GRY
 
 

Jedno zdjęcie i dziecko oślepło! To może dotyczyć każdego z nas!

Miało być pamiątką z dzieciństwa, niestety dziecko przepłaciło ją zdrowiem. Sprawdź, czego nie wolno robić fotografując dzieci.

niemowlę, oczy, wzrok
fot. fotolia
3. miesięczne dziecko oślepło na jedno oko po tym, jak zrobiono mu zdjęcie. Fotografia miała być pamiątką, która przyniesie radość, a stała się przyczyną rodzinnej tragedii. Dziecko w chwili narodzin było całkowicie zdrowe. Wkrótce po wykonaniu dziecku zdjęcia, rodzice zaobserwowali, że niemowlęciu ropieją oczy. Początkowo uznali to za reakcję alergiczną. Lekarze orzekli jednak nieodwracalne uszkodzenie oka spowodowane użyciem lampy błyskowej aparatu, po tym, jak użyto jej z niewielkiej odległości (ok. 25 centymetrów). Lampa uszkodziła tę część oka, która leży w centralnej części siatkówki.

 

Zobacz też: Rotawirusy w natarciu - jak uchronić dzieci przed groźnymi skutkami ostrej biegunki?

Redakcja poleca: Szczepienia ratują życie, a dziecko może je polubić! Przekonuje Wojciech Mikołuszko
Szczepienie może być punktem wyjścia do rozmowy na temat chorób. Dziecko może przestać bać się szczepień i zainteresować się nauką - mówi Wojciech Mikołuszko, dziennikarz i popularyzator nauki.

Dlaczego flesz jest tak niebezpieczny dla dziecka?

Plamka żółta skupia światło dostające się do oka. Nagły i intensywny błysk flesza uszkodził komórki w znajdującej się w oku plamce żółtej. Uszkodzenie plamki żółtej może skutkować nieodwracalną utratą wzroku. To część oka, która jest w pełni rozwinięta dopiero u czterolatka, zaś u młodszych dzieci bardzo wrażliwa na światło. W przydatku niemowląt uszkodzenie plamki żółtej jest bardzo niebezpieczne.
Na zdjęciu obraz dna oka: u góry obraz zwyrodnienia plamki żółtej, poniżej prawidłowe dno oka.

Zobacz też: Dziecko utonęło we własnym łóżku. Uważaj na suche utonięcia!
 
Doładuj
Przeładuj