GRY

Wiemy, jak wybrać najlepsze mleko dla alergika

Dla alergika najlepsze jest mleko mamy lub specjalistyczna mieszanka, gdy nie karmisz go piersią. Jeśli wybierzesz dobrą mieszankę, dziecko ma szansę wyleczyć się z alergii.
Katarzyna Pinkosz
Konsultacja: Dr Grażnyna Miksa
fot. Fotolia
Gdy rodzice lub rodzeństwo dziecka mają alergię, a mama nie karmi piersią, lekarz zaleca podawanie tzw. mleka hypoalergicznego (HA).  Białko zostało tu częściowo zhydrolizowane, czyli rozbite na mniejsze cząstki, dzięki czemu w mniejszym stopniu powoduje one uczulenie. Mleka HA można też podawać przez cały pierwszy rok życia, a nawet dłużej. Kupuje się je w sklepie lub w aptece ale bez recepty.
Czytaj też: Rodzice nie wiedzą, jak radzić sobie z alergią na mleko

Dieta czy lek

Jeśli lekarz podejrzewa alergię, zaleci dziecku specjalistyczną mieszankę o wysokim stopniu hydrolizy. Po 2-3 tygodniach stosowania takiej diety powinna być już widoczna poprawa: to znak, że dietę warto nadal stosować. Jeśli poprawy nie ma, być może przyczyna problemów dziecka jest zupełnie inna.
Jeśli lekarz potwierdzi alergię, dziecko musi pić specjalistyczną mieszankę co najmniej do końca pierwszego roku życia. Dzięki temu błona śluzowa przewodu pokarmowego ma szansę dojrzeć, dzięki czemu dziecko może wyleczyć się z alergii. Dlatego "mleka" zaleconego przez lekarza nie można traktować tylko jak jedzenie, ale też jak lek.
Redakcja poleca: Miasteczko Zmysłów 2018 r. Toruń – zobacz relację [WIDEO]
Zobacz, jak ciekawie rodzice z dziećmi w Toruniu spędzili czas w ramach naszej akcji Miasteczko Zmysłów! Obejrzyj wideo i dowiedz się jakie porady dała rodzicom psycholog Dorota Zawadzka.

Rodzaje mieszanek dla alergików

Są dwa rodzaje mieszanek o wysokim stopniu hydrolizy, w zależności od rodzaju białka, które zostało rozbite na mniejsze cząstki.
Są to mieszanki:
  • serwatkowe (Bebilon Pepti),
  • kazeinowe (Nutramigen, Pregestimil – hydrolizat kazeiny z dodatkiem tłuszczów MCT)).
Nutramigen dodatkowo nie zawiera laktozy (cukru mlecznego): dlatego nie jest tak słodki jak mleko modyfikowane czy mieszanki serwatkowe. Jest on polecany dzieciom, które oprócz alergii na mleko mają też nietolerancję laktozy, zespół zaburzeń wchłaniania.
Rodzaj mieszanki leczniczej, którą lekarz zaleca dziecku, zależy od objawów, jakie ma dziecko. Jeśli są to tylko wysypki na skórze, jako pierwszy raczej zaproponuje Bebilon Pepti. Jeśli dziecko ma głównie objawy żołądkowo-jelitowe, to można przypuszczać, że alergii towarzyszy nietolerancja cukru mlecznego, czyli laktozy. Dlatego podaje się preparat, który go nie zawiera, czyli Nutramigen.
Zdarza się też, że dziecko uczula się także na stosowany hydrolizat białek mleka krowiego. Konieczne jest wówczas podawanie tzw. mieszanek elementarnych, zawierające syntetyczne aminokwasy (Neocate, Nutramigen Puramino).
Czytaj też: Czy dziecko ma alergię na mleko? Sprawdź!

Ważne probiotyki

Niedawno pojawiły się badania świadczące o tym, że dzieci, które piły Nutramigen wzbogacony specjalnym szczepem bakterii probiotycznych LGG szybciej wyrastały z alergii pokarmowej niż dzieci, które piły innego rodzaju mleka.
Badania przeprowadzano we Włoszech. Badania wykazały, że dzieci, które dostawały hydrolizat kazeiny wzbogacony bakteriami probiotycznymi, szybciej nabywały tolerancji na białko mleka krowiego, niż dzieci pijące inne mieszanki mlekozastępcze, w tym hydrolizat kazeiny bez probiotyków.
Czytaj też: Lista produktów zakazanych dla dzieci z alergią na mleko
Dr Grażnyna Miksa
Konsultacja: Dr Grażnyna Miksa

alergolog, Przychodnia Grupy Lux-Med

Ocena (4 oceny)

4.8
Doładuj
Przeładuj

Popularne tematy

To Cię zainteresuje

Narzędzia dla mam

Więcej

Zima z niemowlakiem

Przygotowania do świąt