GRY
 
 

Jedz na zdrowie

W pierwszym roku życia niemowlę rozwija się tak dynamicznie jak nigdy potem. Organizm maluszka potrzebuje odpowiedniego budulca. Sprawdź więc, co jest potrzebne, a co szkodzi rozwojowi.

niemowlę, karmienie, rozszerzanie diety
Dylematy dotyczące menu malucha ma każda (bez wyjątku!) mama. Jedna martwi się, że mleko z piersi nie wystarcza, więc dokarmia dziecko mieszanką. Inna zbyt szybko wprowadza nowości albo soli zupki. Czy wiesz, że każda z nich popełnia błąd? Zobacz, jakie są najczęstsze dietetyczne wpadki rodziców, a ich unikniesz!

Dokarmianie butelką
Karmię piersią, ale wydaje mi się, że mój 3-miesięczny synek się nie najada: budzi się z głodu co dwie godziny nawet w nocy. Może lepiej zacząć podawać mu butelkę? Wtedy przynajmniej będę dokładnie wiedzieć, ile zjada. Iwona

Zgodnie z zaleceniami Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) przez pierwsze sześć miesięcy życia dziecko powinno jeść wyłącznie mleko z piersi. Kobiecy pokarm zawiera wszystkie niezbędne składniki odżywcze, chroni przed infekcjami i alergią. Maluszek później już nigdy w życiu nie będzie jadł tak idealnie skomponowanego i zbilansowanego posiłku! Niestety, fizjologiczne kryzysy laktacyjne (pierwszy może nadejść w trzecim tygodniu po porodzie, kolejne w 3. i 9. miesiącu) mogą skłonić cię do sięgnięcia po butelkę z mieszanką. Niepotrzebnie. Kiedy zauważysz, że twoje maleństwo częściej domaga się mleka, wierci się przy jedzeniu, masz wrażenie, że piersi są miękkie i „puste”, nie rezygnuj z karmienia naturalnego. Kup zioła na laktację, pij dużo wody i jak najczęściej przystawiaj maluszka do piersi. Po 2–3 dniach kryzys na pewno minie.

Zobacz też: Co może jeść 8-miesięczne dziecko?

Podgrzewanie mleka
Moja 5-miesięczna Ola to jedzeniowy maruda. Jedno karmienie trwa prawie godzinę! Mleko w butelce zdąży wystygnąć. Czy mogę podgrzać je jeszcze raz? Nie chcę wylewać prawie całej porcji. Oliwia

Ciepłe mleko to znakomity posiłek – niestety także dla bakterii. Przygotowując pokarm dla dziecka, bardzo starannie dbaj o higienę. Aby nie dopuścić do rozmnożenia się drobnoustrojów, zawsze szykuj mleko modyfikowane bezpośrednio przed nakarmieniem dziecka. Nigdy nie podawaj ponownie niewykorzystanej części pokarmu – mogłoby się to skończyć bólem brzuszka i biegunką. Tymi samymi zasadami kieruj się podczas przygotowywania posiłków stałych. Zamiast karmić prosto ze słoiczka, przełóż część marchewki do miseczki, a potem w razie potrzeby zaproponuj maluchowi dokładkę. I jeszcze jedno... Nie przedłużaj karmienia – powinno trwać najwyżej 20 minut.

Nowości przed czasem
Nasza 5-miesięczna Alusia rośnie jak na drożdżach. Jestem pewna, że samo mleko z piersi już jej nie wystarcza. Widziałam w sklepie słoiczki z papkami dla dzieci od 4. miesiąca, ale moja lekarka mówi, żeby jeszcze poczekać. Czy ma rację? Sylwia

Jeśli karmisz piersią, wstrzymaj się z rozszerzeniem diety do końca pierwszego półrocza, bo układ pokarmowy niemowlaka jest niedojrzały.Przedwczesne rozszerzanie diety może spowodować zaparcia i alergie pokarmowe. Podczas wprowadzania pierwszych posiłków bezmlecznych podawaj najpierw jeden pokarm (marchewka, jabłko, ziemniak) i przez kolejne dni obserwuj, czy nie pojawią się u malca bóle brzuszka, zaparcia, wysypka, plamy na buzi. Jeśli wszystko będzie w porządku, po kilku dniach wprowadź kolejną nowość.
Redakcja poleca: Fałszywy niejadek: kto to taki? – film
Moje dziecko nic nie je! – takie zdanie brzmi dramatycznie, ale czy jest prawdziwe? Zdaniem dr Agnieszki Jarosz prawdziwy niejadek to rzadka rzecz w przyrodzie. Wielu małych niejadków bardzo lubi jeść i co więcej: je całkiem sporo. Tylko, że nie to, co trzeba.

Ocena (0 oceny)

0.0
Doładuj
Przeładuj

Popularne tematy

To Cię zainteresuje

Narzędzia dla mam

Więcej

Sezon infekcji

Karm piersią, polecamy!