GRY
 
 

Jesteś w ciąży? Nie powinnaś łykać wszystkich suplementów!

Przyszłe mamy robią wszystko, żeby ich dzieci rozwijały się prawidłowo. Według najnowszych badań, robią za dużo!

Kobieta w ciąży zastanawia się czy zażyć suplement diety
fot. Fotolia
Jeśli jesteś w ciąży, z pewnością robisz wszystko, żeby urodzić zdrowe dziecko. Być może zaczęłaś już brać suplementy diety: kwas foliowy, kwasy DHA, preparaty multiwitaminowe dla ciężarnych. Według najnowszych badań, większość suplementów, które przyjmują przyszłe mamy, jest im całkowicie zbędna.

Multiwitamina? Nie, dziękuję

Wyniki badania opublikowanego w brytyjskim Biuletynie Leków są jednoznaczne: większość suplementów, które stosują kobiety w ciąży, to strata pieniędzy.

„Kobietom, które chcą zajść w ciążę lub są w ciąży, kompleksy witamin i minerałów dla ciężarnych nie są potrzebne i są zbędnym wydatkiem. Wprowadzanie do sprzedaży tego typu produktów nie jest poparte naukowymi dowodami o poprawie stanu przyszłej mamy i dziecka. Kobiety w ciąży ulegają reklamom, bo chcą dać dziecku najlepszy możliwy start, niezależnie od kosztów” – czytamy w raporcie z badania. 
Redakcja poleca: Czy kobiecie w ciąży wystarczy kwas foliowy z jedzenia? - tłumaczy dietetyk
Od pewnego czasu mamy do czynienia z nowym trendem – kobiety w ciąży zamiast łykać preparaty z witaminami i minerałami, wybierają zdrową dietę. To nie jest bezpieczne rozwiązanie, bo niektóre składniki odżywcze musimy uzupełniać, przyjmując tabletki.

Jakie suplementy powinny przyjmować ciężarne?

Zdrowa, dobrze zbilansowana dieta to za mało. Choć stosowanie produktów multiwitaminowych nie zaszkodzi, lekarze zalecają, żeby pozostać przy ograniczonej suplementacji. Przyszłe mamy powinny przyjmować 5 głównych suplementów: kwas foliowy (400 mikrogramów kwasu foliowego dziennie zmniejsza ryzyko wystąpienia wad cewy nerwowej), witaminę D3, jod, kwasy DHA i żelazo.

Jakie suplementy stosujecie?

Czytaj także: Kwas foliowy – nie możesz o nim zapomnieć!

źródło: thebump.com
Doładuj
Przeładuj

Popularne tematy

To Cię zainteresuje

Narzędzia dla mam

Więcej

Warto przeczytać

Zainspiruj się najnowszymi trendami