70-latka w ciąży
fot. screen

Pochwaliła się, że jest w ciąży. Może zostać jedną z najstarszych matek na świecie

Kobieta twierdzi, że to już szósty miesiąc. Jako dowód pokazała dziennikarzom ciążowy brzuszek i USG.
Dominika Bielas
70-latka w ciąży
fot. screen
Maria de la Luz pochodzi z Meksyku ogłosiła w mediach, że za kilka miesięcy zostanie mamą. Nie byłoby z tym nic nadzwyczajnego, gdyby nie wiek ciężarnej. Jeśli to prawda, kobieta może zostać jedną z najstarszych matek na świecie. 

Czy to dobra pora na macierzyństwo?

Kobieta ma już siedmioro dzieci i nie wszystkie z nich są zadowolone z "radosnej nowiny" - Usłyszałam, że jestem za stara na "te rzeczy" - mówi Meksykanka. Trudno się dziwić, gdyż kobieta ma 70 lat i najpewniej dorosłe dzieci. O swoim stanie postanowiła opowiedzieć reporterom. - Bolały mnie nogi, miałam zawroty głowy i mdłości. Gdy poszłam do lekarza, on badając mnie powiedział: popatrz, możesz zobaczyć jej maleńką twarz. Bo to będzie dziewczynka - relacjonuje 70-latka. Kobieta nie zdradza, czy było to naturalne poczęcie, czy też doszło do zapłodnienia in vitro. Natomiast ze względu na swój wiek spodziewa się porodu przez cesarskie cięcie.
Redakcja poleca: To musisz wiedzieć o ciąży po 30. i 40. roku życia – film
Ciąża po 30-tce zdarza się dziś dosyć często. Czy wymaga specjalnego nadzoru? A co z ciążą po 40-tce, czy wiąże się z ryzykiem? Sprawdź!

Geriatryczne macierzyństwo

W ubiegłym roku świat obiegła informacja o parze emerytów z Indii. 72-letnia Daljinder Kaur i 79-letni Mohinder Singh Gill po dwuletniej kuracji i zapłodnieniu metodą in vitro zostali rodzicami zdrowego synka. Doktor Anurag Bishnoi, prowadzący klinikę, która pomogła Daljinder twierdzi, że nie jest ona jedyną jego pacjentką w takim wieku. Mimo euforii, w grudniu Daljinder, wyznała, że ma poważne problemy ze zdrowiem. W wywiadzie z "Cover Asia Press " zdradziła, że ma wysokie ciśnienie i bolą ją stawy. - Teraz szybko się męczę. Byłam u kilku lekarzy, przepisali mi leki i rozpisali dietę. Martwię się o Armaana. Muszę dbać o własne zdrowie, ale o niego też muszę zadbać. To trudniejsze niż się spodziewałam, ale nie żałuję swojej decyzji. Ludzie pytają, co się stanie z dzieckiem, kiedy umrzemy, ale ja mam ogromną wiarę w Boga, wiem, że on się wszystkim zajmie i zaopiekuje nami - wyznała.

Choć nikomu nic do tego, kiedy planujesz zostać mamą, to nie da się nie zauważyć, że coraz więcej kobiet odkłada macierzyństwo na później. Przykłady celebrytek utrwalają pogląd, że na dziecko nigdy nie jest za późno. Gwen Stefani zdecydowała się zostać mamą w wieku 44 lat, Hallie Bery urodziła mając 47 lat, Kelly Preston urodziła mając 48 lat, a Janet Jackson została mamą w wieku lat 50. Jednak trzeba pamiętać, że lansujące trendy celebrytki mają do dyspozycji pokaźny majątek pozwalający im na korzystanie z klinik płodności, czy zatrudnianie sztabu ludzi do opieki nad dzieckiem.
A co ze "zwykłymi kobietami"? Wiele niestety "przegapia swoją płodność". Matki menopauzalne coraz bardziej otwarte są kliniki in vitro. Zwolennicy późnego macierzyństwa uważają, że dojrzałe kobiety są lepszymi matkami - mają więcej cierpliwości i są bardziej doświadczone. Badania pokazują, że późna ciąża może nieść za sobą wiele korzyści dla kobiety, jednocześnie jednak zwiększa się ryzyko poronień, czy ryzyko wystąpienia wystąpienia problemów rozwojowych u płodu. Warto także pamiętać, że pojawienie się dziecka w domu jest szokiem dla mamy i taty, bez względu na wiek rodzica. Dzieci tak samo płaczą i tak samo potrzebują opieki, kołysania, czy noszenia, co wymaga sprawności fizycznej, a niestety z wiekiem chęci i sił może być mniej. Może się okazać, że poczucie "dojrzałości" do posiadania dziecka nie wystarczy, by walczyć z nieprzespanymi nocami. Dyskusyjny jest także dalszy los dziecka. Wszakże ile lat opieki jest w stanie zapewnić maluszkowi matka po 70-tce? Czy decydowanie się na dziecko w tym wieku nie jest przejawem egoizmu i spełnianiem marzeń bez względu na konsekwencje? Jakie jest wasze zdanie? Napiszcie w komentarzach.

Źródło: dailymail.co.uk, onet.pl

Zobacz także:
Oceń artykuł

Ocena 5 na 1 głos

Zobacz także

Popularne tematy