Jego ciąża

Tyle mówi się na temat zmian dokonujących się w organizmie przyszłej mamy, jej dolegliwości, potrzeb itp. A co dzieje się w tym czasie z przyszłym ojcem?
kobieta, mama, tata, ciąża, brzuszek
Spróbujmy odpowiedzieć sobie na to pytanie.

Nowe doznania
Wielu mężczyzn, choć uszczęśliwia ich perspektywa bycia ojcem, nie wie, jak się zachować w niektórych sytuacjach. Niektórym się to przydarza podczas ciąży partnerki, innym już po narodzeniu dziecka. Mają poczucie, często nie ujawniane głośno, bycia "poza grą", jako że z przyczyn biologicznych nie odczuwają ciąży tak jak matka; nie doświadczają tych wszystkich kopniaczków, mdłości porannych oraz skurczów. Matki przechodzą przez swój "tunel strachu", ale i ojcowie mają mnóstwo obaw: boją się odpowiedzialności, tego, jak dziecko wpłynie na ich związek, czy podołają finansowo itd. Wszystkie te obawy są zupełnie normalne i najlepiej byłoby omówić je z partnerką. To prawda, że nie będziesz odczuwał tego samego, co ona, ale będziesz miał własne doświadczenia. Pamiętaj, że im aktywniej włączysz się w wydarzenia związane z ciążą, porodem i przyjściem dziecka na świat, tym bardziej na tym wszyscy skorzystacie.

Akceptacja ojcostwa
Nawet jeśli masz wrażenie, że "nie wiesz, jak się tu znalazłeś", bo być może nie spodziewałeś się takiego rozwoju wydarzeń, zachowaj spokój i nie popadaj w panikę. Postaraj się przyjąć do wiadomości i zaakceptować to, że już "tu" jesteś. Pierwszym krokiem do ojcostwa może być uznanie tego stanu rzeczy za zmianę, w której nie tylko kobieta się przeobraża, ale i mężczyzna przechodzi ku rodzicielstwu i wszystkiemu, co się z nim wiąże: odpowiedzialności, obaw, marzeń i planów... Wytłumacz swojej partnerce, co czujesz i co myślisz; taka rozmowa pozwoli wam przejść do następnego etapu: zrozumienia i miłości. Im więcej będziesz wiedział , tym mniej będziesz się obawiał, lepiej zrozumiesz swoją partnerkę i będziesz mógł ją wspierać.

Poród
Twoja obecność i aktywne uczestnictwo jest fundamentalną sprawą podczas przygotowań i w czasie samego porodu. Pamiętaj, że to bez wątpienia przywilej być ojcem w czasach, gdy możesz osobiście uczestniczyć w narodzinach swojego dziecka, a nawet wybrać miejsce, gdzie ma się ono urodzić. Jeszcze niedawno było nie do pomyślenia, żeby mężczyzna mógł odebrać rodzące się dziecko lub przeciąć pępowinę. Poród sam w sobie jest magicznym aktem, ale temu aktowi towarzyszy ogromny stres. Chwilami możesz nie wiedzieć co robić. A właśnie wtedy Twoja cierpliwość i zrozumienie są najlepszym wsparciem, jakie możesz dać swojej partnerce. Czekając na poród, możecie powtórzyć razem ćwiczenia z oddychania i relaksacji, wykonać zalecane masaże i przećwiczyć pozycje porodowe. Jeśli nagle poczujesz, że nic z tego, co wcześniej ćwiczyłeś nie wychodzi, zaufaj swojej intuicji. Pomyśl, jak niewiele brakuje, żebyście mogli wspólnie ujrzeć wasze dziecko.
Redakcja poleca: Pielęgnacja skóry twarzy w ciąży: lato
Wiosną i latem skóra twarzy przyszłej mamy może sprawiać problemy. Hormony sprawiają, że lubi się przetłuszczać, więc powstają zaskórniki i niedoskonałości, a słońce może powodować przebarwienia, czyli ostudę. Jak pielęgnować skórę twarzy latem, podpowiada Izabela Czernuszczyk, kosmetyczka z warszawskiego salonu Studio Style.

Ocena (1 ocena)

5.0
Doładuj
Przeładuj

Popularne tematy

To Cię zainteresuje

Narzędzia dla mam

Więcej

Wsparcie dla rodziców

Badania przyszłej mamy