swędzenie głowy a wszy
fot. Fotolia

Drapanie, świąd skóry głowy - czy to wszy?!

Kiedy dziecko intensywnie drapie się po głowie, od razu myślimy, że ma wszy. Jednak nie zawsze to wszawica powoduje świąd skóry głowy, czasami przyczyny trzeba szukać gdzie indziej. Gdzie?
Karolina Stępniewska
swędzenie głowy a wszy
fot. Fotolia
Jeśli twoje dziecko drapie się po głowie, niekoniecznie oznacza to, że złapało wszy. Początkowa faza zarażenia wszami może przebiegać bezobjawowo – nawet przez 4-6 tygodni. Swędzenie skóry głowy nie jest spowodowane przemieszczaniem się wszy,  wywołują je toksyny wydzielane przez wszy podczas gryzienia.

Czy wszy zawsze powodują swędzenie głowy?

Oprócz początkowej fazy wszawicy, kiedy głowa może w ogóle nie swędzieć, może się zdarzyć tak, że dzieci przyjmujące leki antyhistaminowe w ogóle nie będą odczuwać świądu. Niektóre dzieci są uczulone na ugryzienia wszy, wtedy silniej odczuwają świąd. Mogą też odczuwać swędzenie głowy w wyniku użycia preparatów i szamponów na wszy.
Redakcja poleca: Po czym poznać, że dziecko ma wszy? [WIDEO]
Twoje dziecko drapie się po głowie i zastanawiasz się, czy ma wszy? Wszawica to duży problem w przedszkolach i szkołach, dlatego sprawdź, jakie są jej objawy i wiedz, czego szukać.

Dlaczego dziecko drapie się po głowie?

Wszy nie są jedynym powodem świądu. Głowa może swędzieć także z innych przyczyn: Aby stwierdzić ze 100 proc. pewnością wszawicę u dziecka, sprawdź dokładnie jego głowę i włosy. Jeśli znajdziesz gnidy (przypominają łupież, ale są mocno przytwierdzone do włosów) lub wszy – sprawa jest jasna! W innym wypadku szukaj innej przyczyny.

Zobacz też:
 
Oceń artykuł

Ocena 5 na 2 głosy

Zobacz także

Popularne tematy