Jarema, czyli mężczyzna silny i dumny

Jarema jest człowiekiem dumnym. Kieruje się poczuciem honoru i jest przy tym bardzo poważny. Niechętnie zmienia raz powziętą decyzję, do końca walczy o swoje cele i marzenia. Nie jest osobą, którą nazwać można duszą towarzystwa. Nad kontakty z innymi ludźmi przedkłada dążenie do celu. Poznaj więcej istotnych informacji o Jaremie.

Spis treści

Znaczenie imienia Jarema

Jarema sprawia wrażenie osoby nieśmiałej, która nie potrzebuje zbyt bliskiego kontaktu z innymi ludźmi. Lubi raczej samodzielnie osiągać zaplanowane cele, niż realizować zadania grupowe. Jest mężczyzną bardzo pewnym siebie, czasem wręcz aroganckim. Jarema to tradycjonalista, najbardziej ceni to, co jest sprawdzone. Nie lubi nagłych zmian i nowinek. Bardzo boli go zanikanie tradycji w codziennym życiu.

Jarema - pochodzenie

Pochodzenie imienia Jarema tłumaczone jest na dwa sposoby. Niektórzy badacze twierdzą, że ma ono rodowód wschodniosłowiański i stanowi skróconą wersję imienia Jeremiasz. Inne źródła uznają, że imię pochodzi z języka hebrajskiego od słów Jirme-jahu, które oznaczają Jahwe, podnieść z upadku.

Zdrobnienia imienia Jarema

Imię Jarema zdrabniać można na kilka sposobów. Jaremek czy Jaremcio to pewnie pierwsze skojarzenia. Poza tym używać można też form: Jaremik, Jaremczusio lub Jaremuś.

Imieniny Jaremy

Jaremowie najczęściej obchodzą imieniny 6 grudnia. Mogą świętować również 16 lutego.

Imię Jarema dla dziecka

Jarema w dzieciństwie może mieć problemy z okazywaniem uczuć, dlatego ogromnie ważną rolę do odegrania mają jego rodzice, którzy muszą wskazać mu odpowiedni sposób wyrażania pragnień i potrzeb. Jarema od dziecka ma dużą wrażliwość i mocno rozwiniętą wyobraźnię.

Obecnie imię Jarema nie jest zbyt popularne w Polsce. W 2020 roku otrzymało je tylko trzech chłopców. Według danych PESEL łącznie nosiło je wówczas 267 mężczyzn.

Jarema - edukacja

W szkole Jarema powinien radzić sobie nieźle. Jest wytrwały i pracowity, a dobre wyniki w nauce często stawia sobie za punkt honoru. Niechętnie pracuje w grupie, preferuje samodzielną naukę.

Jarema - rodzina i miłość

Jarema w życiu rodzinnym ceni tradycyjne wartości. Nie jest typem mężczyzny uginającym się za kobietami, szuka trwałego związku i kandydatki na żonę. Jarema jest głową rodziny, i to dość apodyktyczną. Kocha żonę i dzieci, ale nie potrafi zbyt wylewnie okazywać uczuć.

Jarema - predyspozycje zawodowe

Jarem to indywidualista. Nie będzie czuł się dobrze w pracy, w której wymagana jest ścisła współpraca z innymi osobami. W związku z predyspozycjami najlepsze wydają się dla niego zawody mundurowe, takie jak żołnierz, policjant czy strażak. Może też okazać się, że ze względu na indywidualizm Jarema dobrze sprawdzić się w zawodach artystycznych.

Znani Jaremowie

Do najbardziej znanych osób noszących imię Jarema należy niewątpliwe aktor i piosenkarz Jarema Stępowski. Znany jest z wykonywania wielu piosenek nawiązujących do gwary i folkloru warszawskiego. Występował w teatrze i w filmie, raczej w rolach drugoplanowych, choć jego stosunkowo niewielka rola w serialu Wojna domowa i pytanie: Czy jest tu suchy chleb dla konia? przeszły do legendy polskiego filmu.

Jarema Maciszewski był znanym historykiem. Zajmował się głównie historią polskiej szlachty, a także stosunków polsko-rosyjskich.

Do znanych osób noszących imię Jarema zaliczyć można Michała Korybuta Wiśniowieckiego, który na pierwsze imię miał co prawda Jeremi, ale nazywany był także Jaremą. Tak określali go Kozacy, których był nieprzejednanym wrogiem, a kiedy szykowali się do bitwy, wznosili okrzyk na Jaremu! Nazywany był nawet młotem na Kozaków. W historii zapisał się jako ten, który miał ogromny udział w tłumieniu powstania Chmielnickiego, był też ojcem króla Michała Korybuta Wiśniowieckiego.

Jarema w innych językach

Imię Jarema nie jest zbyt popularne w innych krajach. W Anglii jego odpowiednikami są Jerry, Jeremy lub Jerome. W Niemczech na Jaremę mówi się Jeremias, a we Francji - Jérémie. W Finlandii występują aż cztery wersje: Jeremias, Jorma, Jarkko, Jarmo, Jere.

Jarema - patroni

Patronem tego imienia jest prorok Jeremiasz. Żył na bliskim Wschodzie w VII wieku. Przez wiele lat, ryzykując swoim życiem, głosił nauki Chrystusa, a w wieku około 70 lat został ukamieno­wa­ny w egipskim Tafnes.

Przysłowia i cytaty z imieniem Jarema

Brak.

Ciekawostki na temat imienia Jarema

W 1787 roku nad rzeką Prut na Ukrainie założono miejscowość, której nazwa wywodzi się od imienia Jarema. W okresie międzywojennym Jaremcze znajdowały się w granicach Rzeczypospolitej. Były jednym z najpopularniejszych i najchętniej odwiedzanych kurortów zimowych, a jego popularność porównywana była do Zakopanego. Obecnie miasto znajduje się na terytorium Ukrainy.

Jarema - szczęśliwa liczba

Jarema to numerologiczna trójka. Osoby z nią połączone odczuwają silny związek z naturą i charakteryzują się bardzo rozbudowaną wyobraźnią. Mają też szerokie horyzonty myślowe, potrafią korzystać ze swojej inteligencji i mądrości życiowej.

Jarema - szczęśliwy kamień

Ametyst pozwala na oczyszczenie umysłu przed podjęciem ważnej decyzji. Sama nazwa tego minerału w języku greckim (amethysos) oznacza trzeźwość w kontekście jasnego i klarownego osądu. Dla Jaremy, który nie lubi zmieniać podejmowanych decyzji, jasność umysłu jest ogromnie ważna.

Jarema - szczęśliwy kolor

Szczęśliwy kolor Jaremy, czyli pomarańczowy, to symbol mocy. Co ważne, mocy pozytywnej, dzięki której można dokonać wielu dobrych rzeczy. Pomarańczowy to też ucieleśnienie dojrzałości, odpowiedzialności i stabilności.

Pomarańczowy nastraja optymistycznie, a także mobilizuje i dodaje odwagi. Symbolizuje też umiar i wstrzemięźliwość.

Wszystkie imiona żeńskie
Wszystkie imiona męskie

Redakcja poleca

REKLAMA