Skrajny wcześniak
fot. AdobeStock

Najmniejszy chłopiec na świecie właśnie opuścił szpital

Po 5 miesiącach spędzonych na oddziale intensywnej terapii dzielny maluszek w końcu wyszedł do domu.
Dominika Bielas
Skrajny wcześniak
fot. AdobeStock
Dzieci urodzone przedwcześnie są maleńkie i bardzo delikatne, a jednocześnie mają taką wolę życia jak nikt inny. Wszystkie mamy wcześniaków potwierdzą, jak dzielnie stawiają czoła wszelkim przeciwnościom, jakie są silne podczas wszelkich zabiegów i operacji. To historia kolejnego maluszka, który się nie poddał.

Dzielny rekordzista

Mama tego maluszka na jednym z rutynowych badań usłyszała, że jej dziecko nie rośnie prawidłowo. Lekarze uznali, że większe szanse na ratunek dziecko będzie miało poza łonem mamy. Chłopiec przyszedł na świat w sierpniu ubiegłego roku w tokijskim szpitalu w 24. tygodniu ciąży. Przy wadze 268 gramów nadal miał niewielkie szanse na przeżycie. Jednak to kolejne dziecko, które pokazało, że statystyki mogą się mylić. Właśnie, po prawie pół roku, opuściło szpital w bardzo dobrej kondycji.
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Post udostępniony przez Media Indonesia (@mediaindonesia)


Za tym dzielnym okruszkiem, rodzicami i lekarzami daleka droga. Wcześniak wymagał żywienia pozajelitowego oraz respiracji. Obecnie samodzielnie oddycha i jest już normalnie karmiony. Waży 3238 gramów i 20 lutego opuścił szpital po prawie pół roku. – Jestem niesamowicie wdzięczna, że udało się pomóc mojemu dziecku. Szczerze, nie byłam pewna, czy przetrwa – mówi cytowana przez Reutersa matka dziecka. Chłopiec zyskał miano najmniejszego chłopca, który przeżył.
 
Redakcja poleca: Obecność mamy to lek dla wcześniaka – mówi. prof. Dobrzańska z CZD
Wcześniak bardzo potrzebuje bliskości i czułości mamy – mówi. prof. Anna Dobrzańska z Centrum Zdrowia Dziecka. Dzięki bliskości mamy wcześniaki rozwijają się lepiej i szybciej przychodzą do zdrowia.

Mali wojownicy

Doktor Takeshi Arimitsu powiedział agencji Kyodo, że w przypadku wcześniaków o wadze urodzeniowej poniżej 300 gramów szanse przeżycia są mniejsze niż 50 proc., jednocześnie statystyki są mniej przychylne dla chłopców. Specjaliści nie wiedzą, czemu tak się dzieje, ale podejrzewają, że chodzi o wolniejszy rozwój płuc.

Dotychczas najmniejsze wcześniaki, które przeżyły, przychodziły na świat w Niemczech. Dziewczynka urodzona w 2015 roku ważyła zaledwie 252 gramów, a chłopiec z 2009 roku - 274 gramów. W Polsce w 2018 roku urodziła się dziewczynka ważąca 350 gramów, a w styczniu tego samego roku przyszedł na świat 400-gramowy chłopiec. Te dzielne maluszki dają wiarę innym rodzicom, że i ich mali wojownicy też dadzą radę. Te historie pokazują, że nauka i ludzkie pojmowanie pewnych spraw ma swoje ograniczenia, natomiast wola życia, która mieści się w tych małych ciałkach, jest olbrzymia.

Źródło: babyology.com.au
[content:0_25736,1_4552,0_24962,0_24887:CMNews]  
Oceń artykuł

Ocena 6 na 2 głosy

Zobacz także

Popularne tematy