Jeśli nie poślesz dziecka do szkoły – możesz otrzymać 10 tys grzywny!
fot. Adobe Stock

Jeśli nie poślesz dziecka do szkoły – możesz otrzymać 10 tys. grzywny!

Jeśli rodzic nie pośle dziecka do szkoły 1 września, obawiając się zakażenia koronawirusem - choć nie ma żadnych podstaw zdrowotnych ku temu - będzie to naruszenie obowiązku szkolnego.
Joanna  Biegaj
Jeśli nie poślesz dziecka do szkoły – możesz otrzymać 10 tys grzywny!
fot. Adobe Stock
Już niedługo uczniowie wrócą do szkół, a to oznacza, że na niewielkiej przestrzeni będą przebywać nauczyciele, uczniowie i personel szkolny. Setki osób w jednej placówce - zwiększy to ryzyko zakażenia koronawirusem, co zdarzało się już na obozach i koloniach, a także w parku rozrywki. Jeżeli dziecko jednak zostanie w domu 1 września, mimo że nie ma przeciwwskazań zdrowotnych u niego lub innych członków rodziny, by poszło do szkoły – rodzice mogą otrzymać karę grzywny. Jest to naruszenie obowiązku szkolnego.

Rodzice w domu, dzieci w szkole

Część rodziców, z racji pracy zdalnej, zapewne będzie chciała, by ich dziecko zostało w domu. Dałoby to możliwość obserwowania sytuacji epidemicznej po otworzeniu szkół, przynajmniej przez pierwszych kilka tygodni. Jak pisze „Rzeczpospolita”, jeśli dziecko jednak pójdzie normalnie do szkoły - efektem może być to, że rodzice zostaną zarażeni przez swoje dzieci. „A że prawdopodobieństwo jest bardzo wysokie, wskazują prognozy naukowców z Instytutu Biologii Doświadczalnej im. M. Nenckiego Polskiej Akademii Nauk, zalecających daleko idącą ostrożność podczas powrotu dzieci do szkół” - czytamy w dzienniku.
Redakcja poleca: SIDS, czyli zespół nagłej śmierci łóżeczkowej u niemowląt: jak zapobiegać?
SIDS to zespół nagłej śmierci łóżeczkowej, który dotyka niemowląt. Dzieci są pozornie zdrowe, ale pewnego dnia nie budzą się już ze snu. Jednak rodzice nie są bez szans! Można zmniejszyć ryzyko SIDS i skutecznie zapobiegać nagłej śmierci łóżeczkowej niemowląt. Sprawdź, co to za choroba, i które dzieci są szczególnie zagrożone SIDS.

Czy rodzic może nie posłać dziecka do szkoły?

Pojawia się więc pytanie, czy rodzic może zostawić dziecko w domu? Dziennik skierował je do MEN, odpowiedź brzmi:
„Rodzic może zostawić dziecko tylko wtedy, gdy w domu znajduje się członek rodziny objęty kwarantanną lub jest to uzasadnione chorobami dziecka, w tym objawami infekcji dróg oddechowych lub choroby przewlekłej – na podstawie opinii lekarza sprawującego opiekę zdrowotną nad uczniem z taką chorobą”.

Brak realizacji obowiązku szkolnego

Jeżeli dziecko zostanie w domu, nie mając ku temu odpowiednich powodów – będzie to naruszeniem obowiązku szkolnego, a za to rodzic może zostać ukarany karą grzywny. Konsekwencje w takiej sytuacji będą wynikać z art. 42 prawa oświatowego o postępowaniu egzekucyjnym w administracji. W chwili, gdy nieobecność dziecka w szkole będzie nieusprawiedliwiona przez minimum pół miesiąca – rodzic może dostać karę grzywny do 10 tys. zł. Sytuacja ta dotyczy nieobecności w szkole dzieci od 7 do 18 roku życia.

Obawy przed posłaniem dzieci do szkoły mają nie tylko rodzice, starsi nauczyciele również boją się wracać do pracy. 

Źródło: Rzeczpospolita

Zobacz także: 
Oceń artykuł

Ocena 5 na 2 głosy

Zobacz także

Popularne tematy