zmiany w bonie turystycznym
fot. Adobe Stock

Bon turystyczny NA STAŁE? Jarosław Gowin zapowiada nowe zasady funkcjonowania

Bon turystyczny to przede wszystkim sposób na wsparcie naszej rodzimej branży turystycznej, która ucierpiała wskutek pandemii. Minister Gowin właśnie poinformował, że być może uda się wprowadzić zmiany w funkcjonowaniu bonów korzystne zarówno dla rodzin, jak i touroperatorów.
Ewa Janczak-Cwil
zmiany w bonie turystycznym
fot. Adobe Stock
Właśnie mija rok od wprowadzenia bonów turystycznych. To dobry moment na pierwsze podsumowanie tego programu. Rząd na dofinansowanie wypoczynku dla dzieci przeznaczył z budżetu państwa 4 miliardy złotych. Z tych pieniędzy może skorzystać 7 milionów dzieci. Do tej pory rodzice już połowie z nich zapewnili wypoczynek – płacąc bonami.

Bon turystyczny na stałe?

Pierwotnie program zakładał, że bon turystyczny można będzie wykorzystać do końca marca 2022 roku. Jednak w ostatni piątek na konferencji prasowej szef resortu rozwoju, pracy i technologii – Jarosław Gowin – zapowiedział, że będzie chciał, aby bony działały na stałe, a więc także w kolejnych latach. Według niego już można stwierdzić, że bony przyczyniły się do uratowania, a wręcz i rozwoju wielu polskich przedsiębiorstw turystycznych i dodał, że właśnie dzięki bonom wiele dzieci mogło pierwszy raz w życiu spędzić wakacje w dobrych warunkach, co ma niebagatelne znaczenie społeczne.

Skorzystają nie tylko dzieci

Pomysł wprowadzenia bonu turystycznego na stałe do programu rządowych dofinansowań spotkał się z aprobatą prezesa Polskiej Organizacji Turystycznej, Rafała Szlachty. Dzięki bonom polska branża turystyczna już otrzymała zastrzyk w postaci miliarda złotych. Ale to niejedyne korzyści z ich wprowadzenia. Szacuje się, że także finanse samorządów w miejscowościach turystycznych mogą na nich znacząco skorzystać, gdyż od czasu wprowadzenia bonów w kurortach obserwuje się w nich bardzo duży wzrost liczby obiektów zarejestrowanych w bazie noclegowej.

Bony pozwalają dzieciom nie tylko wypoczywać, ale i ponownie się integrować, gdyż można nimi płacić za wycieczki szkolne – sprawdź: jak płacić bonem turystycznym. Są też ważnym wsparciem dla rodzin, w których wychowują się dzieci niepełnosprawne (wartość bonu w ich przypadku jest dwa razy większa). Wprowadzenie bonów pomaga też utrzymać i tworzyć nowe miejsca pracy w branży turystycznej – wskutek pandemii ich liczba zmalała o blisko 100 tysięcy.

„Projekt ten pokazał, że można połączyć ważne elementy polityki społecznej, wsparcia polskich rodzin, dodatkowego wsparcia dla dzieci niepełnosprawnych z ważnymi elementami polityki gospodarczej” – stwierdził na konferencji wiceminister rozwoju, pracy i technologii Andrzej Gut-Mostowy.

A twoje dzieci skorzystały już z bonu?

Źródło: businessinsider.com

Sprawdź też:
Redakcja poleca: Jak nie krzyczeć na dziecko – jak przestać krzyczeć? Jak krzyk wpływa na dziecko? [WIDEO]
Jeśli zastanawiasz się, jak nie krzyczeć na dziecko, najważniejszy krok do sukcesu masz już za sobą. Krzyczenie na dziecko przynosi bowiem fatalne skutki i wyrabia w maluchu nawyk rozwiązywania problemów podniesionym głosem. A to nie jest dobry kapitał na przyszłość. Psycholog wyjaśnia, czy można krzyczeć na dziecko, i jak przestać to robić.
Oceń artykuł

Ocena 5 na 1 głos

Zobacz także

Popularne tematy