Dziewczyna nosząca maseczkę
fot. Adobe Stock

Jeśli nie będziemy nosić maseczek, do świąt może umierać aż 900 osób dziennie!

Naukowcy z Institute of Health Metrics and Evaluation z Uniwersytetu Waszyngtońskiego prognozują, że zaniedbywanie zakrywania ust i nosa może mieć katastrofalne skutki!
Aleksandra Zaborowska
Dziewczyna nosząca maseczkę
fot. Adobe Stock
Według prognoz dla Polski przeprowadzonych przez z Institute of Health Metrics and Evaluation w Waszyngtonie, do świąt Bożego Narodzenia liczba zgonów z powodu koronawirusa może sięgnąć aż 900 dziennie. Wszystkiemu winne jest ignorowanie zaleceń co do noszenia maseczek. Prawidłowe stosowanie się do obowiązku zakrywania nosa i ust może ograniczyć liczbę zgonów aż do 20-30 dziennie.

Prognozy i badania Institute of Health Metrics and Evaluation

IHME na Uniwersytecie Waszyngtońskim to renomowana, światowej sławy instytucja badawcza. Czy powinniśmy traktować poważnie jej analizy? I tak, i nie. Należy pamiętać, że pandemia koronawirusa to bezprecedensowe wydarzenie w świecie nauki i medycyny, dlatego niemożliwe jest określenie pewnych prognoz.

Wirus rozprzestrzenia się w zmiennym trybie i tempie, dlatego stawianie założeń oddalonych o kilka miesięcy jest ryzykowne. Ponadto, naukowcy z IHME zakładają w swojej analizie sytuację, w której rząd nie wprowadza ponownych obostrzeń aż do wystąpienia kilkuset zgonów dziennie.

Warto jednak potraktować prognozy instytutu jako ostrzeżenie i naukową analizę, do czego może doprowadzić zaniedbywanie obowiązku noszenia maseczek i nieprawidłowa polityka ochronna rządzących.
Redakcja poleca: Czy warto kupić maseczkę antysmogową? [WIDEO]
Czy kiedy jest smog, to lepiej nie wychodzić z domu, czy może kupić maseczkę przeciwsmogową? Zapytaliśmy dra Piotra Dąbrowieckiego, alergologa.

Zakażenia i zgony nadal będą rosnąć

Według badania przeprowadzonego przez IHME, statystyki zakażeń i zgonów nadal będą rosnąć, jednak różnica w liczbach pomiędzy scenariuszami jest ogromna. W podstawowej wersji rozwoju pandemii (bez obostrzeń i maseczek), do końca roku liczba zgonów w Polsce sięgnęłaby ponad 18 tys. (dziś jest to 2136). W przypadku zachowania dystansu społecznego i prawidłowego noszenia maseczek prognozowana liczba zgonów wynosi 3,5 tys.

Źródło: next.gazeta.pl

Zobacz też:
Oceń artykuł

Ocena 5 na 1 głos

Zobacz także

Popularne tematy