7 cech dziecka gwarantujących mu sukces w życiu
fot. Adobe Stock

7 cech dziecka, które zagwarantują mu sukces w życiu

Przeciwstawia się rodzicom? Naukowcy mówią, że to bardzo dobrze wróży na przyszłość malucha.
Agnieszka Majchrzak
7 cech dziecka gwarantujących mu sukces w życiu
fot. Adobe Stock

Naukowcy wyodrębnili aż 7 cech dziecka, które dają mu szansę odniesienia sukcesu w życiu. To wynik wnikliwych, trwających ponad 50 lat (!) badań amerykańskich naukowców. Powstały na podstawie m.in. analizy życia 346 tys. 660 osób - uczniów szkół średnich w latach 60. i ich dalszych losów: 11 i 50 lat później. Wyniki badań opublikował „Journal of Personality and Social Psychology".

Przyszłość da się przewidzieć

„Ono z tego jeszcze wyrośnie” - myślisz czasami, patrząc na swoje dziecko zachowujące się nie tak jakbyś tego chciała. Uważaj, takie podejście do sprawy może być pułapką. Okazuje się, że to jakim dzieckiem jest twój maluch, bardzo rzutuje na jego przyszłość. Naukowcy mają na to dowody!

Jako miernik sukcesu życiowego badacze przyjęli: uzyskanie dobrego wykształcenia, znalezienie prestiżowej pracy i otrzymywanie wynagrodzenia wyższego niż przeciętne. Idąc tym tropem podali 7 cech dziecka, które świadczą o tym, że maluch osiągnie w przyszłości te cele. Oto 7 cech dziecka świadczących o tym.

1. Dobrze radzi sobie z czytaniem i pisaniem.

Jak podkreśliła autorka badania Marion Spengler: im mniej trudności z czytaniem i pisaniem, tym w przyszłości wyższy poziom wykształcenia, bardziej prestiżowa praca i wyższe dochody.

2. Jest żywo zainteresowane szkołą.

Badanie Spengler pokazuje też, że zachowanie w szkole - a właściwie stosunek do niej, pozwala przewidzieć sukces życiowy w znacznie większym stopniu niż np. pochodzenie dziecka. Przywiązywanie wagi do tego, co się dzieje w szkole, jest jednym z warunków sukcesu.

3. Jako uczeń ma duże poczucie odpowiedzialności.

Zespół Spengler potwierdza, że bycie odpowiedzialnym uczniem, uczęszczanie na zajęcia, odrabianie prac domowych czy przykładanie się do egzaminów przekłada się na lepszą karierę zawodową.

4. Potrafi przeciwstawić się rodzicom.

Masz w domu małego buntownika? Twoje dziecko ledwo nauczyło się mówić, a już z tobą dyskutowało? To dobrze. Badania potwierdzają, że osoby, które od najmłodszych lat potrafiły przeciwstawić się rodzicom, częściej kontynuowały edukację na wyższym poziomie.
  [content:0_24039,0_20570,1_3160,2_1281:PsychologicalTest]

5. Wcześnie zaczęło uczyć się matematyki.

Wczesne rozwijanie umiejętności matematycznych może przynieść ogromne korzyści - wynika z badań przeprowadzonych w 2007 roku na grupie 35 tys. dzieci w wieku przedszkolnym w USA, Kanadzie i Wielkiej Brytanii. Jeden z autorów badania, Greg Duncan z Northwestern University, zauważył, że dzieci, które jeszcze przed rozpoczęciem nauki szkolnej znały cyfry, potrafiły je uporządkować rosnąco i rozumiały podstawowe pojęcia matematyczne, lepiej radziły sobie nie tylko w matematyce, ale również z… czytaniem.

6. Nie uchyla się od obowiązków domowych.

Okazuje się, ze zmywanie naczyń to coś więcej niż obowiązek. To jak dziecko traktuje swoje zadania domowe, przekłada się na sposób myślenia o świecie. Za poczuciem „mam pracę do zrobienia" idzie przekonanie, że każdy z członków rodziny (zespołu) musi wnieść swój wkład, aby ona dobrze funkcjonowała. Potwierdzają to badania zwane Harvard Grant Study, z których wynika, że największym wskaźnikiem sukcesu danej osoby jest to, czy wykonywała obowiązki domowe jako dziecko.

7. Jest dzielne (i zadziorne!).

Wytrwałość i upór w dążeniu do swoich celów - szczególnie tych długoterminowych, to - zdaniem psychologów, cecha osobowości bardzo silnie łącząca się z późniejszym sukcesem.

Badania potwierdzają, że zdolne dziecko z reguły dochodzi do sukcesu w życiu dorosłym. Ale pojęcie „zdolne" ma w tym przypadku o wiele szersze znaczenie. Podobnie jak słowo ”sukces", które nie dla każdego znaczy to samo. Jedni rodzice mogą uważać, że jego miarą będzie zdobycie przez dziecko dobrego wykształcenia i dobrze płatnej pracy, dla innych to, że dziecko będzie robić w swoim życiu to, co lubi.

Uważacie, że naukowcy dobrze wytypowali cechy dziecka gwarantujące mu sukces w życiu? Podzielcie się swoim zdaniem w komentarzach.

Źródło: focus.pl

Zobacz też:
Redakcja poleca: Jak reagować na histerię dziecka [WIDEO]
Wielu rodziców, których dziecko robi sceny w miejscach publicznych, zastanawia się, jak reagować na histerię dziecka. W takiej sytuacji nie warto zwracać uwagi na reakcję i krytyczne uwagi otoczenia. Najważniejsze jest zapewnienie maluchowi bezpieczeństwa. Na rozmowę przyjdzie czas, gdy dziecko się uspokoi.
Oceń artykuł

Ocena 5 na 1 głos

Zobacz także

Popularne tematy