GRY
 
 

Jesteś w ciąży? Sprawdź, co teraz musisz zrobić

Na początku są dwie kreseczki… a potem strach. Nie ma mamy, która od razu wiedziałaby, co robić: kiedy umówić się do lekarza, na co zwrócić uwagę, jak powiedzieć o ciąży w pracy… Z naszą ściągawką będzie ci łatwiej.

kobieta, mama, tata, mężczyzna, test ciążowy, uśmiech
Jestem w ciąży i co teraz? Spokojnie. Nie ma kobiety, która na samym początku ciąży nie bałaby się o to, co ją czeka przez najbliższe dziewięć miesięcy. Podpowiemy ci, co robić i o czym warto myśleć już od pierwszego miesiąca ciąży.

Kiedy iść do ginekologa?

Najlepiej, by pierwsza wizyta u ginekologa miała miejsce do 8. tygodnia ciąży. Ginekolog zbada cię, zmierzy ciśnienie, założy kartę ciąży, skieruje na badania (krew, mocz, USG), obliczy spodziewany termin porodu. Będziecie się widywać mniej więcej co miesiąc, więc powinnaś mieć do niego zaufanie – pytaj go o wszystko, co cię niepokoi.
W przychodni, która ma podpisaną umowę z NFZ, za wizyty nie zapłacisz nic, prywatnie – każda to wydatek minimum 60 zł plus badania. Zamiast lekarza, jeśli ciąża nie jest zagrożona, może się tobą opiekować wykwalifikowana położna, która ma podpisaną umowę z NFZ. Ciąża pod opieką położnej to nowość w w Polsce, ale od lat jest powszechne np. w Holandii, słynącej z wysokich standardów okołoporodowych.
Uwaga! Zapytaj lekarza (lub położną), jak możesz się z nim kontaktować w nagłych przypadkach. Poproś go o numer komórkowy – poczujesz się bezpieczniej.
Redakcja poleca: Dlaczego w ciąży nie wolno pić zielonej herbaty? [WIDEO]
Czy wiesz, że - pomimo zdrowotnych walorów - zielonej herbaty lepiej nie spożywać w ciąży? Zobacz, co na ten temat mówi dr Jacek Tulimowski, ginekolog.

Dieta w ciąży – zmiany są, ale niewielkie

Nie musisz się katować szpinakiem i brukselką, jeśli ich nie lubisz (zwłaszcza, że na początku ciąży twój apetyt może być mniejszy, a nasilony zmysł węchu tym bardziej zniechęca do wizyt w kuchni). Jeśli jednak do tej pory jadałaś byle co i byle gdzie, postaraj się to zmienić. Twój jadłospis powinien być zrównoważony, przemyślany, ale ilość kalorii nie powinna znacznie wzrosnąć. Wybieraj produkty świeże, jak najmniej przetworzone (bez sztucznych dodatków, konserwantów), bogate w składniki odżywcze.
Uwaga! Zrezygnuj z alkoholu. Najnowsze badania wskazują, że nie istnieje coś takiego jak bezpieczna jego ilość w ciąży. Nawet jedna lampka wina czy małe piwo mogą okazać się toksyczne dla maleństwa. Powinnaś też rzucić palenie w ciąży, bo szkodzi dziecku w twoim łonie: może być przyczyną chorób układu oddechowego, niskiej masy urodzeniowej, obniżonej odporności.

Rozwiąż test: Ile przytyję w ciąży

Gdzie rodzić? Jak rodzić?

Będziesz musiała zdecydować, czy wolisz rodzić z wybraną położną czy bez? Ze swoim lekarzem? Na wspólnej sali czy w oddzielnym pokoju? Zdecydujesz się na znieczulenie? A może zechcesz rodzić w wodzie lub w domu? Sprawdź, który szpital jest w stanie sprostać twoim oczekiwaniom. Popytaj koleżanek, poczytaj opinie w internecie (bazę danych znajdziesz na stronie Fundacji Rodzić po Ludzku), zorientuj się, jakie warunki oferują szpitale w twojej okolicy – możesz je obejrzeć, porozmawiać z położnymi na oddziale.
Skalkuluj koszty (bezpłatny poród to często fikcja, zwykle trzeba płacić za umówioną położną, oddzielną salę, znieczulenie). Nie czekaj z wyborem do ostatniej chwili, bo może się okazać, że urodzenie w wybranym miejscu nie jest możliwe z powodu braku miejsc.
I jeszcze jedna sprawa: zastanówcie się, czy wybierzecie poród rodzinny, czy będziesz wolała zostać sama? Wspólny poród to świetne rozwiązanie, pod warunkiem że oboje jesteście do niego przekonani (nie zmuszaj męża, jest jeszcze czas, może sam dojrzeje do tej decyzji).
Uwaga! Jeśli chcesz mieć swoją położną, nie zwlekaj z wybraniem doświadczonej osoby i umówieniem się z nią. Wiele dobrych położnych ma zaklepane terminy na pół roku z góry!
 

Kiedy powiedzieć w pracy o ciąży?

Najlepiej o ciąży powiedzieć szefowi zanim jeszcze twój stan stanie się widoczny i zaczną się domysły na temat twoich zmieniających się kształtów. Jeśli kiepsko się czujesz lub pracujesz w warunkach szkodliwych dla dziecka (np. masz kontakt z chemikaliami lub promieniami Roentgena), zrób to od razu, by można było zmienić zakres twoich obowiązków.
Uwaga! Zadbaj, by wystawione przez lekarza zaświadczenie o ciąży jak najszybciej znalazło się w dziale kadr. Wtedy jesteś w pełni i oficjalnie chroniona.

Twoje prawa w firmie:

  • Na zwolnieniu lekarskim w ciąży dostaniesz 100% wynagrodzenia, a nie jak przed ciążą 80%.
  • Przy komputerze możesz spędzać maksymalnie cztery godziny dziennie.
  • Nie możesz zostać wysłana w delegację, jeżeli na to nie wyrazisz zgody.
  • Nie wolno cię zatrudniać po godzinach ani w nocy.
  • Jeśli masz umowę na czas nieokreślony, nie można cię zwolnić (chyba że dyscyplinarnie).
  • Umowa na czas określony lub okres próbny dłuższy niż miesiąc, która uległaby rozwiązaniu po upływie trzeciego miesiąca ciąży (nie dotyczy to umowy na zastępstwo), zostanie automatycznie przedłużona do dnia porodu. Nie dostaniesz urlopu macierzyńskiego, ale otrzymasz zasiłek macierzyński.
  • Nie można zmienić umowy w ten sposób, żeby twoje zarobki uległy zmniejszeniu.
  • Wypowiedzenie, które otrzymałaś, nie wiedząc, że jesteś w ciąży, ulega anulowaniu. Jeśli już po rozwiązaniu umowy dowiedziałaś się, że w czasie wypowiedzenia byłaś w ciąży, pracodawca musi przywrócić cię do pracy.
Zobacz też: Podanie o urlop macierzyński

Doładuj
Przeładuj

Popularne tematy

To Cię zainteresuje

Narzędzia dla mam

Więcej

Jak leczyć się w ciąży

Przygotowania do porodu