Lockdown puste ulice
fot. Adobe Stock

Jednak narodowa kwarantanna? Kiedy poznamy decyzję?

Eksperci są zgodni: narodowa kwarantanna, czyli całkowity lockdown, może nas czekać już niedługo. „Jest dziś niestety bardziej prawdopodobna niż to, że jej unikniemy” – stwierdził prezes Warszawskich Lekarzy Rodzinnych, dr Michał Sutkowski.
Aleksandra Zaborowska
Lockdown puste ulice
fot. Adobe Stock
Zdaniem dr Sutkowskiego, narodowa kwarantanna jest prawdopodobna aż w 60%. „Już we wtorek zobaczymy, w jakim miejscu jesteśmy, jeżeli chodzi o dobową liczbę zakażeń. Potem jest święto, w środę 11 listopada, więc bardzo ważny będzie także wskaźnik z piątku. Wtedy będziemy mieli już w zasadzie jasność, w jaką stronę zmierzamy” – podsumował lekarz.

Czy lockdown jest nieunikniony?

Dr Sutkowski przyznał jednak, że są także dobre wiadomości z pola walki z pandemią, jak np. mniejsza liczba zleceń testów od lekarzy rodzinnych. Jednocześnie jednak pojawia się coraz więcej prognoz na aż 30 tys. dziennych zakażeń – i to już wkrótce.

„Jestem zwolennikiem krótkiego, mocnego i efektywnego lockdownu. On dałby tlen ochronie zdrowia. Jej to powietrze jest niezwykle potrzebne. Gdybyśmy zdecydowali się na narodową kwarantannę od soboty 14 listopada, to już w pierwszych dniach grudnia zobaczymy znaczące efekty – na poziomie kilku tysięcy zakażeń dziennie, a nie takim jak dzisiaj” – powiedział stanowczo dr Sutkowski i dodał: „Trochę nasze zachowania się poprawiły. Trochę sensowniej postępujemy, jeżeli wziąć pod uwagę wiedzę epidemiologiczną. Mam nadzieję, że to troszeczkę wpłynie na to, że sytuacja się polepszy i być może nie będzie konieczności wprowadzenia dramatycznych obostrzeń. Na dziś jednak scenariusz narodowej kwarantanny jest bardziej prawdopodobny niż to, że jej unikniemy”.
Redakcja poleca: Czy przejmujesz się smogiem? [SONDA ULICZNA]
Smog truje nas, ale musimy jakoś z nim żyć. Czy my się jeszcze nim przejmujemy? Zapytaliśmy o to przechodniów.

Kiedy rząd ogłosi narodową kwarantannę?

Zdaniem eksperta, już pod koniec tego tygodnia będą się sumowały efekty wprowadzenia nowych obostrzeń, ale i postępująca niewydolność służby zdrowia – to one przyniosą finalne liczby, które mogą zadecydować o zupełnym lockdownie.

Źródło: Polsat News

Zobacz też:
Oceń artykuł

Ocena 5 na 1 głos

Zobacz także

Popularne tematy