GRY
 
 

Jesteś perfekcjonistką? To przestań! Bo to utrudnia zajście w ciążę

Zastanawiasz się, co sposób bycia ma do problemów z zajściem w ciążę? Jak przestać być perfekcjonistką, wszystko kontrolować i tym samym zwiększyć szanse na dziecko? Zobacz.

fot. Fotolia.pl
Badania pokazują, że perfekcjonizm nie sprzyja zachodzeniu w ciążę. Problem ten poruszają m.in. autorki książki zatytułowanej „Nadzieja na nowe życie. Poradnik dla marzących o dziecku.”  Autorki opisują w niej, że kobiety, które charakteryzuje wysoka potrzeba kontroli siebie i otoczenia, które stawiają sobie wysokie standardy i mają duże oczekiwania w stosunku do siebie i innych, oraz te, które nie dają sobie prawa do błędów mają większe trudności z poczęciem dziecka. Bardzo często problem perfekcjonizmu dotyczy osób tzw. „zadaniowców”  którzy mówią : „Do tej pory wychodziło mi wszystko, co sobie zaplanowałam. „Projekt dziecko” jest pierwszym, który mi nie wychodzi”.

Polecamy: Zobacz pozycje w których najłatwiej zajść w ciążę

W dzieciństwie byłaś pod presją?

Często kobiety perfekcjonistki jako dzieci były poddawane presji. Żyły w wiecznym dążeniu do tego, aby osiągać lepsze wyniki, by być lepszymi, doskonalszymi. Ich naturalność na co dzień nie zadowalała rodziców, rodzeństwa, dziadków. A jeśli to, co robiły nie budziło podziwu innych, budowało to w nich poczucie rozczarowania sobą. Mogło być również tak, że perfekcjonistki poprzez bycie nadmiernie chwalonymi  nauczyły się bardzo intensywnej pracy nad sobą i robiły wszystko, by zasłużyć na kolejne głaskanie. Wyuczenie takiej postawy mogło też wiązać się z trudnymi wydarzeniami w życiu rodziny, czy dziecka.  W dorosłości osoby te najczęściej nie są świadome swojego niezwykłego dążenia do osiągania ponadprzeciętnych wyników do kontroli presji, którą na siebie wywierają. Rzadko używają na siebie określenia: „perfekcjonistki”.
 
Redakcja poleca: Jaką rolę w twoim dzieciństwie odegrała babcia? [SONDA ULICZNA]
O to, jaką rolę w naszym dzieciństwie odegrała babcia zapytaliśmy przechodniów. W niedzielę obchodzimy Dzień Babci i z tej okazji życzymy wszystkim babciom dużo zdrowia i uśmiechu!

Kolejny życiowy cel: dziecko

To właśnie tego rodzaju osobowości ze skłonnościami do kontroli nad wszystkim chcą również sprawować nadzór nad zajściem w ciążę. A im bardziej się starają, im bardziej pogłębiają wiedzę na temat zachodzenia w ciążę, tym bardziej skrupulatnie będą mierzyć temperaturę, kochać się na czas z zegarkiem w ręku, przestrzegać wszelkich wytycznych sprzyjających poczęciu, wprowadzać zmiany w stylu swojego życia, tym bardziej paradoksalnie oddalają od siebie szanse na sukces.

Zobacz także: 9 najważniejszych rad, by zajść w ciążę
Doładuj
Przeładuj