szczepionka przeciw koronawirusowi
fot. Adobe Stock

Kiedy będzie szczepionka przeciw koronawirusowi?

Powstała w zaledwie sześć tygodni i jest już gotowa do pierwszych testów. Kiedy będzie można się nią zaszczepić?
Agnieszka Majchrzak
szczepionka przeciw koronawirusowi
fot. Adobe Stock
Tempo prac nad szczepionką, która zastopuje epidemię koroanwirusa, jest imponujące, ale też sytuacja wymaga nadzwyczajnych działań. Wirus z chińskiego Wuhan r2019-nCoV rozprzestrzenił się poza kontynent azjatycki i zbiera swoje śmiertelne żniwo w Europie. Najtrudniejsza sytuacja jest we Włoszech, gdzie liczba osób, u których wykryto koronawirusa, zwiększyła się do 259 (wirusa stwierdzono także u dzieci). W Polsce nie ma potwierdzonego przypadku zachorowania, jednak jak podkreślają służby sanitarne, jest to tylko kwestia czasu. 

Szczepionka przeciw koronawirusowi poszła do testów

Szczepionkę opracowała amerykańska firma biotechnologiczna Moderna w zaledwie w sześć tygodni po tym, jak rozpoczęła nad nią pracę. Firma poinformowała, że pierwsza partia szczepionek przeciw koronawirusowi COVID-19 o nazwie mRNA-1273 została wysłana do Narodowego Instytutu Alergii i Chorób Zakaźnych (NIAID) w Stanach Zjednoczonych. Dyrektor NIAID powiedział, że wstępne próby nowej szczepionki mogłyby rozpocząć się w kwietniu.

Według informacji „The Wall Street Journal" dwie dawki szczepionki zostaną przetestowane na maksymalnie 25 osobach ochotnikach, aby sprawdzić, czy wywoła ona odpowiedź immunologiczną, która chroni przed wirusem.
Redakcja poleca: Co sądzisz o nieszczepieniu dzieci ? [SONDA ULICZNA]
Dzięki obowiązkowym szczepieniom miliony ludzi nie umierają na zakaźne choroby takie jak gruźlica, czy polio. Ale z drugiej strony wzrasta także liczba rodziców odmawiających szczepienia dzieci. Jakie jest zdanie ludzi? Zobacz!

Kiedy będzie w aptekach szczepionka przeciw koronawirusowi?

To pierwsza faza testów, która polega na podawaniu szczepionki małej liczbie zdrowych ludzi. I chociaż tempo prac jest imponujące, nie należy się spodziewać, aby szczepionka trafiła do użytku wcześniej niż za rok. Naukowcy szacują, że może minąć nawet 18 miesięcy.

Koronawirusy nazywane są w ten sposób, ponieważ ich cząsteczki przypominają koronę. Otoczone są kolczastą powłoką składającą się ze specyficznych białek. Szczepionka przeciw koronawirusowi polega na celowaniu w białko znajdujące się na jego powierzchni, które odpowiada za infekowanie ludzkich komórek.

Naukowcy podjęli wyścig z czasem w celu opanowania epidemii koronawirusa. Dopóki jednak nie będzie szczepionki, pozostają tradycyjne metody ochrony przed zarażeniem się nim. Lekarze i służby sanitarne cały czas przypominają, że najlepszym sposobem na uniknięcie zainfekowania się koronawirusem jest przestrzeganie zasad higieny, w tym przede wszystkim:
  • bardzo dokładne mycie rąk,
  • unikanie dużych skupisk ludzi,
  • unikania kontaktu z chorymi osobami.

Maseczka chirurgiczna nie uchroni nas przed zarażeniem się koronawirusem, gdyż nie nie ma odpowiedniego filtra powietrza. 
 

Jeżeli jesteśmy w miejscu publicznym i nie mamy możliwości skorzystania z bieżącej wody, użyjmy do umycia rąk antybakteryjnego żelu :


Źródło: medonet.pl

Zobacz też: 
Oceń artykuł

Ocena 5 na 1 głos

Zobacz także

Popularne tematy