Kobieta w ciąży zastanawia się czy zażyć suplement diety
fot. Fotolia

Jesteś w ciąży? Nie powinnaś łykać wszystkich suplementów!

Przyszłe mamy robią wszystko, żeby ich dzieci rozwijały się prawidłowo. Według najnowszych badań, robią za dużo!
Hanna Szczesiak
Kobieta w ciąży zastanawia się czy zażyć suplement diety
fot. Fotolia
Jeśli jesteś w ciąży, z pewnością robisz wszystko, żeby urodzić zdrowe dziecko. Być może zaczęłaś już brać suplementy diety: kwas foliowy, kwasy DHA, preparaty multiwitaminowe dla ciężarnych. Według najnowszych badań, większość suplementów, które przyjmują przyszłe mamy, jest im całkowicie zbędna.

Multiwitamina? Nie, dziękuję

Wyniki badania opublikowanego w brytyjskim Biuletynie Leków są jednoznaczne: większość suplementów, które stosują kobiety w ciąży, to strata pieniędzy.

„Kobietom, które chcą zajść w ciążę lub są w ciąży, kompleksy witamin i minerałów dla ciężarnych nie są potrzebne i są zbędnym wydatkiem. Wprowadzanie do sprzedaży tego typu produktów nie jest poparte naukowymi dowodami o poprawie stanu przyszłej mamy i dziecka. Kobiety w ciąży ulegają reklamom, bo chcą dać dziecku najlepszy możliwy start, niezależnie od kosztów” – czytamy w raporcie z badania. 
Redakcja poleca: Nasza sonda: co wiesz o kwasie foliowym? [WIDEO]
Kwas foliowy, czyli inaczej witamina B9 lub folacyna, jest niezbędny dla kobiet w ciąży - a w szczególności dla ich maleńkich dzieci. Dlaczego? I gdzie go szukać? Zobacz, co na temat kwasu foliowego mówią inne mamy oraz... czy wszystko, co mówią, to prawda.

Jakie suplementy powinny przyjmować ciężarne?

Zdrowa, dobrze zbilansowana dieta to za mało. Choć stosowanie produktów multiwitaminowych nie zaszkodzi, lekarze zalecają, żeby pozostać przy ograniczonej suplementacji. Przyszłe mamy powinny przyjmować 5 głównych suplementów: kwas foliowy (400 mikrogramów kwasu foliowego dziennie zmniejsza ryzyko wystąpienia wad cewy nerwowej), witaminę D3, jod, kwasy DHA i żelazo.

Jakie suplementy stosujecie?

Czytaj także: Kwas foliowy – nie możesz o nim zapomnieć!

źródło: thebump.com
Oceń artykuł

Ocena 5 na 1 głos

Zobacz także

Popularne tematy