żłobek
fot. fotolia.com

Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej planuje dużo zmian na 2018 rok

Aż 450 mln zł na opiekę nad najmłodszymi, więcej miejsc w żłobkach, ułatwienia dla dużych rodzin i rodziców niepełnosprawnych dzieci. Sprawdź, co te zmiany oznaczają dla rodziców i ich dzieci w praktyce.
Dominika Bielas
żłobek
fot. fotolia.com
Każdy rodzic, który chce oddać dziecko do placówki opiekuńczej, zanim malec skończy 3 lata wie, że to niełatwe zadanie. Wciąż jest zbyt mało miejsc, a czas oczekiwania bardzo długi. Ma się to jednak zmienić. W ramach programu „Maluch +” Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej w 2018 roku przewidziało aż 450 mln zł dofinansowania. To aż o 300 mln złotych więcej niż było do tej pory. Ministerstwo liczy, że dzięki temu uda się podwoić ilość miejsc w placówkach dla najmłodszych. Jakie jeszcze zmiany czekają nas w tym roku?

Więcej, ale czy lepiej?

Więcej pieniędzy i nowe przepisy wprowadzone przez ministerstwo mają przede wszystkim ułatwić zakładanie nowych placówek dla dzieci do lat 3, czyli żłobków, klubików, czy punktów dziennej opieki. Wprowadzenie modułu gmin ma zagwarantować dofinansowanie dla każdej placówki (do 80. proc). Do podziału jest także więcej pieniędzy. Dofinansowanie w 2018 roku jest trzykrotnie wyższe, niż było  w roku ubiegłym.

Choć dwukrotnie większa ilość miejsc dla maluszków brzmi pięknie, budzi to pewne obawy. Czy nie wpłynie to niekorzystnie na jakość opieki? Ministerstwo zapewnia jednak, że nowe przypisy zagwarantują maluszkom bezpieczeństwo. Wśród zmian znalazły się choćby wymóg odbycia przez opiekunów co dwa lata szkolenia z pierwszej pomocy. Oprócz tego, kandydaci na opiekunów, dyrektorów żłobka, a także kierujących pracą klubu dziecięcego czy pielęgniarki będą sprawdzeni pod kątem tego, czy nie figurują w bazie danych rejestru publicznego sprawców przestępstw na tle seksualnym. Co więcej, rodzice będą mieli większy wpływ na decyzje związane z prowadzeniem żłobka lub klubu dziecięcego, a także będą mieli prawo dokonywania kontroli warunków pobytu maluchów w tych placówkach. Wprowadzono również przepisy regulujące wyżywienie dzieci w żłobkach.
Redakcja poleca: Jak nie krzyczeć na dziecko – jak przestać krzyczeć? Jak krzyk wpływa na dziecko? [WIDEO]
Jeśli zastanawiasz się, jak nie krzyczeć na dziecko, najważniejszy krok do sukcesu masz już za sobą. Krzyczenie na dziecko przynosi bowiem fatalne skutki i wyrabia w maluchu nawyk rozwiązywania problemów podniesionym głosem. A to nie jest dobry kapitał na przyszłość. Psycholog wyjaśnia, czy można krzyczeć na dziecko, i jak przestać to robić.

Ułatwienia dla rodziców niepełnosprawnych dzieci, a także dla dużych rodzin

Od nowego roku zostaną wprowadzone zmiany w programie „Za życiem”. W propozycjach zmian związanych z realizacją programu w 2018 r. przewidziano m.in.: organizację zajęć klubowych przez warsztaty terapii zajęciowej dla osób opuszczających warsztaty terapii zajęciowej, możliwość skorzystania przez rodziców niepełnosprawnych dzieci z elastycznych form zatrudnienia, w tym z ruchomych godzin pracy (także pracy przerywanej) i telepracy (praca w domu) na wniosek wiążący pracodawcę (co do zasady nie będzie mógł odmówić takiej formy zatrudnienia), wydłużona zostanie - z 14 do 30 dni -prawo do zasiłku opiekuńczego dla rodziców dzieci niepełnosprawnych. Resort rodziny przewidział na ten cel ponad 624 mln zł.

Natomiast wielodzietne rodziny, które korzystają z Karty Dużej Rodziny, będą mogły skorzystać z nowego rozwiązania wprowadzonego do programu. Dzięki specjalnej aplikacji na smartfony wielodzietne rodziny szybko wyszukają sklepy czy instytucje, w których otrzymają zniżki. 

Co sądzicie o tych zmianach? Napiszcie w komentarzach.

Źródło: portalsamorzadowy.pl

UWAGA: jeśli nie widzisz naszej galerii zakupowej, dodaj Babyonline.pl do białej listy w Adblock.   
Zobacz także:
Oceń artykuł

Ocena 6 na 2 głosy

Zobacz także

Popularne tematy