jęczmień
fot. Adobe Stock

Jęczmień na oku: przyczyny, objawy leczenie

Jęczmień na oku jest infekcją powieki, która przyjmuje postać niewielkiej torbieli. Może powstać na wewnętrznej lub zewnętrznej stronie powieki.
Ewa Janczak-Cwil
jęczmień
fot. Adobe Stock
Jęczmień na oku często powstaje w wyniku zakażenia gronkowcem gruczołu przyrzęskowego lub gruczołu tarczkowego powieki. Do zakażenia dochodzi wskutek dotykania lub tarcia powiek. Tworzy się wtedy bolesny ropień. Jęczmień może powstać u każdego niezależnie od wieku, jednak u dzieci pojawia się najczęściej. Część z nich może być szczególnie podatna na jego powstawanie.

Jęczmień na oku – objawy

Początkowo na brzegu powieki pojawia się bolesne i swędzące zaczerwienienie. Następnie narasta obrzęk i powstaje ropień. Skóra na nim jest zaczerwieniona, napięta i błyszcząca. Na szczycie jęczmienia powstaje czerwony lub żółtawy czubek. Jęczmieniowi na oku może towarzyszyć łzawienie oka oraz zwiększona wrażliwość na światło. Poniżej zobaczysz jęczmień zewnętrzny, który powstał na górnej powiece.
 
jęczmień zewnętrzny


Istnieją dwa rodzaje jęczmienia: zewnętrzny i wewnętrzny. Ten drugi tworzy się od wewnętrznej strony powieki. Jest bardziej bolesny, ale mniej widoczny niż jęczmień zewnętrzny. 

Często nawracający jęczmień może przejść w tzw. gradówkę.
Redakcja poleca: Jak przygotować dziecko do pójścia do przedszkola? [WIDEO]
Aby dobrze przygotować dziecko do pójścia do przedszkola, należy umożliwić mu wcześniejszy kontakt z innymi dziećmi oraz pozwolić na poznanie przedszkola, do którego będzie uczęszczało. Warto również czytać książki o przedszkolu dla dzieci, a także – o czym często rodzice zapominają – zadbać o swoje pozytywne nastawienie, to też ma duże znaczenie!

Przyczyny powstawania jęczmienia na oku

U dzieci najczęściej jest to tarcie powiek brudnymi rękami. U dorosłych powstawaniu jęczmienia sprzyja niestaranne zmywanie makijażu, noszenie soczewek kontaktowych, alergie, łojotokowe zapalenie skóry lub trądzik. Niezależnie od wieku, na powstanie jęczmienia na oku szczególnie narażone są osoby o obniżonej odporności i długotrwały stres, a także chorujące na nieleczoną lub niezdiagnozowaną cukrzycę.

Jęczmień na oku – leczenie

Jęczmień zewnętrzny po kilku dniach pęka i wycieka z niego ropa. Aby przyspieszyć gojenie się zmiany, można robić ciepłe okłady z ziela świetlika, albo okładać powiekę kompresem z herbaty rumiankowej. Jeśli jęczmień na oku nie pęka i boli, warto udać się do lekarza – może być potrzebna drobna interwencja chirurgiczna, która pozwoli opróżnić ropień. 
Ropień wewnętrzny najczęściej nie pęka, ale samoistnie się wchłania. 

Poprawa ukrwienia w skórze z ropniem i wokół niego sprzyja zwalczaniu stanu zapalnego. W tym celu, przy ropniu zewnętrznym, można zmienione miejsce delikatnie masować. Można to robić poprzez pocieranie skóry odkażoną obrączką, albo gazikiem nasączonym ciepłym naparem ze świetlika czy rumianku.

Nie należy samodzielnie wyciskać ropy. Nieumiejętne próby opróżnienia ropnia mogą skończyć się uszkodzeniem i zakażeniem rogówki oka. 

Więcej o problemach z oczami:
Oceń artykuł

Ocena 5 na 1 głos

Zobacz także

Popularne tematy