy

Aby dziecko mogło zapamiętać twój zapach, potrzebuje z nim kontaktu. Najlepiej od pierwszych chwil po porodzie. Pierwsze przytulenie zaraz po przyjściu na świat otwiera przed nim taką szansę. Niemowlę może nie tyle zobaczyć, jak wyglądasz, czy odczuć ciepło twego ciała, dotyk rąk, ale zyskuje okazję, by uczyć się twego zapachu. Potrzebuje zaledwie kilku dni, by w pełni mógł polegać na swoim węchu. Potwierdziły to badania przeprowadzone na uniwersytecie w Oksfordzie. Noworodkom, które wzięły w nich udział, kładziono po obu stronach główki dwa gaziki – jeden przesycony zapachem mleka mamy, a drugi pachnący pokarmem obcej kobiety. Gdy badano dzieci, które miały zaledwie sześć dni, aż 2/3 noworodków zwracało się we właściwą stronę. Spośród dzieci ośmio- i dziesięciodniowych swoją mamę rozpoznawało aż 3/4. Tym samym przypuszczenia, że noworodek przychodzi na świat z bardzo dobrze rozwiniętym zmysłem powonienia, okazały się prawdziwe. Taka wiedza daje też informację o stanie umysłu noworodka – ta zaawansowana analiza zapachu wymaga bowiem pracy mózgu na wysokim poziomie.

Wody płodowe są dla dziecka źródłem informacji

Nerw węchowy rozwija się już w trzecim miesiącu ciąży. Z tego wniosek, że zmysł powonienia jest starszy niż smak i wzrok, które pojawiają się dopiero około piątego miesiąca życia płodowego, a słuch nawet w szóstym. Wcześniej niż węch rozwijają się tylko zmysły dotyku i równowagi. Mniej więcej dwa miesiące przed narodzinami dziecko dzieli zapachy na przyjemne i nieładne. I tu można by zadać pytanie – jak to w ogóle jest możliwe, skoro zapach przenosi powietrze, a nosek dziecka w brzuchu mamy wypełniają wody płodowe. Okazuje się, że to właśnie one są źródłem takich doznań – bo pachną i smakują, ni mniej ni więcej, tylko tym, co właśnie zjadła mama.

Polecamy: 7 sposobów, by mieć inteligentne dziecko, zacznij już teraz

Ocena (0 oceny)

0.0
Doładuj
Przeładuj

Popularne tematy

To Cię zainteresuje

Narzędzia dla mam

Więcej

Sezon infekcji

Karm piersią, polecamy!