Japonki, stopy, plaża, wakacje, odpoczynek
fot. Fotolia

Czy japonki są przyczyną halluksów i bólu stóp?

Ból, obrzęki i zmęczenie nóg to częste problemy nie tylko w ciąży. Czujesz, że nogi puchną, pojawia się nieładny hallux, skóra na piętach rogowacieje, a na palcach pojawiają się zgrubienia? Oto 3 główne przyczyny problemów ze stopami.
Katarzyna Imiołek
Japonki, stopy, plaża, wakacje, odpoczynek
fot. Fotolia

1. Nogi bolą, bo nosisz nieodpowiednie obuwie

Przyczyną bólu nóg są najczęściej szpilki lub zwykłe pantofle z wąskimi czubami, na wysokich obcasach i lekko przymałe (och, jak lubimy, by nasze stopy wyglądały na niewielkie). Powodują one obrzęki stóp i ból, ponieważ nadmiernie obciążają przód stopy. Efektem tego (zwłaszcza jeśli jesteś w ciąży i dźwigasz kilka dodatkowych kilogramów) jest zmiana sposobu obciążania całej kończyny. Za bardzo obciążony jest paluch, który zaczyna „uciekać” na bok (hallux vulgatus). Drugi palec również „schodzi na złą drogę” – nachodzi na inne. Skutkiem tych procesów jest ból z boku palucha i narastanie tkanek miękkich (czyli tworzenie się odcisków), ugniatanych przez but.

Warto przeczytać: Czy w ciąży można nosić buty na obcasach?

Chodzenie w butach na wysokich obcasach, szczególnie w ciąży, czyli przeniesienie ciężaru ciała na jej przód, działa na stopę równie niszczycielsko. Prawidłowo obciążona stopa powinna opierać się na I i V głowie kości śródstopia, a także na zewnętrznej krawędzi pięty. Gdy zakładasz szpilki, oparta jest ona na samym przodzie stopy, co jej nie służy. Zaczynają tworzyć się modzele pod głową V kości śródstopia i tam zaczynasz odczuwać dolegliwości – to znak,  że największe obciążenie jest właśnie tu. Skutkuje to tworzeniem się halluksa. U niektórych osób pojawia się też ból w przestrzeniach między II i III lub III i IV kością śródstopia, często promieniujący, kłujący, uniemożliwiający długie chodzenie. Może to być objaw tworzenia się nerwiaka Mortona
Pamiętaj, obciążanie tylko fragmentu stopy powoduje jej rozpłaszczenie, ponieważ niestabilna noga szuka jak największego podparcia i znajduje je właśnie rozpłaszczając przodostopie. Tak tworzy się płaskostopie.
Niezdrowe są niestety również popularne japonki. Specyfika ich noszenia polega na przytrzymywaniu paska między paluchem, a II palcem. Dochodzi do przykurczu przywodziciela, który ucieka do boku, tworząc hallux vulgatus, czyli tzw. halluksy.  

Zobacz także: Ciąża bez bólu pleców – to jest możliwe
Redakcja poleca: 5 sposobów na wieczorne obrzęki w ciąży miesiąc przed porodem [WIDEO]
Zostało miesiąc do porodu a Tobie puchną dłonie, stopy, łydki i twarz. Zobacz 3 rzeczy, które powinnaś robić a 2 których robić Ci nie wolno by zapobiec opuchliźnie w czasie ciąży tuż przed rozwiązaniem.

2. Nogi bolą, bo się za mało ruszasz

Obrzęki nóg pojawiają się głównie z powodu małej aktywności fizycznej. Cały czas trzymamy nogi w dole, często w bezruchu. Siedzimy, stoimy, znowu siedzimy... W takiej sytuacji dochodzi do zastojów żylnych i limfatycznych. Co to są właściwie te zastoje? To właśnie dokuczliwe szczególnie w ciąży obrzęki nóg. Po pewnym czasie w skrajnych przypadkach pojawiają się pajączki – żyłki i krwiaki. Ich przyczyną jest bezpośrednio „rozpychanie” się obrzękniętej tkanki łącznej, powodujące wzrost ciśnienia i pękanie naczyń krwionośnych.
Poznaj: Przyczyny bólu nóg w nocy

Nawet jeśli jesteś w zaawansowanej ciąży, powinnaś ćwiczyć odpowiednio intensywnie do swojego samopoczucia i kondycji. Jeśli wcześniej sporo ćwiczyłaś, nie rezygnuj z aktywności, tylko zmniejsz jej intensywność. Szczególnie jeśli chodzi o bieganie w ciąży.

Warto przeczytać: Co jest dozwolone, a co niedozwolone w ciąży?

Lekarz flebolog Iwona Radziejewska-Choma opowiada, jak dbać o nogi (m.in. jak uniknąć żylaków, uczucia „ciężkich nóg”).
 


Polecamy: Końcówka ciąży – blaski i cienie, na które warto się przygotować

3. Nogi bolą, bo masz rozleniwione mięśnie stóp

Nie dajemy popracować naszym stopom – to błąd. Cywilizacja wymusiła chodzenie po twardym podłożu i w obuwiu. Od dziecka chodzimy po twardych posadzkach, a w późniejszym wieku używamy obuwia. Mięśnie przyzwyczajają się do lenistwa, przestają pracować i zanikają. To z kolei skutkuje tworzeniem się koślawości pięty oraz płaskostopia. Niestety te problemy potem powodują ból naszych stóp. Nasi przodkowie, którzy mieli zdrowe stopy, chodzili po ziemi, trawie, piasku – czyli po nierównym, zmiennym i nie zawsze przyjemnym podłożu. To wymuszało bezcenną pracę stóp. My też starajmy się jak najwięcej chodzić po naturalnym podłożu.
Od dziecka chodzimy po twardych posadzkach, a w późniejszym wieku używamy obuwia. Mięśnie przyzwyczajają się do lenistwa, przestają pracować i zanikają. To z kolei skutkuje tworzeniem się koślawości pięty oraz płaskostopia. Niestety te problemy potem powodują ból stóp.
Warto postawić na odpowiedni do aktualnej kondycji wysiłek fizyczny. To zaprocentuje teraz i w przyszłości!

Przeczytaj: 6 skutecznych sposobów na opuchliznę w czasie ciąży
Oceń artykuł

Ocena 6 na 3 głosy

Zobacz także

Popularne tematy