łożysko, broszka łożysko
fot. etsy.com

Jedzenie łożyska – dziwna praktyka czy sposób na zdrowie? - film

Dlaczego kobiety zjadają własne łożyska? Sprawdź, czy istnieją dowody naukowe na jego leczniczy wpływ na zdrowie młodych matek.
Marta Kabulska
łożysko, broszka łożysko
fot. etsy.com
Zjadanie łożyska przez ludzi nie jest nowym zjawiskiem. W chińskiej medycynie naturalnej znane jest już od 1400 lat. W Europie staje się coraz popularniejsze, gdy kolejne gwiazdy głośno mówią o łykaniu pigułek stworzonych ze sproszkowanego łożyska. Moda, jak się można spodziewać,  przywędrowała do nas ze Stanów Zjednoczonych. Nagłośniono temat, gdy January Jones (gwiazda serialu "Mad Men") publicznie oświadczyła, że łykała tabletki przygotowane ze swojego łożyska.

Dlaczego kobiety zjadają łożyska?

Kobiety decydujące się na zjedzenie łożyska mają nadzieję, że dzięki temu nie będą narażone na ryzyko wystąpienia depresji poporodowej, poprawi się ich witalność i szybciej wrócą do formy sprzed ciąży.
Redakcja poleca: Za próbę kradzieży łożyska żony ma wyrok w sądzie. Czy słusznie? [WIDEO]
Mężczyzna uciekał z łożyskiem w plecaku. Zatrzymała go policja. Sąd wydał wyrok. Czy łożysko rzeczywiście nie należy do kobiety rodzącej?

Zjadanie łożyska – czy są dowody naukowe na jego leczniczy wpływ?

Czasopismo "Ecology of Food and Nutrition" opublikowało artykuł dr Kristala wraz z wynikami badań jego autorstwa, w którym dowodzi on, że zjadanie łożyska przez zwierzęta poprawia więź samicy z potomstwem, działa znieczulająco i zwiększa szanse na kolejną ciążę. Dotychczas nie ma jednak dowodów naukowych na to, łożysko zawiera antydepresyjne składniki.
Mimo braku dowodów wiele kobiet dzieli się w internecie swoimi pozytywnymi doświadczeniami, jakie płyną ze zjedzenia łożyska. W ich opinii łożysko dzięki zawartości naturalnych hormonów, minerałów i przeciwciał może być lekiem na wszystko. Kobiety często wymieniają również działanie wspomagające laktację jako jeden z głównych pozytywnych stuków.

Zjeść łożysko, ale jak?

Łożysko najczęściej jest spożywane w formie sproszkowanej. Istnieją firmy, które zajmują się przerobieniem łożyska na kapsułki, które później dostarczają matce.  Choć forma łożyska w postaci kapsułek cieszy się największą popularnością, nie jest jedyną. Swoich zwolenników posiada również spożywanie łożyska w postaci koktajli czy przyrządzanie z niego rozmaitych potraw.

Jedzenie łożyska przez ojców

- Smakuje jak najlepszej jakości polędwica wołowa - oznajmił dr Łukasz Łuczaj, przyrodnik, autor książki "Dzika kuchnia".  Po narodzinach jego pierwszego dziecka, przyrządził on z łożyska swojej żony tatara i curry. Wtedy młoda matka nie dała namówić się na degustację własnego łożyska. Dopiero przy drugim dziecku nakłonił żonę – wegetariankę na zjedzenie łożyska z chili i imbirem. Podobno przekonały ją znalezione w internecie informacje o zbawiennym wpływie łożyska na zdrowie.
Od 2014 roku zanotowano wzrost jedzenia łożyska przez ojców noworodków. W Wielkiej Brytanii (w 2014r.) łożysko zabierała do domu już co ósma para (według  "Guardianie" Nick Baines).
W Polsce od 2001 r. przepisy nie pozwalają personelowi szpitalnemu wydać rodzicom łożyska, które traktowane jest jako odpad szpitalny przeznaczony do utylizacji.

Według Katarzyny Grzybowskiej, położnej specjalizująca się w porodach domowych łożysko po porodzie to przede wszystkim tkanka łączna. Z medyczno-położniczego punktu widzenia nie ma powodu, by zjadała je matka.
Prezes fundacji Rodzić po Ludzku Joanna Pietrusiewicz wykazuje się zrozumieniem: - Dla wielu matek łożysko to organ magiczny. Traktują je z szacunkiem, bo przez całą ciążę służyło dziecku. Po porodzie chcą je obejrzeć, a potem godnie pożegnać. Trzeba szanować tego typu decyzje.

Inne sposoby na łożysko

  • Kosmetyki zawierające ekstrakty uzyskane z łożyska, dzięki dużej zawartości komórek macierzystych mają odżywczy wpływ na skórę, spowalniają procesy starzenia.
  • Inną modną metodą na wykorzystanie łożyska jest sadzenie na nim drzewa (popularne wśród kobiet rodzących w domu i posiadających ogród).
Czy kobiety powinny jeść własne łożyska, jak robią to zwierzęta? - piszcie w komentarzach.

Jeśli chcesz zobaczyć, jak przygotowuje się potrawę z łożyska przejdź na drugą stronę.

Zobacz też: Łożysko a la Hollywood i inne ważne fakty


Zobacz, jak przygotowuje się potrawę z łożyska.
Oceń artykuł

Ocena 5 na 3 głosy

Zobacz także

Popularne tematy