Milenialsi
AdobeStock
Aktualności

Współcześni rodzice są zupełnie inni, ale czy to oznacza, że gorsi?

Rozpieszczone pokolenie Milenialsów już dorosło. Wiele osób się obawiało, jakimi będą rodzicami.

Nazywa się ich "pokoleniem Milenium", "pokoleniem Y", "następną generacją", "pokoleniem cyfrowym" oraz "pokoleniem klapek i iPodów". Milenialsi to ludzie urodzeni głównie w okresie wyżu demograficznego na przełomie lat 80. i 90. XX wieku. Wychowali się w realiach wolnego rynku, nie pamiętają czasów zimnej wojny czy komunizmu. Uznawani są za generację zuchwałą, egoistyczną, ale otwartą na nowe wyzwania. Są dobrze wykształceni, pewni siebie i z łatwością korzystają z nowych technologii. Mają duży apetyt na życie i nie chcą się ograniczać. Często dłużej mieszkają z rodzicami i później decydują się na założenie rodziny. Często określani rozwydrzonymi i rozpieszczonymi, teraz sami muszą zająć się wychowaniem własnych dzieci.

Milenialne dzieci

To pokolenie jako pierwsze odrzuciło mądrości rodziców i dziadków, bo uważa, że wie lepiej. Nie chodzi tu tylko o googlanie porad w sieci, ale o dostęp do poradników, artykułów specjalistycznych, szkoleń prowadzonych przez psychologów, a nawet doniesień naukowych. Decyzja o dziecku to już nie tylko kwestia "mieć czy nie mieć." To wiele decyzji: poród naturalny czy cesarka, ze znieczuleniem, a może bez karmienie piersią czy butelką, maluch śpi z rodzicami, czy sam, które z rodziców bierze urlop... Do tego dochodzi szereg decyzji wychowawczych.

Starsi i mądrzejsi?

Przeciętny Milenials decyduje się na dziecko znacznie później niż zrobili to jego rodzice. I choć nie powinno się zwlekać ciążą, to ma to swoje plusy. Rodzice są dojrzalsi, a na dziecko decydują się, gdy są na to gotowi psychicznie i ekonomicznie. Niestety pediatrzy zaniepokojeni ich są aktywnością w mediach społecznościowych. Rodzice ci często pytają o porady w sieci, zamiast udać się do lekarza.

Bliżej mamy i taty

Pewnie słyszałaś od mamy lub cioci, by nie nosić dziecka, bo je przyzwyczaisz. Milenialsi nie tylko się tym nie przejmują, ale doskonale rozumieją, jak ważna jest dla dziecka bliskość. Zarówno mamy, jak i ojcowie wiedzą, jak duże korzyści płyną z kangurowania, hustowania i … wspólnego spania. Gdy powiedziałam mamie, że niemowlę spało z nami w łóżku była w szoku. Nie chodziło o to, że może być to niebezpieczne, ale o fakt, że nigdy nie przyszło jej to do głowy. Dziś już wiadomo, że można to robić bezpiecznie, przy zachowaniu pewnych środków ostrożności, a co więcej to działa! Cóż maluszki potrzebują bliskości, a rodzice snu.
 

Może słyszałaś od babci, że dziecko ma już 2 miesiące i powinno próbować nowych smaków. Dzisiejsi rodzice mają świadomość, że nie ma nic lepszego niż pokarm mamy. Wiedzą, że można walczyć o laktację, a z wprowadzeniem nowych pokarmów należy poczekać do 6. miesiąca, natomiast karmienie piersią należy kontynuować, jak najdłużej się da (zalecanie przez WHO).

Różowo i niebiesko

Różowa sukienka i wózek dla dziewczynki, a niebieski samochodzik dla chłopca? Według dzisiejszego rodzica ważne jest wychowanie bez stereotypów płci. Pomaga to zrozumieć dzieciom, że mogą w przyszłości zostać, tym kim chcą. Co więcej Milenialsi rozumieją, że chłopiec z lalką może być w przyszłości świetnym tatą, a dziewczynka z samochodem - świetny kierowcą i nie ma w tym nic złego.

Mądry wybór

Milenialsi świetnie sobie radzą dokonując wyborów zakupowych. Przed ostatecznym zakupem produktu dobrze się zastanawiają. Nie oznacza to, że dużo wydają, po prostu mają wiedzą za co płacą. Przekłada się to także na zakupy spożywcze. Nie tylko chcą, by dziecko zdrowo się odżywiało, ale i mają dużą świadomość, co to oznacza. Wiedzą, że mają wybór, czytają składy i są świadomi czego unikać. Choć niektórych może to zaskakiwać, ale milenialni rodzice dokonują naprawdę dobrych wyborów. Jeden jednak jeden obszar, w którym zdecydowanie sobie nie radzą. Ich dzieci mają zbyt łatwy dostęp do telefonów i tabletów. Jest to najszybszy i najprostszy sposób, by uspokoić dziecko. Metoda skuteczna, ale niekorzystna dla rozwoju dziecka.

Podział ról

Obecnie mamy są aktywne i potrafią znaleźć czas na relaks, czy swoje hobby. Z łatwością godzą pracę zawodową z rolą mamy. Ciężko to zrozumieć starszym pokoleniom, ale jest to możliwe, gdyż podział obowiązków wygląda zupełnie inaczej. Mężczyźni nie są tylko żywicielami rodziny. Zajmują się gospodarstwem domowym i opieką nad maluszkiem w równym stopniu jak kobiety. Czy wiesz, że żadne z męskich pokoleń do tej pory nie było aż tak zaangażowane w opiekę nad dzieckiem? Panowie rozumieją, że mogą być silni, a także opiekuńczy i troskliwi jednocześnie. To bardzo dobre wzorce dla dzieci.

Źródło: babygaga.com

Zobacz także:

Redakcja poleca

REKLAMA
Nasze akcje
częste oddawanie moczu u dziecka
Zakupy
Szukasz najlepszego nocnika dla dziecka? Sprawdź nasz ranking!
Współpraca reklamowa
Kobieta czyta książkę
Zakupy
Tej książce ufają miliony rodziców! Czy masz ją na półce?
Współpraca reklamowa
łojotokowe zapalenie skóry
Pielęgnacja
Test zakończony sukcesem! 99% osób poleca te kosmetyki
Współpraca reklamowa
Polecamy
Porady
Ile dać na Chrzest?
Święta i uroczystości
Ile dać na chrzest w 2024 roku? (ile od dziadków a ile od chrzestnej, chrzestnego i gości) 
Luiza Słuszniak
wierszyki o wiośnie
Gry i zabawy
Wiersze o wiośnie: piękne utwory znanych poetów i krótkie rymowanki dla dzieci
Ewa Janczak-Cwil
cytaty na komunię
Cytaty i przysłowia
Cytaty na komunię świętą: piękne i mądre, Jana Pawła ll, cytaty z Biblii
Joanna Biegaj
ospa u dziecka a wychodzenie na dwór
Zdrowie
Ospa u dziecka a wychodzenie na dwór: jak długo będziecie w domu? Czy podczas ospy można wychodzić?
Milena Oszczepalińska
chłopiec, dziecko, krzyk, złość
Wychowanie
Agresywne dziecko w przedszkolu: co robić, gdzie zgłosić?
Magdalena Drab
Cytaty na chrzest
Cytaty i przysłowia
Cytaty na chrzest: piękne sentencje i złote myśli z okazji chrzcin
Milena Oszczepalińska
Szkoła w Chmurze: kto może z niej skorzystać?
Edukacja
Szkoła w Chmurze: na czym polega, czy jest legalna i kto może z niej skorzystać?
Małgorzata Sztylińska-Kaczyńska
Przedszkolaki powinny się bawić, a nie ciągle uczyć
Edukacja
Przedszkolaki coraz częściej potrafią czytać i pisać, ale mają zaburzenia sensoryczne. Gdzie tkwi błąd?
Milena Oszczepalińska
dziecko ciągle choruje
Zdrowie
Dziecko ciągle choruje: nawracające zapalenie oskrzeli i infekcje gardła [CO ROBIĆ?]
Magdalena Drab
Pełne szpitale RSV
Aktualności
Lekarz mówi wprost: dziecko z RSV i z dusznością umrze, jeśli nie trafi do szpitala
Ewa Janczak-Cwil
wpływ telewizji na rozwój dziecka
Wychowanie
Wpływ telewizji na rozwój dziecka – negatywne i pozytywne skutki oglądania telewizji
Aneta Grinberg
morfologia u dzieci
Zdrowie
Morfologia u dzieci – jak czytać wyniki krwi [NORMY]
Ewa Janczak-Cwil
znieczulenie podpajęczynówkowe
Poród naturalny
Znieczulenie podpajęczynówkowe najczęściej stosowane podczas cesarskiego cięcia [zalety i wady]
Agnieszka Majchrzak
Urlop ojcowski
Prawo i finanse
Urlop ojcowski 2024: ile dni i ile płatny? Dokumenty i wniosek o urlop dla ojca
Magdalena Drab

Strefa okazji i inspiracji

REKLAMA