Kobieta w ciąży
materiały prasowe
Przebieg ciąży

Jak rozwija się dziecko w brzuchu mamy?

Jak małe jest dziecko na początku ciąży? Kiedy zaczyna bić serduszko i kiedy można poczuć pierwsze ruchy dziecka? Zapraszamy w niesamowitą podróż do wnętrza brzucha mamy.

Ciąża to jeden z najbardziej wyjątkowych okresów w życiu każdej kobiety. W tym czasie z dwóch mikroskopijnych komórek płciowych tworzy się nowy człowiek, który na samym początku jest nie większy niż… ziarenko maku! Ten cud narodzin fascynuje niezmiennie, niezależnie od tego, czy spodziewasz się pierwszej czy kolejnej pociechy. Jakie są kamienie milowe w rozwoju jeszcze nienarodzonego dziecka? 

Niezwykłe początki 

Czy wiesz, że już po połączeniu się męskiej i żeńskiej komórki płciowej kształtuje się niepowtarzalne DNA Twojego dziecka i już wtedy określone zostają jego charakterystyczne cechy? Oczywiście sama będziesz mogła je zaobserwować dopiero za kilka miesięcy. Między 16. a 28. dniem od zapłodnienia zamyka się cewa nerwowa, która daje początek ośrodkowemu układowi nerwowemu. Jest to bardzo ważny etap rozwoju zarodka, ponieważ wady, które powstaną w trakcie zamykania cewy, niestety są nieodwracalne. Prawidłowy rozwój układu nerwowego wspiera kwas foliowy, dlatego powinnaś przyjmować go już na etapie starania się o dziecko, a później przez cały okres ciąży. Bardzo ważnym i wzruszającym każdą mamę momentem w rozwoju zarodka jest 21. tydzień ciąży, kiedy w serduszku dziecka wykształcają się i zaczynają pracować komory. Na USG można je zobaczyć jako mały świetlisty punkcik na tle czarnej plamki (czyli zarodka). 

Dziewczynka czy chłopiec?

Wiele mam tuż po tym, kiedy potwierdzą fakt, że są w ciąży, do razu chciałoby wiedzieć, czy to chłopiec czy dziewczynka, jednak na samym początku ciąży wszystkie dzieci… wyglądają tak samo! Dopiero ok. 8. tygodnia genitalia płodu zaczynają się różnicować i przybierać postać charakterystyczną dla danej płci. Określenie płci dziecka na podstawie badania USG będzie jednak możliwe dopiero, kiedy uformują się zewnętrzne narządy płciowe, czyli po 10. tygodniu ciąży. W tym samym tygodniu kończy się okres organogenezy, czyli formowania się zawiązków wszystkich najważniejszych narządów i układów dziecka.

Możesz poczuć swoje dziecko

Pierwsze ruchy brzdąca możesz poczuć ok. 16 tygodnia ciąży, jednak wiele kobiet, zwłaszcza podczas pierwszej ciąży, myli je z… żołądkowymi rewolucjami! Rzeczywiście, pierwsze ruchy dziecka przypominają dziwne bulgotanie, które może przypominać procesy trawienne, jednak szybko zorientujesz się, że to nie żołądek daje o sobie znać, ale Twoje maleństwo!

Słyszy, widzi i czuje

W 24. tygodniu ciąży aparat słuchowy oraz ośrodek słuchu w mózgu dziecka są już całkowicie rozwinięte, dlatego maluch może już usłyszeć dźwięki dochodzące z jego otoczenia. Oczywiście najlepiej słyszy te, które są najbliżej niego, czyli bicie Twojego serca, przepływ krwi w naczyniach czy odgłosy dochodzące z Twojego żołądka czy jelit, jednak dochodzą do niego też dźwięki spoza Twojego brzuszka, jak np. głosy innych osób, muzyka, czy hałas. Co ciekawe, niskie tony będą dla dziecka lepiej słyszalne, dlatego prawdopodobnie niski głos taty maluch wychwyci szybciej, a basowe brzmienia gitary lepiej niż np. wysokie tony skrzypiec czy fletu. Nie mniej jednak warto mówić do dziecka od samego początku ciąży, bo już w 26. tygodniu, brzdąc potrafi odróżnić głosy męskie od damskich, a także wykazuje zdolność do ich zapamiętywania. Najlepiej znany maluchowi jest oczywiście głos mamy, a mówienie do nienarodzonego dziecka sprzyja nawiązaniu silnej więzi uczuciowej. 
W 25. tygodniu na języku brzdąca są już ukształtowane wszystkie kubki smakowe, a dwa tygodnie później oczy stają się wrażliwe na światło. W 30. tygodniu rozwinięte są wszystkie zmysły dziecka. 

Pierwsze spotkanie

Ok. 34. tygodnia ciąży układy nerwowy, trawienny, oddechowy i krwionośny są prawie w pełni rozwinięte, a maluchowi – ze względu na swój rozmiar,  jest już bardzo ciasno w macicy, dlatego może coraz częściej dawać Ci kopniaki i kuksańce, próbując znaleźć dla siebie więcej miejsca. Ok. 38. tygodnia maluch jest gotowy na pierwsze spotkanie z Tobą. Oboje czekaliście na ten wyjątkowy moment przez ostatnie 9 miesięcy – bez wątpienia będzie niezapomniany! 

Rozwój dziecka w brzuchu mamy jest niezwykle fascynujący i nie sposób zawrzeć wszystkich informacji o tych niezwykłych 9 miesiącach w jednym krótkim artykule. Jeśli chcesz wiedzieć więcej na ten temat i na bieżąco podążać za swoim nienarodzonym dzieckiem tydzień po tygodniu, dołącz do Klubu Enfamama i zyskaj dostęp do ogromnej bazy wiedzy na temat ciąży, porodu oraz rozwoju dziecka. 
 

Redakcja poleca

REKLAMA
Nasze akcje
częste oddawanie moczu u dziecka
Zakupy
Szukasz najlepszego nocnika dla dziecka? Sprawdź nasz ranking!
Współpraca reklamowa
Kobieta czyta książkę
Zakupy
Tej książce ufają miliony rodziców! Czy masz ją na półce?
Współpraca reklamowa
łojotokowe zapalenie skóry
Pielęgnacja
Test zakończony sukcesem! 99% osób poleca te kosmetyki
Współpraca reklamowa
Polecamy
Porady
Ile dać na Chrzest?
Święta i uroczystości
Ile dać na chrzest w 2024 roku? (ile od dziadków a ile od chrzestnej, chrzestnego i gości) 
Luiza Słuszniak
wierszyki o wiośnie
Gry i zabawy
Wiersze o wiośnie: piękne utwory znanych poetów i krótkie rymowanki dla dzieci
Ewa Janczak-Cwil
cytaty na komunię
Cytaty i przysłowia
Cytaty na komunię świętą: piękne i mądre, Jana Pawła ll, cytaty z Biblii
Joanna Biegaj
ospa u dziecka a wychodzenie na dwór
Zdrowie
Ospa u dziecka a wychodzenie na dwór: jak długo będziecie w domu? Czy podczas ospy można wychodzić?
Milena Oszczepalińska
chłopiec, dziecko, krzyk, złość
Wychowanie
Agresywne dziecko w przedszkolu: co robić, gdzie zgłosić?
Magdalena Drab
Cytaty na chrzest
Cytaty i przysłowia
Cytaty na chrzest: piękne sentencje i złote myśli z okazji chrzcin
Milena Oszczepalińska
Szkoła w Chmurze: kto może z niej skorzystać?
Edukacja
Szkoła w Chmurze: na czym polega, czy jest legalna i kto może z niej skorzystać?
Małgorzata Sztylińska-Kaczyńska
Przedszkolaki powinny się bawić, a nie ciągle uczyć
Edukacja
Przedszkolaki coraz częściej potrafią czytać i pisać, ale mają zaburzenia sensoryczne. Gdzie tkwi błąd?
Milena Oszczepalińska
dziecko ciągle choruje
Zdrowie
Dziecko ciągle choruje: nawracające zapalenie oskrzeli i infekcje gardła [CO ROBIĆ?]
Magdalena Drab
Pełne szpitale RSV
Aktualności
Lekarz mówi wprost: dziecko z RSV i z dusznością umrze, jeśli nie trafi do szpitala
Ewa Janczak-Cwil
wpływ telewizji na rozwój dziecka
Wychowanie
Wpływ telewizji na rozwój dziecka – negatywne i pozytywne skutki oglądania telewizji
Aneta Grinberg
morfologia u dzieci
Zdrowie
Morfologia u dzieci – jak czytać wyniki krwi [NORMY]
Ewa Janczak-Cwil
znieczulenie podpajęczynówkowe
Poród naturalny
Znieczulenie podpajęczynówkowe najczęściej stosowane podczas cesarskiego cięcia [zalety i wady]
Agnieszka Majchrzak
Urlop ojcowski
Prawo i finanse
Urlop ojcowski 2024: ile dni i ile płatny? Dokumenty i wniosek o urlop dla ojca
Magdalena Drab

Strefa okazji i inspiracji

REKLAMA