jesienne zabawy
Adobe Stock
Gry i zabawy

Jesienne zabawy – superpomysły na spędzenie czasu z dzieckiem

Jesienne zabawy można organizować na dworze, gdy pogoda dopisuje oraz w domu, gdy za oknem zimno i szaro. Na dworze najlepiej sprawdzą się jesienne zabawy ruchowe i zbieranie „skarbów” do jesiennych zabaw plastycznych. Sprawdźcie, ile macie możliwości.

Jesienne zabawy należą do najprzyjemniejszych. Upał już nie męczy, więc można szaleć do woli, a przyroda zachwyca mnogością barw.

Ze znalezionych w parku liści, kasztanów i żołędzi można zrobić ludziki, zwierzątka i barwne obrazki, a ze zbędnych części garderoby lub ścinków materiałów – gry lub zabawki. Ogranicza was tylko wyobraźnia! Żeby ją trochę pobudzić, prezentujemy garść pomysłów na jesienne zabawy dla dzieci.

Spis treści:

Jesienne zabawy plastyczne

Polska złota jesień to wspaniała pora na spacery z dzieckiem. Zdarzyło wam się wrócić z jednego z nich z bukietem  kolorowych jesiennych liści? Jeśli tak, zobacz, do czego można je wykorzystać.

O robieniu ludzików z kasztanów lub zwierzątek z żołędzi nie będziemy pisać – to wie każdy. Pokażemy za to, jak wykorzystać barwne liście. Tworzenie obrazków z liści to wspaniała jesienna zabawa, przy której można z dzieckiem rozmawiać, jak zmienia się przyroda o tej porze roku. Podajemy też pomysły na zabawy, które nie wymagają wcześniejszego zbierania jesiennych skarbów, ale podpowiadają, jak wykorzystać materiały, które znajdą się w każdym domu.

Tworzymy fantazyjne obrazki z liści

Przełam listki na pół, przyklejcie po jednej połówce z każdego rodzaju liścia na kartkę i rozpocznijcie zabawę! Zadaniem dziecka jest dorysowanie drugiej połowy liścia. Możesz przy tym uczyć dziecko nazw drzew, z których liście pochodzą. To zabawa i nauka w jednym, czyli coś, co lubimy najbardziej.

Mając dużo liści, możecie układać z nich na posmarowanej kartce zwierzęta – te prawdziwe lub wymyślone fantazyjne stwory. Pomalujcie je farbami. Zobaczcie, jakie piękne obrazki mogą powstać:

liście, zabawki z liści, jesienne liście
 
zabawki, jesienne zabawki, jesienne liście

Jesienne zabawy plastyczne z resztek papieru i materiału

Karton, arkusz papieru, stare gazety. Te proste przedmioty dają nieskończoną liczbę możliwości ich wykorzystania. Możesz zrobić z nich tor wyścigowy dla samochodów, tablicę z otworami do wrzucania woreczków lub piłeczek. Możesz też dać dziecku wielki karton i kredki, a potem obserwować, jak będzie się bawić.

Ciekawym pomysłem na zabawę jest również przyklejenie fragmentów ilustracji wyciętych z gazety na arkusz papieru. Zadaniem dziecka jest dorysowanie reszty obrazka.
 

tor z kartonu, zabawka dla dziecki, zabawy
 
zabawka dla dzieci


pudło, karton, zabawka dla dziecka
 
zabaw dla dzieci, katrka, rysowanie

 


Jeśli macie więcej czasu i chęci, ze ścinków materiałów lub niemodnych już krawatów taty, można uszyć razem z dzieckiem proste zabawki. Z młodszym dzieckiem możecie stworzyć szmaciane węże z krawatów i potem wspaniale się nimi bawić. Dla starszaka warto przygotować szmacianą grę w kółko i krzyżyk.
 

 

zabawka, szmaciane węże, zaby dla dzieci
 
zabawka, kółko i krzyżyk, zabawy dla dzieci


Gdy na targach i w sklepach pojawią się dynie, można sprawdzić z dzieckiem, jak wyciąć dynię na Haloween. Takie ćwiczenie przyda się, żeby przygotować na 31 października śliczne lampiony.

Jesienne zabawy ruchowe

Jesienią na dworze można bawić się dokładnie w te same zabawy co latem. To nadal dobry czas na zabawę w chowanego, w berka, grę w klasy czy ciuciubabkę. Ale jest też okazja na zabawy, które są typowe tylko dla tej pory roku.
 
  • Trafiamy do celu – można ćwiczyć koordynację oko-ręka, organizując zawody w rzucaniu szyszkami lub żołędziami w drzewo lub w zakreślone na ziemi koło.
     
  • Detektyw na tropie – podczas spaceru do parku warto zorganizować zabawę w poszukiwanie najmniejszego lub największego kasztana, żołędzia lub poprosić dziecko o zebranie liści w jak największej liczbie kolorów. Z zebranych żołędzi, kasztanów, liści można potem układać na ziemi lub murku kształty: koło, kwadrat, trójkąt lub cyfry i litery.
     
  • Pora poszeleścić – tę zabawę da się organizować tylko jesienią, gdy w lesie na ścieżkach leży dużo suchych liści. Idąc po nich, szurajcie nogami tak, aby jak najbardziej szeleścić liśćmi, a potem jak najwięcej z nich wzbijać nogami. Na koniec, na wyciszenie, postarajcie się iść po liściach jak najciszej.
     
  • Jeże wśród liści – to dobra zabawa na czas po powrocie ze spaceru do domu. Wszyscy uczestnicy zabwy chodzą na czworaka, a na dany sygnał, np. klaśnięcie w dłonie, przewracają się na plecy i machają nogami i rękami – to jeżyki baraszkują wśród liści.
     
  • Co umie robić kasztan – pokażcie dziecku, jak kasztan turla się lub podskakuje na ziemi. Na hasło „kasztanki skaczą” dzieci zaczynają podskakiwać w miejscu lub przemieszczać się podskokami. Na hasło „kasztanki spadają” dzieci kładą się i turlają po podłodze.
     
  • Wiatr i liście – to jesienna zabawa muzyczno-ruchowa. Dzieci dzielimy na dwie podgrupy. W jednej maluchy stają się liśćmi (mogą trzymać po jednym liściu w dłoni). Druga grupa to wiatry (warto dać dzieciom do rąk paski bibuły). Do zabawy przyda się podkład muzyczny – najlepiej sprawdzi się piosenka o jesieni, o zmiennym tempie (wolniejszy refren, szybsza zwrotka). Dzieci „wiatry” biegają z uniesioną w górę bibułą, a grupa „liście” wiruje, machając trzymanymi w ręce liśćmi. Wszystko odbywa się w tempie dopasowanym do muzyki. Prowadzący zabawę co jakiś czas wycisza podkład muzyczny, wtedy cichną „wiatry” – dzieci z bibułami zatrzymują się, a „liście” opadają – dzieci z liśćmi schodzą do przysiadu. Po ponownym włączeniu muzyki dzieci ponownie odgrywają role wiatrów i liści. Następnie zamieniają się rolami.
Jesienią świetnie jeździ się na rowerze czy hulajnodze, ale uważać trzeba na zakrętach. Liście, które spadły z drzew mogą wprawić rower w poślizg i przyczynić się do upadku.

Przeczytaj też:

Redakcja poleca

REKLAMA
Nasze akcje
częste oddawanie moczu u dziecka
Zakupy
Szukasz najlepszego nocnika dla dziecka? Sprawdź nasz ranking!
Współpraca reklamowa
Kobieta czyta książkę
Zakupy
Tej książce ufają miliony rodziców! Czy masz ją na półce?
Współpraca reklamowa
łojotokowe zapalenie skóry
Pielęgnacja
Test zakończony sukcesem! 99% osób poleca te kosmetyki
Współpraca reklamowa
Polecamy
Porady
Ile dać na Chrzest?
Święta i uroczystości
Ile dać na chrzest w 2024 roku? (ile od dziadków a ile od chrzestnej, chrzestnego i gości) 
Luiza Słuszniak
wierszyki o wiośnie
Gry i zabawy
Wiersze o wiośnie: piękne utwory znanych poetów i krótkie rymowanki dla dzieci
Ewa Janczak-Cwil
cytaty na komunię
Cytaty i przysłowia
Cytaty na komunię świętą: piękne i mądre, Jana Pawła ll, cytaty z Biblii
Joanna Biegaj
ospa u dziecka a wychodzenie na dwór
Zdrowie
Ospa u dziecka a wychodzenie na dwór: jak długo będziecie w domu? Czy podczas ospy można wychodzić?
Milena Oszczepalińska
chłopiec, dziecko, krzyk, złość
Wychowanie
Agresywne dziecko w przedszkolu: co robić, gdzie zgłosić?
Magdalena Drab
Cytaty na chrzest
Cytaty i przysłowia
Cytaty na chrzest: piękne sentencje i złote myśli z okazji chrzcin
Milena Oszczepalińska
Szkoła w Chmurze: kto może z niej skorzystać?
Edukacja
Szkoła w Chmurze: na czym polega, czy jest legalna i kto może z niej skorzystać?
Małgorzata Sztylińska-Kaczyńska
Przedszkolaki powinny się bawić, a nie ciągle uczyć
Edukacja
Przedszkolaki coraz częściej potrafią czytać i pisać, ale mają zaburzenia sensoryczne. Gdzie tkwi błąd?
Milena Oszczepalińska
dziecko ciągle choruje
Zdrowie
Dziecko ciągle choruje: nawracające zapalenie oskrzeli i infekcje gardła [CO ROBIĆ?]
Magdalena Drab
Pełne szpitale RSV
Aktualności
Lekarz mówi wprost: dziecko z RSV i z dusznością umrze, jeśli nie trafi do szpitala
Ewa Janczak-Cwil
wpływ telewizji na rozwój dziecka
Wychowanie
Wpływ telewizji na rozwój dziecka – negatywne i pozytywne skutki oglądania telewizji
Aneta Grinberg
morfologia u dzieci
Zdrowie
Morfologia u dzieci – jak czytać wyniki krwi [NORMY]
Ewa Janczak-Cwil
znieczulenie podpajęczynówkowe
Poród naturalny
Znieczulenie podpajęczynówkowe najczęściej stosowane podczas cesarskiego cięcia [zalety i wady]
Agnieszka Majchrzak
Urlop ojcowski
Prawo i finanse
Urlop ojcowski 2024: ile dni i ile płatny? Dokumenty i wniosek o urlop dla ojca
Magdalena Drab

Strefa okazji i inspiracji

REKLAMA