poród, noworodek
fot. fotolia

Jedzenie łożyska – najnowsze wyniki badań

Słyszałaś o jedzeniu przez kobiety ich własnego łożyska? Sprawdź, czy najnowsze badania potwierdziły leczniczy wpływ łożyska.
Marta Kabulska
poród, noworodek
fot. fotolia

Rośnie popularność jedzenia łożyska

Najnowsze badania opublikowane przez Archives of Women’s Mental Health wykazały, że nie ma żadnych wymiernych korzyści zdrowotnych dla młodych matek, które decydują się na zjedzenie łożyska po porodzie. Według naukowców z uniwersytetu Northwestern, jedzenie własnego łożyska, które jest ostatnio bardzo modne w Stanach Zjednoczonych, w rzeczywistości niewiele daje, a nawet może być ryzykowne. W Wielkiej Brytanii (w 2014r.) łożysko zabierała do domu już co ósma para (według  "Guardianie" Nick Baines)!
Redakcja poleca: Za próbę kradzieży łożyska żony ma wyrok w sądzie. Czy słusznie? [WIDEO]
Mężczyzna uciekał z łożyskiem w plecaku. Zatrzymała go policja. Sąd wydał wyrok. Czy łożysko rzeczywiście nie należy do kobiety rodzącej?

Czy jedzenie łożyska  jest korzystne dla zdrowia?

Badacze przeanalizowali 10 najnowszych badań dotyczących jedzenia łożyska. Nie znaleźli żadnych istotnych danych, które potwierdziły leczniczy wpływ łożyska na zdrowie młodych mam. Tym samym obalili panujące wśród wielu kobiet przekonanie, że jedząc łożysko surowe, gotowane czy to w formie tabletek, zapobiegnie się depresji poporodowej, poprawi się witalność, elastyczność skóry, uzupełni niedobory żelaza, wzmocni więź i szybciej wróci do formy sprzed ciąży.

Zobacz też: Łożysko przodujące

"Istnieje wiele subiektywnych raportów kobiet, które zachwalają korzyści płynące z jedzenia łożyska. Nie było jednak dotychczas żadnych systematycznych badań, które pokazałby zarówno zalety płynące z tej czynności, jak i stopień jej ryzyka." - powiedział autor badania dr Crystal Clark.- "Badań na myszach nie należy przekładać na korzyść dla człowieka."

Jedzenie łożyska może być ryzykowne

Niepokojący jest również brak badań wykazujących możliwe zagrożenia związane z jedzeniem łożyska nie tylko dla młodych matek, ale również noworodków (jeśli matka karmi dziecko piersią). Organ ten, mimo wszystko, działa jak filtr do wchłaniania i ochrony rozwijającego się płodu z toksyn. Co więcej, w Stanach Zjednoczonych nie istnieją regulacje prawne dotyczące przechowywania lub przygotowywania łożyska do spożycia. W Polsce od 2001 r. przepisy nie pozwalają personelowi szpitalnemu wydać rodzicom łożyska, które traktowane jest jako odpad szpitalny przeznaczony do utylizacji.

Zobacz: Jedzenie łożyska – dziwna praktyka czy sposób na zdrowie? - film
Oceń artykuł

Ocena 5 na 1 głos

Zobacz także

Popularne tematy